Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam
Gazete Torbalı

Torbalı siyasetinin “Elif” harfi

Torbalı siyasetinin “Elif” harfi

Bütün Torbalı günlerdir İmar Komisyonu toplantısını bekliyor. Oradan çıkacak karar, Torbalı siyasetinin bulunduğu noktayı gösterecek. Vicdanı ile cüzdanı arasında kalan siyasetçilerin, nasıl bir duruş göstereceklerine şahit olacağız.

En başından anlatmak gerekirse;

Pancar’da 80 dönüm arsası olan bir işadamı, 6 kat olan imar iznini 10 kata çıkarmak istiyor. Bu talebini Torbalı Belediyesi’ne yazılı olarak iletti.

Talep Şubat ayında belediyeye ulaştı, İmar Komisyonu’na gönderildi. Komisyonda CHP’den 3, AK Parti’den 2 meclis üyesi görev yapıyordu. Mehmet Baykara, CHP’den istifa ettikten sonra CHP’nin üye sayısı 2’ye düştü. AK Parti’de Sedat Eren ile İlknur Demirtaş, CHP’den Hasan Atak ile Özkan Altun’un görev yaptığı komisyonda bir de Bağımsız Belediye Meclis üyesi Mehmet Baykara görev yapıyordu.

Karar komisyona gelince, CHP’li Özkan Altun “ret” oyu verdi. Bunun üzerine kararı komisyon seçimlerinin yapılacağı Nisan ayına kadar ertelediler.

Nisan ayı gelince Özkan Altun’u görevden alıp, yerine Yavuz Selim Özgan’ı seçtiler. Baykara ise görevine devam etti.

Aynı kararı komisyona tekrar getirdiler. Meclis üyelerine imzalamaları konusunda baskı yapıldı. CHP’li Yavuz Selim Özgan ile Hasan Atak’ın imzalamayı kabul ettikleri iddia ediliyor. AK Partili meclis üyeleri Sedat Eren ile İlknur Demirtaş “ret” oyu verdiler.

Kararın geçip geçmemesi Bağımsız Belediye Meclis üyesi Mehmet Baykara’nın vereceği oya kaldı.

Seçildiği günden bu yana gösterdiği duruş ile, siyasi tavır ile tüm Torbalı halkının takdirini kazanan Mehmet Baykara, kendisine olan güveni ve inancı boşa çıkarmadı. Yine “Elif Harfi” gibi dimdik durdu. Tüm baskılara rağmen “ret” oyu verdi.

Ne İmar Müdürü’nün lafına baktı, ne de Belediye Başkanı Mithat Tekin’in baskılarına boyun eğdi. Duruşunu bozmadı, kendisine inananların, kendisine güvenenlerin başlarını önlerine eğdirmedi.

Belediye Başkanı Mithat Tekin, lafa geldi mi “Biz İsmail Uygur’un mirasına sahip çıkacağız” diyor. İsmail Uygur’u birçok konuda eleştirebilirsiniz, ama en önemli mirası nedir biliyor musunuz? Kendisine oy verenlerin başını önüne eğdirmemek!

Kendisi de birçok defa kendi ağzıyla söylemiştir. Seçim çalışmalarında, mitinglerde yüksek sesle, “Belediye başkanlığım döneminde sizlerin başını önüne eğdirecek hiçbir şey yapmadım” demiyor muydu? Uygur bunu söylerken sayın Mithat Tekin orada değil miydi?

Uygur’un o sözünü bugün yerine getiren kişi Mehmet Baykara olmuştur. Gerek vakur duruşu ile, gerek hizmet anlayışı ile Uygur’un mirasına sahip çıkan biri varsa o da Mehmet Baykara’dır. Uygur ile olan 30 yıllık dostluğunun gereğini bugüne kadar layıkıyla yerine getirdi, bugünden sonra da getireceğine inanıyorum. İsmail Uygur’un mirasına sahip çıkmak, koltuğunda oturmakla olmaz.

Mehmet Baykara, Torbalı’nın 30 yıllık esnafıdır. Bu yaşına rağmen elektrik direğine çıkar, kıt-kanaat geçinir ama ne olursa olsun çoluk-çocuğunun boğazından bir lokma haram lokma geçirtmez. Kendisi de sık sık söyler, “Gerekirse Torbalı sokaklarında aç gezerim ama başım eğik gezmem” der.

Karar İmar Komisyonu’ndan geçmedi ama birileri de hala vazgeçmiş değiller. Perşembe günü tekrar toplantı yapacaklar. O güne kadar Baykara’yı ve diğer meclis üyelerini ikna etmeye çalışacaklar. Zaten bugün gerçekleşen İmar Komisyonu toplantısı, belediye tarihinin en uzun komisyon toplantısı oldu. Defalarca toplantıya ara verip, Mehmet Baykara ile birebir görüşmeler yaptılar. Ben sayın Baykara’nın Perşembe günü yapılacak olan toplantıda da aynı duruşunu koruyacağına eminim.

Burada bir paragraf da AK Partili Sedat Eren ile İlknur Demirtaş’a açmak istiyorum. Siyaset omurga işidir, duruş işidir. Gerek meclis çalışmalarında olsun, gerek komisyon çalışmalarında olsun, gösterdikleri duruş sebebiyle hem sayın Eren’i, hem de sayın Demirtaş’ı Torbalılı bir vatandaş olarak tebrik ediyorum. Verdikleri her kararda tüyü bitmemiş yetimin hakkını koruyorlar, Torbalı’ya sahip çıkıyorlar.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ