Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam
Gazete Torbalı

CHP tabanı, bu yüzden Demir’e karşı!

CHP tabanı, bu yüzden Demir’e karşı!

CHP İzmir İl Yönetimi tarafından, CHP Torbalı İlçe Başkanı Erol Günaydın ve yönetimi görevden alındıktan sonra, 11 Kasım 2021 tarihinde Övünç Demir, 5 kişilik bir yönetimle “kayyum” olarak Torbalı’ya atandı.

Parti tabanından gelen tepkiler üzerine seçim kararı almak zorunda kalan parti yönetimi, 27 Şubat 2022’de sandık başına gitti. Yaklaşık 400 delegesi olan CHP’de oyların 152’sini alan Övünç Demir İlçe Başkanı seçildi.

Kongre sürecinin ardından işler yoluna girecek diye beklerken, daha da karıştı. Parti tabanı Övünç Demir ismine “mesafeli” durmaya devam ediyor. Belediye ile parti yönetimi arasındaki kriz ortamı zaten malumunuz. Peki işler bu noktaya nasıl geldi?

İsterseniz en başa gidelim…

Övünç Demir’in aktif siyasi hayatı 2014 yılında başladı. 2014 seçimlerinden önce İsmail Uygur, aldığı bir ceza nedeniyle aday olamıyordu. O süreçte tüm CHP tabanı Uygur’a haksızlık yapıldığını, kararın siyasi olduğunu düşünerek Uygur’un yanında durdular.

Övünç Demir ise “fırsat bu fırsat” diye düşünmüş olacak ki, Belediye Başkanlığına adaylığını açıkladı. Demir’in bu tavrı parti tabanında tepkiyle karşılandı. Daha süreç devam ediyor, ortada hukuki bir durum söz konusu, 10 yıllık belediye başkanına bir ceza verilmiş, böyle bir ortamda partide daha önce hiçbir görev almamış, hiçbir emeği olmayan Övünç Demir’in çıkıp da “Ben adayım” demesi Torbalı’daki CHP’lilerin tepkisine neden oldu.

Çünkü parti tabanı, önce Uygur’un adaylığı için tüm şartların zorlanmasını, sonuç alınamaz ise ortak istişare ile bir adayın belirlenmesini ve bu süreçte Uygur’un da en azından “koordinatör” olarak 2019’a kadar görev yapmasını istiyordu. Hatta Belediye Kültür Merkezi’nde Uygur için bir makam odası bile hazırlanmıştı.

2014 seçimlerinde dönemin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da etkisiyle Torbalı’da Ufuk Yörük aday gösterildi. Bugün Övünç Demir’i destekleyen birçok partili de bu karara kızıp, DSP’nin adayı İbrahim Öz’e destek verdiler. DSP, 6 bine yakın oy alınca CHP seçimi kaybetti ve AK Parti’nin adayı Adnan Yaşar Görmez belediye başkanı seçildi.

Parti içerisinde yıllarca sürecek, bugün bile devam eden “kan davası” da böylelikle başlamış oldu.

CHP seçimi kaybedince İsmail Uygur ilçe başkanı oldu. Övünç Demir de kendi ofisinde parti içerisindeki muhalif isimleri bir araya getirerek “paralel bir yönetim” oluşturdu.

Demir ve diğer muhalifler, parti yönetiminden bağımsız çalışmalar yapıyorlardı. Parti yönetimini “yok” sayıyorlardı. İsmail Uygur’u sert bir şekilde eleştiriyorlardı. Övünç Demir’in destekçileri Uygur için sosyal medyada kampanyalar düzenliyor, Uygur için “hırsız” diyorlardı. Ağza alınmayacak, buraya yazamayacağım hakaretlerde bulunuyorlardı.

2015 yılına gelindiğinde, CHP Torbalı’da ilçe kongresi yapacaktı. Uygur, ilçe başkanlığına bir kez daha adaydı. Övünç Demir de karşısına rakip oldu.

Uygur o kongrede Övünç Demir’in siyasi hayatını bitirecek bir konuşma yaptı. AK Partili Torbalı Belediyesi’ni eleştiren Uygur, Övünç Demir’e hitaben; “Bizim hakkımızda atmadığınız iftira, yapmadığınız eleştiri kalmadı. AK Partili belediye yönetimine neden sesiniz çıkmıyor? Bir sekreter tutup partilileri aradınız. Biz geleceğiz, partiyi hırsızlardan temizleyeceğiz dediniz. Hırsız kim? Bunları konuşuyor olmaktan üzüntü duyuyorum” dedi.

Sonra geldik 2019 seçimlerine…

Uygur belediye başkanlığına aday. Parti tabanı “Uygur’a 2014 seçimlerinde haksızlık yapıldı, adaylık onun hakkı” derken, İbrahim Öz bile DSP’den ayrılıp Uygur’a desteğini açıklarken, partide hiçkimse aday bile çıkmazken, Övünç Demir bir kez daha “ben adayım” dedi…

İşin garip tarafı, CHP merkezinde “Övünç Demir” ismi açıklandı. Sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, birşeylerin döndüğünü düşünmüş olacak ki tüm ilçeleri açıkladığı gün, elindeki Torbalı adayını “es geçti” ve açıklamadı. Bir hafta sonra da Demir’in adaylığı iptal edildi ve CHP Genel Merkezi İsmail Uygur’u aday gösterdi.

Övünç Demir o seçimde de Uygur’un yanında durmadı. Hatta daha sonra İsmail Uygur verdiği bir demeçte, AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya’ya hitaben “Beni alaşağı edip Övünç Demir’in aday olmasını istediler. Övünç Demir aday olursa seçim onlar için çantada keklik çünkü. Kendi gazetelerinde Övünç Demir için methiyeler düzüyorlar. Bu kadar ucuz siyaset olur mu” dedi.

Uygur, 2019 seçimleri için de Övünç Demir’e hitaben, “Bu arkadaş reşit olduktan sonra her defasında karşımıza çıktı. Aday olamadığında ekip arkadaşlarını toplayıp İsmail Uygur seçimi alırsa bizim siyasi hayatımız biter diyerek AKP’nin adayı Adnan Yaşar Görmez’i destekleme kararı aldılar. Şahitleri var” demişti.

İşte CHP tabanının bugün de Övünç Demir’e “mesafeli” durmasının sebebi budur.

Övünç Demir, 27 Şubat’taki CHP İlçe kongresinde yaptığı konuşmada, gözyaşları içinde, “Gözlerim burada en çok rahmetli başkanımız İsmail Uygur’u arıyor. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun, kendisini çok özlüyoruz” dedi.

Tabi bu sözler parti tabanına “samimi” gelmedi. Sebebini de yukarıda uzun uzun belirttim. İsmail Uygur, hayattayken Övünç Demir hep karşısındaydı. O nedenle bugün “İsmail Uygur’un mirasına sahip çıkanlar, Uygur’un hatırasına sahip çıkanlar, Uygur’u sevenler” Övünç Demir’i benimsemiyorlar, kabul etmiyorlar…

Tabi bir de Özgür Erman Çağlar gibi bir profil var ortada. Övünç Demir’e yakın isimler Demir’i şimdiden “2024 Belediye Başkan Adayı” ilan ettiler ama evdeki hesap çarşıya uymayabilir. Torbalı’da CHP’li bir belediye yönetimi var. Yerel seçimlerde CHP, kendi yönetiminde olan ilçelerde adaylarını seçime 1 ay kala açıklıyor.

AK Parti ise, özellikle kendisinde olmayan ilçelerde adaylarını çok önceden açıklıyor. Peki diyelim ki 2024 seçimleri geldi. Seçime 6 ay kala AK Parti Torbalı adayı “Özgür Erman Çağlar” olarak açıkladı. Çağlar’ın böyle bir hakkı var. 20 yıldır partinin her kademesinde görev yaptı, en son Mithat Tekin’e karşı belediye meclisinde aday oldu CHP’li meclis üyelerinin bile oyunu aldı. Adaylık için oldukça güçlü bir profile sahip.

Peki CHP o zaman ne yapacak? CHP Genel Merkezi, seçime 1 ay kala AK Parti’nin adayı Özgür Erman Çağlar’ın karşısına Övünç Demir’i CHP’nin belediye başkan adayı olarak çıkarabilecek mi?

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ