Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam
Gazete Torbalı

Sahte içkide metil alkole dikkat


Son günlerde sahte içkiden ölümlerin artması üzerine TMMOB Odası İzmir Şube Başkanı uğur Toprak bir açıklama yaparak vatandaşları metil alkole karşı uyardı

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Uğur Toprak, son dönemde artan alkol zehirlenmesi vakalarını değerlendirdi. Alkollü içkilerdeki yüksek fiyatın tüketicileri ucuz fiyatlı kaçak üretimlere sevk ettiğini söyleyen Toprak, “Tamamen adli bir vaka ve kayıt dışı ekonominin bir ürünü olan merdiven altı üretimin halk sağlığını nasıl tehdit ettiğinin en çarpıcı örneğiyle karşı karşıyayız. Gıda insan sağlığı ile doğrudan ilgili, ihmal edilemeyecek ve ertelenemeyecek bir konudur. Mevzuat hazırlamak, kurallar koymak, bu kuralların uygulaması ve yeterince denetim yapılması son derece önemli. Bu denetimlerin yeterince yapılamaması tüketicileri riske atıyor. Bu denetimler yeterince yapılamazken, bir de alkollü içkilerde çok yüksek oranlarda vergi uygulanması kayıt dışını ve sahteciliği körüklüyor. Tüketicileri riske atıyor. İçilebilir nitelikte alkol olmasının çok ötesinde sanayi tipi alkollerden veya hiç olmayacak bir şekilde insan sağlığı için son derece zararlı olan metil alkol türü çok daha ucuz alkol kullanılarak yapılan bu kaçak üretimlerin insan hayatını nasıl sonlandırdığına bir kez daha tanık olduk” dedi.

“METİL ALKOLÜN ZEHİRLENME BELİRTİLERİ HEMEN GÖRÜLMEYEBİLİR”

Vatandaşların metil alkol konusunda çok dikkatli olması gerektiğini, metil alkolün endüstriyel kullanıma uygun bir ürün olduğunu, gıda ürünlerine girdi olarak kullanılmasının kesinlikle yasak olduğunu söyleyen Toprak, “Türk Gıda Kodeksi’ne göre rakıda bulunmasına izin verilen metil alkol miktarı en fazla 150 gram/hektolitredir. Bu miktardan daha yüksek oranlarda metil alkol içeren ürünler insan sağlığı açısından riskli olarak değerlendirilir. Mevzuatta izin verilen dozların üzerinde tüketildiğinde zehirlenmelere neden olur. Zehirlenme belirtileri 12-24 saate kadar görülmeyebilir. Metil alkolün bir diğer özelliği zehirleme dozunun değişkenlik gösterebilmesidir. Zehirlenme mide bulantısı, karın ağrısı, baş dönmesi, güçsüzlük gibi belirtilerle başlar ve merkezi sinir sisteminde çökme, körlük, koma ve ölüm; bu olumsuz tablonun ciddi sonuçları olarak ortaya çıkar. Belirtiler görülmeye başlandığı an derhal hastaneye başvurulmadır” diye ifade etti.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ