Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Gazete Torbalı

Yatırımcının tercihi Torbalı oldu!

Yatırımcının tercihi Torbalı oldu!

Yatırım maliyetlerinin emsallerine göre daha düşük olması sebebiyle katılımcıya fırsat sunan Torbalı OSB, tamamlanan fabrika sayısında ve istihdamda artış bekliyor. Mevcutta devam eden inşaatların biteceği OSB, bölgenin hareketlenmesi için gün sayıyor

Tesis kurmak için çok sayıda talebin geldiği İzmir Torbalı OSB’de, üretim doludizgin devam ediyor. Sanayi gazetesinin sorularını yanıtlayan Torbalı OSB Başkanı Muhsin Dönmez, bölgede tesis kurmak için yatırımcıların sıraya girdiğini ve boş parselleri kalmadığını ifade etti. 12 parselde fabrikaların tamamlandığı ve çalışma ruhsatlarının verildiği Torbalı OSB’de, 3 parselde tesislerin tamamlandığını ve çalışma ruhsatları için evrakların hazırlanma aşamasına geçildiğini vurgulayan Muhsin Dönmez, “10 parselde inşaat ruhsatları verildi, inşaatların yapımı devam ediyor. İnşaat ruhsatının verildiği 13 parselde ise inşaatlar henüz başlamadı. 4 parselde proje çalışmaları ve fizibilite çalışmaları yapılıyor” diye konuştu. OSB bünyesinde toplamda 42 parselin bulunduğunu söyleyen Başkan Dönmez, tüm parsellerin tahsisli olduğunu dile getirdi.

TESİSE GERİ SAYIM

Torbalı OSB’de mevcut tesislerde (çalışma ruhsatlı firmalarda) tek vardiyada 268, toplamda ise yaklaşık 400 kişilik bir istihdamın var olduğunu ifade eden Muhsin Dönmez, bu firmaların çevre hassasiyeti yüksek bir bölgede üretim yaptığını söyleyerek, “Çevresel çalışmalarımız kapsamında Sıfır Atık Yönetmeliği’ne geçildi. Arıtma tesisi alanımız olup, yeterli tesis kurulumu sağlanınca tesisimiz yapılacak. Arıtma tesisimiz yapılana kadar sızdırmaz fosseptiklerde toplanan atık sular vidanjörler ile Pancar OSB arıtma tesisine gönderiliyor. Torbalı Belediyesi ile protokol imzalandı, katı atıkların toplanması sağlanıyor. OSB etrafında bırakılan 50 metrelik sağlık koruma bandımız tümüyle ağaçlandırıldı” şeklinde konuştu.

DALGALI DÖVİZ, YATIRIMLARI KESTİ

İhracat yapan firmaların ham madde ve üretim siparişlerinde maliyet artışlarının söz konusu olduğunu anlatan Dönmez, “Ülkemizin bulunduğu ekonomik konjonktürde meydana gelen dalgalanmalar katılımcı firmalarımızı derinden etkilemiştir. Ham madde ve tamamlayıcı malzemelerin birçoğunun dolar bazlı satın alınması; ayrıca makine ve teknik ekipmanların alımı-bakımı-onarımı açısından da döviz ağırlıklı çalışan firmalarımız zarar görmüştür” dedi. Pandeminin OSB’ye yansımasından söz eden Dönmez, son olarak şu bilgileri paylaştı: “Firmalarımızda pandemi yasakları ve hijyen kuralları gereği yüzde 50 kapasite ile çalışma yapılmaya devam edildi. Firmaların üretim süreçleri uzadı. Yatırım yapacak katılımcılar bu süreci erteledi ya da iptal etti. Yatırımcı pandemi sürecinin ne zaman biteceğini ve ekonomik piyasaları ne kadar etkileyebileceğini öngörememektedir.”

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ