Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam
Gazete Torbalı

İzmir’in utanç haritası!

İzmir’in utanç haritası!

Her geçen gün artan kadın cinayetlerinde son 10 yılda Türkiye’de 1964 kadın öldürüldü. İzmir kadın cinayetlerinde Türkiye sıralamasında 2’nci olarak yer alıyor. Son 10 yılda Torbalı’da ise 4 kadın cinayeti işlendi

Her yıl dünyada binlerce kadın zulme uğruyor ve cinayete kurban gidiyor. Kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmak amacıyla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 1999 yılında 25 Kasım gününü “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” ilan etti. Gazeteci Ceyda Ulukaya’nın girişimleriyle Türkiye’de son 10 yılda öldürülen kadınların verilerinin toplandığı bir proje hazırlandı. Bu projeden elde edilen verilere göre 10 yıl içerisinde sadece İzmir’de 141 kadın cinayete kurban gitti.

İZMİR’DE 141 KADIN ŞİDDET KURBANI

Türkiye’de il ve ilçe bazında kadın cinayeti verilerinin farkındalık yaratmak amacıyla hazırlanan “kadincinayetleri.org” sitesinin verilerine göre 10 yıl içerisinde Türkiye’de 1964 kadın cinayeti işlendi. Bu verilere göre İzmir, Türkiye ortalamasında 141 kadın cinayetiyle 2’nci sırada yer alıyor. Birinci sırada ise 267 kadının öldürülmesiyle İstanbul var.

EN FAZLA KARABAĞLAR’DA

10 yılda 141 kadının öldürüldüğü İzmir’de ilçe bazında en yüksek kadın cinayeti Karabağlar’da görüldü. Son 10 yılda 21 kadının cinayete kurban gittiği ilçe, İzmir ortalamasının neredeyse yüzde 30’una tekabül ediyor. Karabağlar’ı 19 kadın cinayetiyle Buca ve 17’yle Konak takip ediyor. Bu tabloya göre nüfus yoğunluğunun fazla olduğu bölgelerde kadın cinayetlerinin artış gösterdiğini söylemek mümkün.

TORBALI’DA 4 KADIN CİNAYETİ İŞLENDİ

Türkiye ortalamasına göre 2’nci sırada yer alan İzmir’de 4 ilçede son 10 yılda hiç kadın cinayeti yaşanmadı. Elde edilen verilere göre; Foça, Güzelbahçe, Karaburun ve Çeşme ilçelerinde hiçbir kadın cinayete kurban gitmedi. İzmir’de nüfus yoğunluğunun fazla olduğu bölgelerde kadına cinayet vakalarının da artış gösterdiğini söylemek mümkün. Nüfus yoğunluğunun az olduğu ilçelerden; Kınık, Aliağa, Bayındır, Kiraz, Karaburun, Narlıdere, Seferihisar’da 1’er kadın cinayeti görülürken; Dikili ve Selçuk’ta 2’şer; Bergama, Beydağ, Balçova, Menderes’te 3’er; Kemalpaşa, Ödemiş, Torbalı, Gaziemir’de 4’er; Menemen, Bayraklı ve Çiğli’ de 5’er; Tire’de 7, Karşıyaka’da 8, Bornova’da ise son 10 yılda toplam 10 kadın cinayeti görüldü.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ