Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam
Gazete Torbalı

Daire almak imkansız hale geldi!

Daire almak imkansız hale geldi!

TOREMDER Başkanı Serkan Filiz, konut sektörünü bekleyen ve çokta uzakta olmayan tehlikeye dikkat çekti

YAŞANAN savaş ortamı ve belirsizlik, tüm dünyada etkili olduğu gibi ülkemizde etkisini daha sert gösteriyor. Artan maliyetler tüm sektörlerde ciddi anlamda sıkıntı yaşatırken, inşaat sektörü ve buna bağlı kollar daha da derinden hissediliyor. TOREMDER Başkanı Filiz, 2008 yılında Amerika’da yaşanan Mortgage krizinde bankaların düşük faiz ve yanlış kredilendirme ile geri ödemede yaşanan kriz – çöküşü getirdiğini, bankaların ve finansal kuruluşların iflas ettiklerini, binlerce konut alan vatandaşın ise evsiz kaldığını anlattı.

‘GÜN GEÇTİKÇE MAKAS AÇILMAKTADIR’

BAŞKAN Filiz, “Şu an bizde yaşanan durum biraz farklı, ülkemizin ekonomik dalgalanmadan kaynaklanan belirsizliği, artan maliyetler, inşaatta da en küçük kaleme kadar yüksek oranda etkilenmesine sebep vermiştir. Torbalı’da da bugünkü durum çok ciddi bir boyut almıştır ve gün geçtikçe makas açılmaktadır!” dedi.

‘DAİRE ALMAK İMKANSIZ HALE GELDİ’

“KONUT satışları ciddi anlamda azalmıştır, sıfır daire fiyatlarının maliyetinin artması fiyatlara yansımıştır” diye konuşan TOREMDER Başkanı, “Daire yapan firmalarda, her gün değişen kur orantılı fiyatlarla sıkıntılı bir durum yaşamaktadırlar. Sıfır daire almak isteyenler, bu fiyatlarla daire almanın imkansız bir hale Geldiğini ve daha da imkansız hale geleceğini görmektedir.

‘2. EL DAİRELERİN BU FİYATLARLA SATILMAYA ÇALIŞILMASI NORMAL DEĞİL’

SIFIR dairelerin maliyet sebebiyle yükselen fiyatları, vatandaşı 2. el dairelere yöneltmiştir. Torbalı’da şu an 2. el daireler, taleple birlikte ciddi fiyat artışına sebep olmuştur. Sonuç olarak, ortada ciddi anlamda belirsizlik var ve bu durum sektörü ciddi anlamda sıkıntıya sokmaktadır.

Sıfır daire fiyatlarının maliyet sebebiyle artması anlaşılabilir, fakat 2. el dairelerin bu fiyatlarla satılmaya çalışılması normal değil.

‘DÖNGÜ TEHLİKELİ, YETKİLİ KURUMLARIN ACİLEN TEDBİR ALMASI GEREKİYOR’

YANLIŞ fiyatlandırma ve kredilendirmede dairelerin bankalara düşmesi uzak değil. Vatandaş yaşanan krizden dolayı kredisini ödeyemiyor. Bankaların elinde bu sebepten kaynaklı kredisi ödenmeyen binlerce satılık daire var. Bu döngü çok tehlikeli, acilen önlem alınmalı. Yoksa elimizde, ne sıfır ne de 2. el hiçbiri gerçek değerini göremeyeceği bir ortam ortaya çıkacaktır” şeklinde konuştu.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ