Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Gazete Torbalı

HES kodu olmayan kurumlara giremeyecek

HES kodu olmayan kurumlara giremeyecek

Torbalı’da koronavirüs tedbirleri kapsamında tüm resmi kurumlarda HES kodu dönemi başladı. Bundan sonra ilçedeki tüm resmi kurumlara HES kodu olmayan giremeyecek

İzmir Valiliği İl Hıfzısıhha Kurulu kararı gereğince bundan sonra Torbalı’daki tüm resmi kurumlara HES (Hayat Eve Sığar) kodu ile girilebilecek. Tüm kamu kurumlarının girişinde HES kodu sorgulaması yapıldıktan sonra vatandaşlar içeri alınacak. Torbalı İlçe Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklama ile, “İzmir Valiliği İl Hıfzısıhha Kurulu kararı gereğince kamu binalarına girişte vatandaşların HES (hayat eve sığar) kodu sorgulamasının yapılmasına devam edilmektedir. HES (hayat eve sığar) kodu olmayan vatandaşlarımızın Hükümet Konağına ve diğer Kamu Kurum ve Kuruluşlarına HES (hayat eve sığar) kodlarını alarak gitmeleri gerekmektedir” denildi.

HES kodu nasıl alınır?

Hayat Eve Sığar uygulamasında “Karekodlarım” sekmesine tıklanır. Açılan ekranda “Kategori, Alan Adı ve Adres Bilgileri” alanları doldurulur. Oluşturulan karekodun çıktısı ilgili alana asılabilir.

HES kodu, “Hayat Eve Sığar” mobil uygulaması üzerinden “HES kodu işlemleri” bölümüne girilerek alınabiliyor. Ardından “HES kodu oluştur” butonuna tıklanacak ve kod kullanım süresi seçilecek ve kod oluşturulabilir.

Uygulamada kod üretimi, üretilen kodun süre ile kısıtlanması, paylaşılması, silinmesi gibi tüm yönetim, vatandaşların kendi kontrolünde.

Vatandaşlar, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden dilediği sayıda kod üretebiliyor. Hangi kodu, hangi kurumla paylaştığının listesini görüntüleyebiliyor, dilerse iptal edebiliyor ya da yetkilerini kaldırabiliyor.

HES kodu ayrıca SMS yöntemiyle de alınabiliyor. Kısa mesaj ile HES kodu almak için, HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla, T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılacak ve 2023’e SMS olarak atılabilir. Paylaşım süresinin belirtilmemesi halinde kodun süresi 1 yıl ile sınırlandırılacak. (Kısa mesaj örneği: HES 1234567890 1234 15. Bu şekilde mesaj atıldığında kod 15 gün geçerli)

HES koduna e-Devlet uygulaması üzerinden de ulaşmak mümkün. e-Devlet uygulaması üzerinden Sağlık Bakanlığının HES Kodu Üretme ve Listeleme sekmesine giriş yapılarak HES Koduna ait üretme, silme, sorgulama ve detaylarını görüntüleme işlemleri yapılabiliyor.

“Hayat Eve Sığar” uygulaması, Play Store ve App Store üzerinden cep telefonlarına ücretsiz indiriliyor.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ