Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam
Gazete Torbalı

Girginler Pelet-Pirina Torbalı pazarına girdi

Girginler Pelet-Pirina Torbalı pazarına girdi

MERKEZİ Ödemiş’te bulunan ve 1954 yılından bu yana hizmet veren Girginler Pelet ve Pirina’nın Arıkbaşı’daki bayisi Torbalı pazarına da girdi. İçinde bulunduğumuz kış mevsiminde kalorifer yakıtı olarak apartman, mandıra, han ve site gibi ısı gerektiren her yerde kullanılan pelet ve pirina, en çok tercih edilen yakıt olarak ön plana çıkıyor.

TERCİH edilmesinin nedeni ise çevre dostu, ekolojik yakıt olması ilk sırada gösteriliyor. İkinci önemli özelliği ise koku, kül, zehirlenme derdine son vermesi…

PİRİNA, odun peleti, pirina peleti, zeytin çekirdeği gibi yakıt çeşitlerini temin ettiklerini söyleyen Girginler’in Arıkbaşı bayi sahibi Nejat Karadağ, 12 ay boyunca satışlarının devam ettiğinin altını çizdi. 10 yıldır sektörde bulunduğunu anlatan deneyimli işletmeci, sattıklarını yakıtların birçok kullanım alanı bulunduğunu, köydeki kahvehanelerde bile kullanıldığını ifade etti.

BİNBİR emekle toplanıp fabrikalarda yağı çıkarılan, arta kalan posasından da sabun yapılmak için ikinci kez yağı alınan zeytinin atıkları, kurutulduktan sonra preslenerek pirina peletine dönüştürülüyor.

HEM UCUZ HEM DE ÇEVRECİ

TORBALI’DA da bu yakıt çeşidine olan talebin bir hayli fazla olduğunu anlatan Karadağ, “Yağı alınan zeytinden geriye kırılmış çekirdekleri ve kabukları kalıyor. Bunu alarak kurutuyoruz. Daha sonra özel makinelerimizde presleyerek pelet haline getiriyoruz. Buna pirina peleti deniliyor. Pirina peletleri ilçede ve çevre illerde rağbet gören bir ürün. Hem ucuz hem de çevreci” dedi.

NEJAT KARADAĞ, pirina peletlerinin yüksek kaloriye sahip olduğunu ve sobaya atıldığında 4-5 saat ısı verdiğini belirterek, “Evlerin yanı sıra kahvehane ve ekmek fırınlarında da kullanılıyor. Kalorifer kazanlarında da kullanıyor” diye konuştu.

PİRİNA ÇEVRE DOSTU OLMAYA DEVAM EDİYOR

NEJAT KARADAĞ, zeytin atığı prinadan kalorifer ve sanayi yakıtının kalori değerinin 4500 – 5000 kalori olduğunu; kalorifer kazanları, pelet yakıtlı sobalar ile enerji ihtiyacı olan mandıralar gibi işletmelerde, çevre ve doğa dostu yakıt olarak kullanılacağını da sözlerine ekledi.

Girginler Pelet – Pirina İletişim: 0 532 794 84 89

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ