Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Gazete Torbalı

Tedbirler açıklansın

Tedbirler açıklansın

İzmir’de faaliyet gösteren OSB başkanları, elektrik ve doğalgaz kullanımında pandemi öncesini geçtiklerini, kimi noktalarda geçmiş yıllardaki tüketimin de aşıldığını belirtti. Başkanlar, ekonomik tedbirlerin devam etmesi, kararın ay sonundan önce açıklanması çağrısında bulundu

Ülke genelinde sanayi bölgeleri temsilcileri ile yaptığı temaslarda kapasitelerin yüzde 75-80’le ulaştığı bilgisini aldığını belirte Organize Sanayi Bölgeleri Derneği (OSBDER) Başkanı Hilmi Uğurtaş, reel kesimin üretimin devamlılığı için her yolu denediğini söyledi. Atatürk OSB dahil birçok OSB’de elektrik ve doğalgaz tüketiminde artış tespit edildiğini kaydeden Uğurtaş, “Pandeminin olumsuz etkilediği sektörler dışında kapasiteler iyi. Hijyen sektörü aldı başını gitti. Otomotiv yan sanayi için de benzer tespitleri yapabiliriz. Ancak, tekstil gibi bazı iş kollarında henüz çarklar tam anlamıyla dönmeye başlamış değil. Sanayinin, sanayicinin morali iyi ama keyfi yerinde değil” diye konuştu.

“SANAYİCİ ÖNÜNÜ GÖREBİLSİN”

Uğurtaş, nisan, mayıs ve haziran aylarına ilişkin ertelenen vergi ve SGK primleri ile ekim, kasım, aralık ayı SGK primlerinin yanı sıra KDV ile stopaj gelir ve kurumlar vergisinin çift ödeneceğini hatırlattı. Uğurtaş, “Ekim ayı sanayici için dert ayı oldu. Geçtiğimiz günlerde değerlendirmelerin devam ettiği ve bu konularla ilgili yeni kararların ekim ayı sonuna kadar ilan edileceği açıklaması yapıldı. Dileğimiz ay sonu beklenmesin. Kararlar bir an önce açıklansın ki sanayici de önünü görebilsin” şeklinde konuştu.

“EN ZOR DÖNEME GÖRE ARTIŞ VAR”

Torbalı OSB Başkanı Muhsin Dönmez de, bölgenin şu an yüzde 40 dolayında doluluğa sahip olduğu bilgisini verdi. Devam eden ve yatırım aşamasında firmaların yatırımlarını realize etmek için uygun zamanı beklediğini ifade eden Dönmez, “Pandeminin olumsuz etkilediği iş kollarında sıkıntı devam ediyor. Dolayısıyla desteklerin devamı gerekiyor. Burada kritik nokta desteğe ihtiyacı olan sektörlerin, firmaların tespit edilerek desteklerin buna göre açıklanması olacaktır” diye konuştu.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ