Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam
Gazete Torbalı

FAALİYET RAPORUNA CHP’LİLER DE OY VERMEDİ!


Torbalı Belediyesi Nisan ayı olağan belediye meclis toplantısı geçtiğimiz hafta gerçekleşti. Meclisin en önemli gündem maddesi hiç şüphesiz 1 yıllık Faaliyet Raporu oldu. Belediye tarafından hazırlanan rapor kaba tabiri ile tam bir “kağıt israfı” olmuş. Onlarca sayfalık raporda elle tutulur, gözle görülür, hizmete dair 1 tane (yazıyla bir tane) faaliyet yok!

160 Trilyon bütçesi olan Fen İşleri Müdürlüğü; bir tane yarım kreş, iki tane yarım muhtarlık ofisi, Pazar yeri düzenlemesi, ilaçlama, bakım-onarım yapmış

47 Trilyon bütçesi olan Park ve Bahçeler Müdürlüğü; bazı yeşil alanlarda çapalama, gübreleme, otların biçilmesi, kırılmış çitlere ve korkuluklara kaynak yapmış, birkaç parka da oturma bankı koymuş. Hakkını yemiş olmayayım Alpkent Mahallesi’nde 2 tane parka da fitness aleti koymuş.

Gerisi de konser, eğlence, festival falan…

360 Trilyon’luk belediye bütçesi ile 1 yılda yapılan hizmetler bunlar. Unuttuğum, yazmadığım, eksik yazdığım bir şey varsa Belediye Başkanı sayın Mithat Tekin açıklama yapsın o açıklamayı da olduğu şekliyle yayınlamaya hazırım!

Nisan ayı belediye meclisine Özgür Erman Çağlar damga vurdu. Çağlar, etkili muhalefeti ile dikkat çekti. Belediyenin benzinlik yeri satışına karşı çıkarak satış kararını engelledi. Sosyal yardım bütçesinin, eğlence ve konser bütçesinden eksik olmasını eleştirdi. Torbel kayıtlarının şeffaf olmadığını söyledi. Belediye birimlerinin rutin belediye hizmetlerini “faaliyet” olarak meclise getirdiğini söyledi.

Bir de satır arasında kalan ama bana göre çok önemli bir madde daha vardı; Göllüce Mahallesi’ne kurulmak istenen enerji santrali.

Göllüce Mahallesi’nde mera olarak kullanılan 22 hektarlık bir alan var. Bu alan Adnan Yaşar Görmez döneminde belediye bünyesinde parası ödenip satın alınarak mahalle halkının kullanımına sunuldu. Şimdi CHP’li Mithat Tekin, bu alana enerji santrali yaptırmak istiyor.

Çağlar, bu maddeye de karşı çıkarak, “Bizim dönemimizde orası satın alındı, siz de oraya bir şey yapmak istiyorsanız Göllüce halkının rızasını alın” dedi.

Faaliyet raporu ile ilgili söyleyecek çok fazla söz yok. Zaten sokağa çıktığınız zaman Torbalı Belediyesi’nin faaliyet raporunu görüyorsunuz. 7’den 70’e Torbalı halkına sorun, onlar size belediyenin faaliyet raporunu söylesinler.

Faaliyet Raporu’nun oylandığı sırada çarpıcı gelişmeler yaşandı.

Torbalı Belediyesi’nde toplam 31 meclis üyesi görev yapıyor; 16 CHP, 12 AK Parti, 2 MHP, 1 de bağımsız meclis üyesi bulunuyor.

CHP’li Özkan Altun meclis oturumuna katılmadı. Vatandaşlar için ayrılan bölüme oturdu. Ne komisyon seçimlerine, ne de faaliyet raporu oylamalarına katılmadı. Onun da sebebini aşağıda belirteceğim.

Faaliyet Raporu oylanırken CHP’li bir başka meclis üyesi Sıla İlgi Akkaş’ın da telefonu çaldı. Akkaş, telefona bakmak için meclis salonundan çıktı. Oylama sırasında o da yoktu.

AK Parti, MHP ve Bağımsız Belediye Meclis üyesi Mehmet Baykara da faaliyet raporuna “ret” oyu verdi.

Yani sizin anlayacağınız 3 yıldır Torbalı’yı yöneten CHP’li Mithat Tekin’in Faaliyet Raporu 14 CHP’li meclis üyesinin oyları ile kabul edildi. 31 meclis üyesi olan belediyede 14 oy!

Belediye Kanunu’nda yasal olarak bu mümkün ama “meşruiyet” olarak ne kadar meşru Torbalı halkının takdirine bırakıyorum.

Bir belediye başkanı, yönettiği belediyede 31 meclis üyesinin sadece 14 tanesinin oyunu alabiliyorsa, takdirini kendisine bırakıyorum…

Nisan meclisinin asıl önemli olayı ise CHP Grup toplantısında gerçekleşti. CHP İlçe Başkanı Övünç Demir, CHP Genel Sekreteri Ayhan Kaya ile beraber grup toplantısına katıldı. Komisyonlara üye seçilmesi maddesinde Övünç Demir, ilçe kongresinde kendisine destek veren meclis üyelerini önerdi. Belediye Başkanı Mithat Tekin ise “O isimlerle çalışmak istemediğini” söyledi.

Mithat Tekin ilk defa Övünç Demir’e karşı masaya yumruğunu vurarak; “Ben sizin ilçe yönetiminize karışmadığım gibi siz de benim belediye yönetimime karışmayın. Kimle çalışacağıma ben karar veririm. Ben karar vermeyeceksem bırakıp gideyim o zaman” diyerek istifa restini masaya koydu.

Övünç Demir’in bu reste nasıl bir karşılık vereceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz ama şimdilik kazanan Mithat Tekin oldu.

Kulislerden edindiğim bilgilere göre CHP kongresinde Övünç Demir’i destekleyen CHP’li belediye meclis üyesi Özkan Altun, Torbel yönetiminden de çıkarılmış. Artık kendisi maaşlı belediye meclis üyesi değil.

CHP’li Torbalı Belediyesi’nin durumu bu!

Partide işler yolunda değil, Övünç Demir bekleneni veremiyor, kendini parti tabanına kabul ettirebilmiş değil. Belediye yönetiminin hali içler acısı. Hizmet konusunda zaten sınıfta kalmış bir belediye var.

Bu gidişle Millet İttifakı 2024 seçimlerinde Torbalı’yı İyi Parti’ye bırakır, bırakması da doğru bir karar olur…

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ