Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Gazete Torbalı

CHP, ARA FORMÜLÜ BULDU

CHP, ARA FORMÜLÜ BULDU

KONGREYE KADAR HOCA FORMÜLÜ

Cumhuriyet Halk Partisi’nde ne zaman işler karışsa bir ara formül arayışına gidilir.  CHP’nin eski yıllarında kongreler çok çekişmeli geçerdi. Partide bölünmeler olmasın, kopmalar olmasın, kavgalar yaşanmasın diye parti tabanında “Hikmet Çetin” ismi gündeme gelir, “Kongreye kadar partinin başına Hikmet abi geçsin” denilirdi.

Bu konu Türk siyasi literatürüne de “Hikmet abi formülü” olarak geçti.

Şimdi benzer bir formül arayışı CHP Torbalı İlçe Örgütü’nde gündemde;

Kongreye kadar hoca formülü…

Aldığım duyumlara göre, parti içerisinden birçok adayın çıkması sebebiyle İl Yönetimi Torbalı’da bir “Ağabey” formülü arıyor. Partiyi bir arada tutacak, küsmeleri, kopmaları engelleyecek ve kongreye kadar ilçe başkanlığı yapacak bir isim arayışına giren CHP İzmir İl Örgütü’nün masasında Mustafa Yetkil ismi var.

Emekli öğretmen olan Mustafa hoca, partinin önemli isimlerinden biridir. Her kongrede ismi gündeme gelir, ancak mevcut delege yapısı nedeniyle şans bulamazdı.

Parti kimsenin tekelinde olmasın, kimsenin kontrolünde olmasın isteniyorsa, kopmalar yaşanmasın, partide bölünmeler olmasın isteniyorsa en doğru isimlerden biri Mustafa Yetkil’dir.

ALİ YAKUPOĞLU ANKARA’YA GİTTİ

Öte yandan CHP’nin İlçe Başkanının bu hafta belli olacağı söyleniyordu ama aldığım duyumlara göre önümüzdeki haftaya sarkacak gibi. Şu ana kadar Yıldırım Baytekin ismi ağırlık kazanmıştı, şimdi masada Faruk Akpınar ismi de bulunuyor.

Bununla beraber, İbrahim Özel ve Yıldız Sivrikaya’nın da bir araya geldiği, “Ya sen ol, yada ben olayım” şeklinde anlaşmaya vardıkları, birbirlerini destekledikleri konuşuluyor. Hatta daha önce birbirlerine küs oldukları ve kongre nedeniyle barışıp bir araya geldikleri söyleniyor.

Partinin önemli isimlerinden Sefer İpekli’nin ise Yıldırım Baytekin ile beraber hareket ettiği, İpekli’nin Baytekin’i desteklediği kulislerde konuşulan bir diğer iddia.

CHP’de tüm bunlar yaşanırken, Belediye Başkan Yardımcısı Ali Yakupoğlu’nun Ankara’ya gitmesi gündeme bomba gibi düştü. İddialara göre Yakupoğlu, İyi Parti Genel Merkezi’ne giderek Musavat Dervişoğlu ile görüştü. İsmail Uygur’un 2019 adaylığında önemli bir rol üstlenen Dervişoğlu, Torbalı’da CHP’ye ilçe başkanı olacak ismin “uyumlu” biri olması için CHP’li yöneticilere ricada bulunacak.

-17 KİŞİ NEDEN GÖREVDEN ALINDI

CHP İlçe Başkanı Erol Günaydın’ın görevden alınması sürpriz bir karar değildi, beklenen bir karardı. Hatta iki gün önceden görevden alınacağını yazmıştık. Ancak sürpriz olan bütün ilçe yönetiminin komple tasfiye edilmesiydi.

Erol Günaydın’ın görevden alınmasının sebepleri ortada. Ancak diğer 17 kişilik ilçe yönetiminin neden görevden alındığı ile ilgili her hangi bir açıklama yapılmadı.

Bu insanlar töhmet altında kaldılar. Herkesin ailesi var, çoluk-çocuğu var, sosyal çevresi var. Bu insanları zan altında bırakmak doğru değil. İnsan harcamak bu kadar basit olmamalı. Bu 17 kişi 2019 seçimlerinde canla-başla çalışarak CHP’ye belediye kazandırdı. Şimdi tek kalemde silip atmak doğru değil. CHP İzmir İl Yönetimi’nin bu konuda bir açıklama yapması gerekiyor. Bu insanların neden görevden alındıkları açığa çıkmalı.

İlçe kamuoyu da, parti tabanı da İl Başkanı sayın Deniz Yücel’den bir açıklama bekliyor…

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ