Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam
Gazete Torbalı

Çağlar, Tekin’i sınıfta bıraktı


Torbalı Belediyesi 2023 yılı performans raporu ve 2023 yılı bütçesi görüşüldü. Gerçekleşen toplantıda Cumhur İttifakı Meclis Grubu adına söz alan AK Parti Meclis Grup Başkanvekili Özgür Erman Çağlar, Belediye Başkanı Mithat Tekin’e, “Öğretmen olsaydım sizi sınıfta bırakırdım” dedi

Torbalı Belediyesi Ekim ayı belediye meclis toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda 2023 yılı faaliyet raporu ile 2023 yılı belediye bütçesi görüşüldü. 2022 yılında 410 Milyon lira olan belediye bütçesi, 2023 yılı için 713 Milyon Lira olarak belirlendi. Bütçenin şişirildiğine dikkat çeken AK Parti ve MHP’li meclis üyeleri ret oyu verirken, CHP’li meclis üyelerinin oy çokluğu ile bütçe kabul edildi. Cumhur İttifakı adına mecliste söz alan AK Parti Meclis Grup Başkanvekili Özgür Erman Çağlar, 2023 yılı performans raporuna ve 2023 yılı bütçesine sert eleştirilerde bulundu. Çağlar, Belediye Başkanı Mithat Tekin’e “Öğretmen olsaydım sizi sınıfta bırakırdım” dedi.

ÇAĞLAR, “BÜTÇE ARTIYOR AMA HİZMETLER ARTMIYOR”

2023 yılı bütçesine ret oyu verdiklerini belirten Çağlar, “2022 yılı için 360 Trilyon liralık bir bütçe hazırladınız. O bütçeye de afaki rakamlar koydunuz, bütçenin gerçekleşme oranı yüzde 53’te kaldı. Şimdi 2023 yılı bütçesini de şişirme rakamlarla yüzde 100 artırarak 700 Trilyon’un üzerine çıkartıyorsunuz. Bu bütçenin gerçekleşmesini beklemek olağan değil. Hizmet alanımız büyüyor, nüfusumuz artıyor, bütçemiz her sene yükseliyor, ama nedense bu rakamlara karşılık belediye hizmetlerimiz artmıyor” dedi.

“BELEDİYE 75 MİLYONLUK ARSA SATACAK”

Bütçedeki rakamların gerçeklikten uzak olduğuna dikkat çeken Çağlar, “Bu sene gelir bütçesinde arsa satışlarından 75 Milyon liralık bir gelir beklentisi var. 168 Milyon Liraya yakın gelir ve bağış beklentisi var. Geçen sene de benzer rakamlar vardı, hatırlarsanız o zaman da söylemiştik, böyle bir bağışın gerçekleşemeyeceğini, bütçeyi şişirmek için bu rakamları yazdığınızı söylemiştik. Siz de Büyükşehir Belediyesi’nin söz verdiğini söylemiştiniz. Yazılı bir taahhüt olmadığı sürece bu sözlerin tutulmadığını görmüş olmanız gerekiyordu. Ama bu yıl da aynı sözlerle bütçe yapmaya devam ediyorsunuz” dedi.

“BELEDİYE, GELİRLERİNİ DOĞRU KULLANAMIYOR”

Eleştirilerine devam eden Çağlar, “Yapılan bütçeyi ve gerçekleşen performans raporunu incelediğimiz zaman belediyenin gelirlerini doğru ve etkin bir şekilde kullanamadığını görüyoruz. Bu sebeple de bütçeye ret oyu vereceğiz. Torbalı Belediyesi’nin bütçesine evet oyu vermek isterdik ancak bu şartlarda Torbalı halkının vicdanında kabul edeceği bir bütçe olmadığı için hayır oyu veriyoruz. Üzülerek söylemek isterim ki öğretmen olsam sizi sınıfta bırakırdım. Belediye meclis üyesi olarak da sorumluluğumuz gereği ve Torbalı halkının bize verdiği görevle bu bütçeye evet oyu vermemiz mümkün değildir” dedi.

PERFORMANS RAPORU VAR, YAPILAN İŞ YOK

Torbalı Belediyesi’nin 2023 yılı performans raporunu da değerlendiren Çağlar, “Performans raporu ile ilgili bazı incelemelerde bulunduk. Özellikle başkanlık makamının davet ve etkinliklerde temsil edilmesi için harcanan bütçeyi çok yüksek bulduğumuzu ifade etmek isterim. Bu rakam ek bütçe ile daha da artırılmış. Tamamlanan proje sayısına baktığımız zaman 2021 yılında 1 tane, 2022 yılında hiç yok, 2023 yılında yine 1 tane olarak planlanmış. Döner kavşak ve altyapı-üstyapı onarım ihtiyaçlarının karşılanması için bütçeye 759 Trilyon’luk bir gider eklenmiş ama yapılan iş yok ortada. Yapılmayan bir işin bütçede faaliyet olarak gösterilmesi zaten mümkün değil” dedi.

ÇAĞLAR, “PAZARYERİ’NDE BİZİM SÖZÜMÜZE GELDİNİZ”

Çağlar, “Pazaryeri için 50 Milyonluk bir bütçe ayrılmış. Pazaryeri konusu ilk gündeme geldiğinde söylemiştik, pazarcılarımızla siz de konuştunuz, Pazar yerini değiştirmeyelim demiştik. Eğer yapılacaksa da Vergi Dairesi’nin bulunduğu alana katlı pazaryeri yapılmasının daha uygun olacağını söylemiştik. Ama bizi dinlemediniz, Muratbey Mahallesi’ndeki alana milyonlarca lira masraf ettiniz, Pazar yerini de oraya taşımadınız, şimdi de bizim sözümüze geldiniz. Madem bizim sözümüze gelecektiniz, Muratbey Mahallesi’ndeki alana neden o kadar masraf ettiniz? Orada çok ciddi bir kamu zararı var” dedi.

“BÜYÜKŞEHİR OTOPARK YAPSIN”

Çağlar, “Bütçeye otopark koymuşsunuz ama bildiğiniz gibi otoparkları Büyükşehir Belediyesi işletir. Bu nedenle Torbalı’ya yapılacak olan otoparkın belediyemiz bütçesinden değil, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesinden yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Belediye araçlarının bakım, onarım, tamir ve yedek parça gideri 34 Milyon lira olarak belirtilmiş. Sanayi esnaflarımızda ve ilçemiz kamuoyunda bu alışverişlerin hep aynı kişilerden yapıldığına dair bir kanaat var. Bu konuda daha adil olmanızı bekliyoruz. 34 Milyon liralık bu gider daha hakkaniyetli bir şekilde kullanılmalı” dedi.

“2023’TE BİR PARK, İKİ YÜRÜYÜŞ YOLU YAPILACAK”

Açıklamalarına devam eden Çağlar, “2023 yılında belediyenin bir adet park, iki adet de yürüyüş yolu yapacağını rapora yazmışsınız. Bu 3 kalem için bir 46 Milyon Lira, bir de 19 Milyon Lira kaynak belirtmişsiniz. 1 park, 2 de yürüyüş yoluna 65 Milyon Lira harcanmasını doğru bulmuyoruz” dedi.

66 ADET TAŞINMAZ SATILACAK

Torbalı Belediyesi’nin 2023 yılı bütçe planında dikkat çeken bir diğer ayrıntı da satışı yapılacak olan arsa, arazi ve taşınmazlar. Belediye Başkanı Mithat Tekin tarafından hazırlanan rapora göre Torbalı Belediyesi 2023 yılı içerisinde 66 adet taşınmaz satışı gerçekleştirecek. Belediye meclis toplantısında konuyu gündeme getiren AK Parti Meclis Grup Başkanvekili Özgür Erman Çağlar, bu konuda da Mithat Tekin yönetimini eleştirdi.

PAZARYERİNİN TEMİZLENMESİNE 63 MİLYON LİRA HARCANACAK

Torbalı Belediyesi’nin temizlik giderleri de büyük tepki çekiyor. Pazar yerlerinin toplanması ve temizlenmesi için bütçede ayrılan payın 63 Milyon Lira olduğunu belirten Çağlar, “Bize her gün şikayet geliyor, eminim sizin de kulağınıza geliyordur, Torbalı genelinde temizlik ile ilgili çok yoğun bir şikayet var. Yılda 63 Milyon Lira bütçe kullanılıyorsa Torbalı’da temizlik ile ilgili hiçbir şikayetin olmaması gerekir.” Dedi.

“SOSYAL YARDIMA YİNE PARA YOK”

AK Parti Meclis Grup Başkanvekili Özgür Erman Çağlar, sosyal yardım bütçesini de gündeme getirdi. Yapılan sosyal yardımların yetersiz olduğuna dikkat çeken Çağlar, “2021 yılında 9 bin 500 kişiye, 2022 yılında 9 bin 600 kişiye, 2023 yılında da 9 bin 700 kişiye sosyal yardım yapılacak. Yılda tam 100 kişi artırmışsınız. Nüfusumuz yılda 10 bin kişi artarken ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın sayısı 100 kişi mi artıyor? Bir şey yapmış olmak için değil, yapacaksanız gerçekten birşeyler yapın. Bu sayının daha gerçekçi bir şekilde nüfusumuza orantılı bir şekilde artırılması gerektiğini düşünüyorum. Sosyal belediyecilik iddiasında bulunuyorsanız ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızı tespit edip, bu sayıyı artırmanız gerekir. Bütçede sosyal yardımlara ayrılan pay sadece 13 Milyon lira. 713 Milyon Liralık toplam bütçede sosyal yardımlara sadece 13 Milyon Lira ayırmak doğru değil. Sosyal belediyecilik bu değil. Yine aynı şekilde kadınlarımza ve gençlerimize yönelik yapılacak olan çalışmalara da yeterli bir bütçe ayrılmamış. Bu konuda biz de sizlere destek olmaya hazırız. bu çalışmaları artırmamız gerekiyor.

“FESTİVALLERE 5 MİLYON, KONSERLERE 10 MİLYON HARCANACAK”

İlçe kamuoyunda sıkça tartışılan festival ve konserlere bu yıl da milyonlarca lira harcanacak. Yapılacak olan festivallere 5 Milyon Lira, konserlere ise 10 Milyon Lira harcanmasına tepki gösteren Çağlar, “Hayırlı olsun, anlaşılan bu yılı da festival ve konserlerle geçiştireceğiz. Yanlış anlaşılmasın biz konserlere yada festivallere karşı değiliz ama kaynakların doğru yönetilmesi adına bu rakamları doğru bulmuyoruz. Torbalı Belediyesi’nin festival ve konser bütçesi, sosyal yardım bütçesinden fazla olmamalı. Biz bunu söylüyoruz. Sosyal yardımları 20-30 Milyon liraya çıkaralım yine festivalinizi yapın” şeklinde konuştu.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ