Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam
Gazete Torbalı

BİLİRKİŞİ RAPOR HAZIRLAYACAK

BİLİRKİŞİ RAPOR HAZIRLAYACAK

Ayrancılar’daki patlama ile ilgili gelişmeleri yakından takip ediyorum. Bir taraftan savcılık soruşturmayı sürdürürken, İzmir Valiliği de bir müfettiş görevlendirerek idari soruşturma başlatmıştı. Şimdi de bilirkişi konuyla ilgili rapor hazırlayacak.

Bu konuda mevzuat oldukça açık ve net aslında. Sıhhi işyerleri ruhsat mevzuatında, ruhsat başvurusu aynı gün içinde neticelendirilmeli, 30 gün içinde de denetlenmeli yazıyor.

Eksik evrak varsa esnafın beyanı kabul edilir ve bu evrakların tamamlanması istenir. Denetim yapılmazsa ruhsat verilmiş kabul edilir. Denetleme görevini yapmayan ilgililer hakkında kanuni işlem yapılır.

Peki benzer davalarda ne olmuştu? Hatırlarsanız Antalya’da bir teleferik kazası meydana gelmiş, bir vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Yapılan incelemede belediye başkanı kusurlu bulunmuş ve tutuklanmıştı.

Kanun, Antalya’da farklı, Torbalı’da farklı uygulanamaz.

Soruşturmanın selameti açısından, Torbalı’da da belediye yönetimi, başkan ve yardımcıları görevden el çektirilmelidir. Ruhsat ve denetim müdürü de soruşturma tamamlanana kadar açığa alınmalıdır.

Aksi halde sağlıklı bir soruşturma süreci yaşanamaz.

Belki ruhsat müdürü söz konusu işyerinin faaliyetinin durdurulması talimatı verdi, belediye idaresi bunu görmezden geldi. Belki de belediye idaresi işyerinin mühürlenmesi talimatı verdi ama memur bunu uygulamadı. Olayın tam anlamıyla açığa çıkması için, ihmali olanların ortaya çıkması için belediye yönetimi görevden alınmalıdır.

5 kişinin hayatını kaybettiği bir davada, siyasi kaygıları bir kenara bırakmalıyız.

Torbalı Belediyesi’nin patlama ile ilgili hukuki sorumluluğu üstlenip, hayatını kaybeden vatandaşlarımızın ailelerine tazminat da dahil olmak üzere hasar gören ev ve işyerlerinin zararı giderilmelidir. Belediye denetim yapmamış diye esnafın, vatandaşın ne suçu var? Nasıl karşılayacak o kadar zararı?

Bilirkişinin hazırlayacağı raporu, tüm Torbalı halkı merakla bekliyor. Ben yüce adaletimize güveniyorum, vicdanları serinletecek, acılarımızı azaltacak bir karar verilecektir.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ