Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam
Gazete Torbalı

NİHAYET

NİHAYET

Bazı değerler vardır, gözümüzün önünde ve elimizin altındadır da kıymetini bilemeyiz. Ya da bir türlü bu değerlerin bir an önce gün ışığına çıkıp topluma mal olması için bir hareket noktası bulamayız.

Bugüne kadar endüstri ve ticarette adını duyurmayı başaran Torbalı’nın bir de tarihsel ve dolayısıyla turistik potansiyeli var. 3000 yıl öncesinden adeta “ben buradayım” diye haykıran Metropolis var. Ana Tanrıça Kenti Metropolis, dönemin başkenti olan Efes’e yakın komşu olarak yaşamını sürdürmüş ve birkaç uygarlığa ev sahipliği yapmış, bugün üzerinde yaşadığımız toprakların geçmişi hakkında bize önemli mesajlar bırakmış bir antik kenttir.

Ne yazık ki, 1989 yılında kazıların başlatıldığı bu tarihi öneme sahip kentin varlığı en yakınımızdaki İzmir’e bile duyurulamamış, akın akın ziyaretçi gelmesi sağlanamamıştı. Torbalı Ticaret Odası ve Torbalı Belediyesi bu önemli eksikliğin farkına varmış olmalı ki, geçtiğimiz günlerde kolları sıvayıp, tanıtım çalışmalarını başlatmış bulunuyor.

19 Eylül 2023 günü Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) ‘ ne bağlı üye acentelerin İzmir temsilci ve yetkililerinden oluşan bir grubu ilçemize davet ederek, bilgilenmelerini sağladı. Gün boyu yapılan tanıtım çalışmalarını ben de davetli olarak yakından izledim.

Konuklara, Hipodrom Kafe’de kahvaltı, Kır Kahvesi’nde akşam yemeği verilerek Torbalı’nın rekreasyon alanları tanıtılmış oldu. Osmanlı döneminde ünlenen yerel at yarışları ve tarihi sayılabilecek İzmir-Aydın demiryolunun dönemsel önemi vurgulandı. Tarihi bir binada açılan Kent Arşivi ziyareti ile tanıtıma devam edildi. Çapak mahallesi yolu üzerinde, özel bir şirkete ait, Türkiye’nin en zengin otomobil koleksiyonlarından biri olan Key Museum ziyaret edildi.

Kuşçuburun sınırları içindeki Lucien Arkas bağları gezildi. Bu topraklarda 2000 yıldan beri bağcılık yapılıp şarap üretildiği öğrenildi. Gün içinde son durak Metropolis oldu. Uğraşları turizm olan konukların çoğunun böyle bir yerin varlığından haberdar olmadıklarını itiraf etmeleri ilginçti.

İzmir’den gelen konukların hayranlıklarını gizleyemediklerine tanık oldum. Kır Kahvesi’ndeki akşam yemeği çok güzel bir sohbete sahne oldu.

Günün değerlendirmesi yapıldı. “Tarih ve turizm kenti Torbalı”nın, bu anlamda tanıtımı için neler yapılabileceği hakkında değerli görüşler ortaya çıktı. Böylesi bir tanıtım için yıllardan beri kendi çapında bir şeyler yapan, yerli yabancı konuklarını kazı alanına götürüp bilgilendiren, ilçe tanıtımına katkıda bulunmaya çalışan bir emekli öğretmen olarak, Torbalı Ticaret Odası ve Torbalı Belediyesi’nin birlikte atmış oldukları bu gerekli adımı “geç kalınmış fakat kaçırılmamış” bir girişim olarak değerlendiriyorum. Tanıtım için çok yararlı olduğunu gözlemlediğim bu çalışmanın güzel şeylere pencere açacağı ümidiyle, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Her güzel şey Torbalı için olsun. Saygılarımla.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ