Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam
Gazete Torbalı

Karadaş’ın “Torbalı” analizi

Karadaş’ın “Torbalı” analizi

İzmir’in önemli gazetecilerinden Mikail Karadaş, kaleme aldığı köşe yazısında Torbalı’nın AK Parti tarafından açık ara kazanılacak ilçeler arasında olduğunu belirtti. Karadaş’ın gündeme oturan köşe yazısını yayınlıyoruz.

İşte Mikail Karadaş’ın köşe yazısı;

31 Mart yerel seçimleri yaklaşırken partiler ve adayları saha çalışmalarına hız verdi. Seçime girecek olan siyasi partiler 20 Şubat’ta seçim kurullarına yarışa girecek olan listelerini sunacaklar. Seçim sadece AK Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi arasında geçmeyecek. Büyükşehir’de Cemil Tugay, Hamza Dağ, Ümit Özlale, Akın Birdal isimleri yarışın baş aktörleri.

20 Şubat’tan sonra şartlar değişir mi bilmem ama büyükşehir adaylarının kendi projelerine ve organizasyonlarına konsantre olarak, ideolojik atmosferden uzak kampanyaları ‘ seçmenin zihninin berraklaşması ve tercihinin Kent’ten yana kullanması’ noktasında etkili olacağını düşünüyorum.

Bazı ilçelerde seçimin kazananını parmak hesabı belirleyecek. Partilerin yanı sıra isimlerin de önemli olduğu bu seçimde bütün siyasi partilerin çıkardığı adaylar dengeleri değiştirebilecek.

Cumhuriyet Halk Partisi Karşıyaka, Narlıdere, Balçova, Güzelbahçe ve Urla ilçelerinde açık ara önde. Ancak bu ilçelerde Cumhur İttifakı’nın oylarının yükselmesinin büyükşehire katkısı adayların en büyük motivasyonu gibi gözüküyor.

Cumhur İttifakı Aliağa, Kiraz, Menemen ve Torbalı’da oldukça mesafe kat etmiş ve seçimi açık ara kazanacak gözüküyor.

Buca ve Karabağlar bıçak sırtı

Metropol ilçelerden Buca ve Karabağlar’da yarış denk güçlerin mücadelesi şeklinde devam ediyor. Buca’da 2019 yılında CHP’den adaylığının açıklanmasının ardından liste krizi yüzünden geri çekilen İYİ Parti adayı Suat Nezir dengeleri değiştirmiş gibi gözüküyor. Karabağlar’da chp adayı Helil Kınay’ın ilçeye ve örgüte yabancı olduğu iddiaları, Cumhur İttifakı adayı önceki dönemlerde ilçede kaymakamlık yapmış Sadık Tunç’u bir adım öne taşıyor. Her iki ilçede partiler ve adayları için seçim bıçak sırtı ilerliyor.

Bayraklı ve Çiğli’de ibre CHP’den yana

Çiğli’de CHP’de yaşanan aday krizi sonrası parti hızla toparlanmaya çalışıyor. İlçede Cumhur İttifakı adayı her kesimden insanın sevdiği bir isim, ancak henüz kendisini seçimin içinde tutacak aksiyonları almıyor oluşundan dolayı ibre CHP lehine ilerliyor. Bayraklı Cumhur İttifakı’nın metropolde kazanmaya en yakın olduğu ilçe olarak biliniyordu. Ancak ilçede cumhur ittifakının bütün dinamiklerinin harekete geçirilemeyişine birde liste krizi ve süreci yönetememe eklenince bu ilçede de ibre chp lehine ilerliyor.

Konak’ta konuşmak için çok erken

Konak, 3 başarılı kadının yarışına sahne olan bir seçim yaşıyor. İzmir siyasi tarihi için yakın sayılabilecek bir tarihte AK Parti tarafından İzmir siyasetine kazandırılan AK Parti adayı Ceyda Bölünmez Çankırı, bütün adaylara neredeyse siyaset dersi veriyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan araştırmada Z Kuşağının tüm Türkiye’de en sevdiği ikinci milletvekili çıktı. Çocukla çocuk, büyükle büyük, salonu biliyor, sokağı biliyor çok başarılı bir kampanya yürütüyor. Rakipleri yine çok donanımlı alanlarında başarılı iş kadınları, dolayısıyla bu ilçede her ne kadar 2019’da açık ara fark olsa da konuşmak için çok erken.

Bornova yine aynı Bornova

Bornova’da AK Parti – CHP makası 5 binlerden 50 binlere zamanla çıkmış bir ilçe. İzmir siyaseti için önemli derecede üretken bir ilçe olmasına rağmen AK Parti’nin zamanla derinleşen iç hesaplaşması ilçede parti ile seçmenin bağını zayıflatmıştır. Olmayan tartışmaları üretme ve siyasi mühendislik hevesine düşen parti dinamikleri ibrenin hızla CHP’den yana ilerlemesine yol açıyor.

Çeşme’de yarış mücadeleye dönüştü

Çeşme’de gözler belediye başkanı Ekrem Oran’a çevrilmiş durumda. Lal Denizli’nin adaylığının açıklanmasının ardından başta Oran olmak üzere ilçe halkı ithal aday istemiyoruz dedi. MHP adına yarışa girecek olan Esat Tanık ilçenin yakından tanıdığı yerli bir isim ve hızlıca Cumhur İttifakı koordinasyonunu kurdu. Ekrem Oran’ın bağımsız ya da bir parti ile seçime girmesi ilçede adı konmamış bir yerli-ithal mücadelesine dönüşecek.

Karaburun’da seçmen öfkeli

CHP’nin Karaburun’da aday belirleme süreci esasında değişim perspektifinin de bir özeti gibi. Mevcut belediye başkanı başarısız dediler, 3 farklı isme görevi tebliğ ettiler, adayları ilçeye sokmadılar, küstürdüler, kırdılar, döktüler dönüp dolaşıp mevcut belediye başkanında karar kıldılar. İlçe halkı çok kızgın ve ilçenin kaymakamı olan Cumhur İttifakı adına aday olabilmek isçin istifa eden Eyüp Kaykaç’a müthiş ilgi gösteriyor. Karaburun seçmeni oy tercihlerini ilçelerine verilen değer üzerinden şekillndirecek ve Kaykaç bu yarışı önde götürüyor.

AK Partili başkanlar tarafından yönetilmekte olan Bergama ve Kınık CHP için önemli, öyle ki Genel Başkan Özgür Özel özellikle bu iki ilçede toplantı düzenliyor. Kemalpaşa’da seçim zannedildiği kadar kolay geçmeyecek. Dikili, Foça, Tire’de ilçe dinamiklerini hızlıca harekete geçiren CHP kaybetmeyecek gibi gözüküyor.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ