Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam
Gazete Torbalı

BU KEZ HATA YAPMAYACAKLAR


Yeni seçim kanunu bu hafta TBMM’den geçecek. Yeni kanuna göre siyasi partiler kongrelerini 1 yıl içinde yapmak zorunda olacaklar. CHP Torbalı İlçe Örgütü de sonbaharda olağan kongre kararı alıp, bir kez daha sandığa gidecek.

Bildiğiniz gibi Erol Günaydın ve yönetiminin görevden alınmasıyla başlayan süreçte olağanüstü kongre kararı alınmış ve Övünç Demir 152 oyla CHP İlçe Başkanı seçilmişti.

Peki olağan kongre kararı alınırsa ne olacak?

İşte CHP kamuoyunu meşgul eden bu sorunun bir tek yanıtı var; bu kez hata yapmayacaklar!

Belediye Başkanı Mithat Tekin’in temsil ettiği “İsmail Uygur ekibi” olağan kongrede güç birliğine gidecek.

Olağanüstü kongre 3 adaylı geçmişti, bu kez bu sayının 2’ye düşmesine kesin gözle bakılıyor. Faruk Akpınar ve Yıldız Sivrikaya’yı destekleyen delege grupları bu kez birleşerek ortak aday çıkaracaklar. Bu isim de büyük ihtimalle İbrahim Özel olacak.

Parti tabanı, Uygur sonrası partiyi ileriye götürebilecek lider duruşlu bir ilçe başkanı profili istiyor. Hem ilçe başkanlığı, hem de ağabeylik rolü ile parti içerisindeki birlik ve beraberliği sağlayabilecek bir profil istiyor.

Bu konuda Övünç Demir’in karşısına çıkarabilecekleri en güçlü aday İbrahim Özel.

Ama tabi bu kez Belediye Başkanı Mithat Tekin’in de ağırlığını koyması lazım. Özellikle CHP İzmir İl Yönetimi’nin seçime karışmaması yönünde telkinlerde bulunacaktır. Hatta Mithat Tekin’in İl Başkanı Deniz Yücel’e, “Torbalı’da parti tabanında Övünç Demir’e yönelik tepkiler var. Partimizin birlik ve beraberliği açısından İbrahim Özel’in ilçe başkanı seçilmesi uygun olacaktır. Aksi durumda üzerimdeki bu sorumluluğu taşıyamam, belediye başkanlığından istifa etmem gerekir. Hoşunuza nasıl gidiyorsa öyle davranın, benim başka seçeneğim kalmadı” demesi lazım.

İl Başkanı Deniz Yücel, 2023 seçimleri öncesinde Torbalı’da böyle bir krizi göze alamaz. Bu kriz, Yücel’e çok şey kaybettirir. 2023’te milletvekilliği hayalleri kuran Deniz Yücel’in, Torbalı’yı kaybetmeyi göze alabileceğini sanmıyorum. Ama tabi Mithat Tekin’in sadece blöf yaptığını, istifa edemeyeceğini, koltuğu bırakamayacağını düşünürse bilemem.

Belediye Başkanı Mithat Tekin nasıl bir kariyer planlaması yapıyor bilmiyorum ama, partiyi kaptırırsa emekliye ayrılacağı kesin. Bence sayın Tekin de gördüğü rüyadan uyanıp, gerçeklerle bir an önce yüzleşmeli.

Tabi Tekin’in “B Planı” da var.

Olağan kongreyi de kaybederse yerel seçime 6 ay gibi bir süre kala belediye başkanlığından istifa edecek, yerel seçimlerde Torbalı’nın İyi Parti’ye bırakılması için çalışacak. 2019 yerel seçimlerinde Övünç Demir’in adaylığını iptal ettirdikleri gibi, yine Musavat Dervişoğlu’nun da destekleri ile Torbalı’nın İyi Parti’ye bırakılması için uğraş verecektir. İttifak kapsamında Torbalı İyi Parti’ye bırakılırsa, Millet İttifakı’nın Torbalı Belediye Başkan adayı da Ali Yakupoğlu olur…

Mithat Tekin için zorlu bir süreç var. İsmail Uygur’un emanetine sahip çıkmak istiyorsa, bu zorlu süreçlerde zor kararlar alması gerekiyor.

Bakalım doğru yerde, doğru zamanda, doğru kararlar verebilecek mi…

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ