Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Gazete Torbalı

İstanbul’u beklerken yıkılan Torbalı olabilir!

İstanbul’u beklerken yıkılan Torbalı olabilir!

Deprem ile başı belada olan yer İstanbul değil. İzmir’de büyük tehlikede. Hem de o tehlike çok uzakta da değil. İlçemiz Torbalı’da uyuyan bir dev var. 92 yıldır büyük deprem olmayan fay hattının 100 yılda bir büyük deprem yaratabileceği uzmanlar tarafından altı çizilerek lanse ediliyor

Son dönemin Pandemiden sonraki en önemli gündemi Büyük İstanbul depremi. Her an olabilecek korkusuyla bir panik havası hakim. Olası bir depremde felaket senaryoları üretiliyor. Ancak sadece deprem ile başı belada olan yer İstanbul değil. İzmir’de büyük tehlikede. Hem de o tehlike çok uzakta da değil. İlçemiz Torbalı’da uyuyan bir dev var. Çok kişi bilmesede 1928’de Torbalı ve İzmir’i yıkan Dağkızılca fayı İzmir’in en büyük fay hatlarından. Peki neden yeniden gündeme geliyor? İşte detaylar…

YENİDEN HAREKETE GEÇEBİLİR

Geçmişinde depremin yarattığı acılara sık sık tanık olan İzmir’in yeni bir deprem yaratma potansiyeli olan kaç adet diri fayı var? MTA’nın İzmir merkezli ve 50 kilometre yarıçaplı araştırması bu konuya ışık tutuyor. MTA’nın araştırmasında son yüzyılda deprem üretmiş faylar arasında Torbalı’nın da üzerinde olduğu Dalkızılca hattına özellikle dikkat çekiliyor. ilçenin sadece kerpiç evlerin bulunduğu o dönemde bile ğır hasara neden olmuş bir depremin günümüzde tekrarlanmasının ilçede tamiri zor olan hasarlara yol açacağına kesin gözüyle bakılıyor. Uzmanlar 92 yıldır sessiz olan Dağkızılca fayının yeniden harekete geçmesinden endişe ediyor.

100 YILDA BİR TEKRAR EDEBİLİYOR!

Jeoloji uzmanlarının fay ile ilgili yaptığı yorumlar ise korkutucu. Jeoloji Mühendisleri ve yetkili ağzılar bu konuyla ilgili olarak daha önce şöyle yorumlar yapmıştı:  İlçemizdeki fay hatlarında irili ufaklılar hariç en son 1928 yılında çok büyük deprem oluşturmuştu. Ondan dolayı yaşadığımız bu bölge aktif fayların olduğu bir bölge. Bir büyük depremin tekrar aynı yerde yenilenme periyodu tahmini olarak 100 yıldır”

KORKUTAN FAY NEREYE UZANIYOR ?

Torbalı’yı yıkan depremi üreten Dağkızılca fay hattı, Kemalpaşa güneyi ile Torbalı arasında 27 km uzunluğundadır. Doğrultu atımlı bir faydır. Kabaca birbirine paralel üç parçadan oluşur. En batıda Karaagaç-Menderes arasındaki bölümü çizgisel, Kurudere-Ayrancılar arasında kalan 20 km uzunluğundaki bölümü ise diri faydır. Fayın bu bölümü iki parçadan oluşur. Kurudere-Kırıklar köyleri arasında 13 km uzunluğundaki fay hattı, doğu ucunda 35 derecelik bir büklüm yaparak Gediz fayıyla birleşir.

1928 NE KADAR YIKICIYDI?

Torbalı’da 31 Mart 1928 Cumartesi günü saat 02.27′de meydana gelen 6,5 büyüklügündeki depremde, ilçe ve çevresinde 2 bin ev yıkılmış, 50 kişi yaşamını yitirmişti. Artçı depremler iki ay kadar sürmüştü. Depremden en çok Yazıbaşı, Çapak, Tepeköy ve Torbalı etkilenmisti. Tepeköy’de tren rayları çökmüş, Çaybaşı, Eğerci, Arapçı ve Tepeköy’deki kuyu ve kaynakların su debisi değişmişti. Hükümet Konağı ile dispanserin duvarlarında çatlaklar ve yarılmalar meydana gelmişti. Ertuğrul Camii’nin kıble duvarı saçak tarafından ayrılmış, eğilmişti. Birçok vatandaş yaralanmıştı.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ