Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam
Gazete Torbalı

SEÇİMİN PERDE ARKASI

SEÇİMİN PERDE ARKASI

Torbalı Şoförler Odası seçimi dün tamamlandı. Resmi sonuçlara göre kazanan Turuncu Liste’nin başkan adayı Muhammet Yavaş oldu. Bu galibiyetten dolayı Başkan Yavaş ve ekibini tebrik ediyorum. Tüm şoför camiasına, oda üyelerine ve ilçemize hayırlı olsun.

Şimdi size 16 yıldır odayı yöneten Cıva İsmail Akman’ın kendi hazin sonunu, kendi elleri ve diliyle nasıl hazırladığını anlatacağım.

1955 yılında kurucu başkan Mustafa Fahran önderliğinde kurulan Torbalı Şoförler Odası’nda Cıva İsmail Akman ilk olarak 2001 seçimlerinde aday olmuştu. Mevcut Başkan Halis Aksu’ya karşı aday olan Akman, bu seçimi 59 oy farkla kaybetmişti.

Ardından 2006 yılında Halis Aksu başkanlık görevini bırakarak aday olmayacağını açıkladı. O seçimde Cıva İsmail Akman, Remzi Ekti ve Hasan Durmaz aday oldular. Seçimin galibi Cıva İsmail Akman oldu ve 16 yıllık başkanlık süreci başladı.

2010 yılında yapılan seçimler kıran kırana geçmişti. Remzi Ekti ve Cıva İsmail Akman’ın yarıştığı seçimleri Cıva kazandı. Yanlış hatırlamıyorsam o seçimin ardından İsmail Akman nüfus cüzdanında isminin başına “Cıva” lakabını ekletti.

2014 seçimlerinde Cıva’nın karşısına Muhammet Yavaş çıktı. Osman Kıldan da aday olacaktı fakat o dönemki gelişmeler nedeniyle Kıldan adaylığını açıklamadan çekilme kararı aldı. Cıva o seçimi büyük bir farkla kazanarak resmen “saltanatını” ilan etti.

2018 seçimlerinde Cıva’nın karşısında yine Muhammet Yavaş vardı. Bu kez Osman Kıldan da sahaya çıktı. 3 adaylı seçimin kazananı 268 oyla Cıva İsmail Akman oldu. Osman Kıldan 185, Muhammet Yavaş ise 146 oy aldı.

2022 seçimleri birçok konuda tarihe geçti. Önce 9 Ocak’ta seçim kararı alındı. Cıva’nın karşısında Musa Yukarı ve Ali Rıza Çolak vardı. Seçim günü geldiğinde Musa Yukarı’nın adaylığı 2 yılını doldurmadığı gerekçesiyle düşürüldü. Onun yerine Hüseyin Hascanlı aday gösterildi. Seçimde liste krizi yaşandı. Odanın üye sayısı 1134, oy kullanma hakkına sahip üye sayısı ise 949 idi. Tüzüğe göre üye sayısı 1000’den fazla olan odalarda yönetim kurulu 9 kişiden oluşuyordu. Ancak Cıva İsmail Akman İlçe Seçim Kurulu’na 949 kişilik hazirun listesi vermişti. Doğal olarak ilçe seçim kurulu 9 kişilik aday listelerini kabul etmedi ve adaylar 7 kişilik listelerle seçime girdiler. Seçimi Cıva İsmail Akman büyük bir farkla kazandı. İki adayın toplam oyundan 60 oy fazla aldı.

Ancak yapılan itirazlar sonucu üye sayısına göre listelerin yanlış olduğu tespit edildi ve Yüksek Seçim Kurulu tarafından seçim iptal edildi.

Ne olduysa ondan sonra oldu…

Seçimin 6 Mart’ta tekrarlanmasına karar verildi. Bu süre içerisinde Cıva İsmail Akman ne kendisine ne de Torbalı Şoförler Odası’na yakışmayacak hareketlerde bulundu. Seçime siyaset bulaştırdı. Hakaretler etti, iftiralar attı.

Böyle olunca da şoför esnafı bu kez kenetlendi. Hem Musa Yukarı, hem de Ali Rıza Çolak büyük özveri göstererek bir araya gelme kararı aldılar. Ortak aday olarak da Muhammet Yavaş’ın gösterilmesine karar verildi.

Yoğun bir seçim çalışması başladı. Şoför esnafı birlik ve beraberliği sağladı. Köy dolmuşçusundan servisçisine, kooperatif üyelerinden taksicisine, nakliyecisinden kamyoncu esnafına kadar herkes Muhammet Yavaş isminde bir araya geldi.

Birlik ve beraberlik sağlanınca da başarı kaçınılmaz oldu ve Cıva İsmail Akman 1 ay önce büyük farkla kazandığı seçimi, sadece 1 ay gibi kısa bir süre sonra da büyük bir farkla kaybetti.

9 Ocak’ta iki adayın toplam oyuna 60 fark atan Cıva, 6 Mart’ta tek adaydan 120 fark yedi.

Ben emeği geçen tüm şoför esnafını tebrik ediyorum. Bir seçim çalışması nasıl yapılır, bir seçim nasıl kazanılır bunun en güzel örneğini verdiler.

“Ben” değil, “Biz” dediler!

“Ben” değil, “şoför esnafı” dediler…

“Ben” değil, “odamız” dediler…

Buraya isim isim yazmaya kalksam, Yavaş’a oy veren 447 kişinin tek tek ismini yazmam gerekir. Çünkü hepsinin emeği geçti. Bir o kadar da oyu olmayıp, Yavaş ve ekibine destek veren isim vardı. 26 tane oy da zarfın içine iki adet oy pusulası konulduğu için geçersiz sayıldı. Onların da hemen hemen hepsi turuncuydu.

Kaybedeni olmayan bu seçimi Muhammet Yavaş ve ekibi kazandı. Şoför esnafı kazandı. Dolmuşçu, servisçi, taksici, kamyoncu esnafı kazandı. Birlik, beraberlik ve sağduyu kazandı. Hepsinden önce beyefendilik kazandı.

Kaybeden ise sadece ve sadece Cıva İsmail Akman oldu!

Hakaretle, küfürle, yalanla, iftirayla bir yere varılamayacağı görülmüş oldu. Şoför esnafını birbirine düşürerek, insanları birbirine düşman ederek, milletin ekmeği üzerinden siyaset yaparak, seçim kazanılamayacağı görülmüş oldu.

Bir odayı uzun yıllar yönetebilirsin. Seçimi kazanabilirsin, kaybedebilirsin. Ama seçimi kaybettikten sonra “Efsane başkan” olarak anılmak da, “Devrik Başkan” olarak anılmak da insanın kendi elinde.

Ve Cıva İsmail Akman, sen benim gözümde Devrik bir başkansın…

16 yıldır Torbalı Şoförler Odası’nda ırkçılık yaptın, şoför esnafını birbirine düşman ettin, hep kendine menfaat sağladın.

“Ermeni olurum CHP’li olmam, Yunan’a oy veririm CHP’ye vermem” diyen Cıva, 2014’te Adnan Yaşar Görmez kazanınca meydanda davul-zurna çaldırdı.

Aynı Cıva, 2019 seçimlerinde ise Görmez’e karşı CHP’nin adayı İsmail Uygur’u destekledi.

9 Ocak’taki seçimden sonra “CHP’den başka herkes karşımda çalıştı” deyip AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, AK Parti Torbalı İlçe Başkanı Selman Günaydın ve AK Parti Meclis Grup Başkanvekili Özgür Erman Çağlar’ı hedef aldı.

Bedelini de dünkü seçimde ağır bir şekilde ödedi.

Siyasi olarak çizgisiz, ilkesiz bir insansın.

Odaya siyaset karıştırmasaydı, insanlara hakaret etmeseydi, muhtemelen bugün hala başkan olarak görev yapıyor olurdu.

İnsanın kendine verdiği zararı, düşmanı vermez…

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ