Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Gazete Torbalı

Belediye Meclisi’nde neler oldu?

Belediye Meclisi’nde neler oldu?

Günlerdir beklenen belediye meclisi nihayet bugün gerçekleşti. Şimdi size kritik meclisin ardından olup biten her şeyi tüm çıplaklığı ile anlatacağım.

Normalde meclis toplantılarından 3 gün önce, belediye meclis gündemi ve oylanacak kararlar tüm meclis üyelerine gönderilir. Geçen hafta da bu şekilde oldu, Cuma günü meclis üyelerine gündem maddeleri gönderildi ve meclisin Pazartesi günü toplanacağı bildirildi.

Meclis gündeminde komisyon seçimleri, denetim ve faaliyet raporları, bir de 800 Trilyon civarında bir kredi kullanımı için yetki talebi vardı.

Tabi herkes 800 Trilyon değerindeki kredilere yoğunlaştı, diğer maddelere bakan bile olmadı. İlçe genelinde büyük bir gündem oluştu. CHP’li meclis üyeleri bile bu karara imza atmak istemediler. Birçoğu daha Cuma gününden belediyeye mazeret dilekçesi gönderdi. Pazartesi günü geldiğinde, CHP’li birçok meclis üyesi meclise gelmeyeceklerini açıklamışlardı. Ve gelmediler de!

Sadece meclis üyeleri değil, Belediye Başkanı İsmail Uygur da meclis toplantısına katılmadı. Yeterli çoğunluk sağlanamadığı için meclis toplanamadı ve kanunen 3 gün sonraya ertelendi. Tabi bu arada her iki taraf da yoğun kulis çalışmalarına başladı. CHP’li üyeler bu karara imza atmayacaklarını belli ettiler. Cumhur İttifakı ise Selman Günaydın, Veli Kaçar ve Özgür Erman Çağlar imzası ile bir bildiri yayınladı. Bir de geniş katılımlı bir basın toplantısı gerçekleştirerek, Uygur’a 800 Trilyon değerinde kredi kullandırmayacaklarını söylediler.

Broşür yaptırıp, dağ köylerine kadar dağıttılar, Torbalı kamuoyunu aydınlattılar. Yetmedi, bir de pankart yaptırıp AK Parti ilçe binasına astılar.

Hatırlarsanız, Uygur da seçimi ilk kazandığında belediyeyi borçlu devraldığını iddia ederek, belediye binasına belediyenin borcunu pankart yaptırıp asmıştı. Böylelikle o pankartın rövanşı da alınmış oldu.

Neticede Torbalı kamuoyu, AK Partili, MHP’li, CHP’li, İyi Partili herkes böyle bir borçlanmaya onay vermedi.

Meclis toplantısının günü gelip çattığında bu kararın meclisten geçmeyeceği anlaşıldı. CHP’li kaynaklardan edindiğim duyumlara göre CHP Genel Merkezi ve CHP İzmir İl Yönetimi de devreye girerek bu kararın geri çekilmesini, revize edilmesini istemişler.

Bugün toplanan belediye meclisine İsmail Uygur katılmadı. Sağlık sorunlarının devam ettiği ve hastanede tedavi gördüğü söylendi. Kendisine geçmiş olsun dileklerimizi bir kez daha iletiyoruz.

Uygur’un katılmadığı meclis oturumunu, meclis başkanvekili Özkan Yıldız yönetti. Bana sorarsanız iyi niyeti ile, nezaketi ile, eleştiriler karşısındaki tavrı ile iyi bir meclis oturumu yönetti. Özellikle Uygur ile kıyaslarsak, bu kadar yoğun gündemli bir meclisi bu kadar sakin yönetmesi takdir bile hakkediyor.

Önce belediyenin komisyonlarına üyeler seçildi. Üye seçiminde siyasi partiler fire vermedi.

Daha sonra denetim raporu oylandı. Denetim raporunun oylanması sırasında AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Erman Çağlar söz alarak eleştirilerini yöneltti. Raporun şeffaf olmadığını, eksikleri olduğunu dile getirdi.

Daha sonra belediyenin faaliyet raporu görüşüldü. Çağlar bu madde de söz alarak;

“Faaliyet değil, faaliyetsizlik raporu” tanımı yaptı.

“Geçen sene ki raporun kopyala-yapıştır yolu ile tekrar meclise getirildiğini” söyledi.

“Fen İşleri Müdürlüğü’nün 12 ihale yaptığını, bunların da madeni yağ alımı, malzeme alımı olduğunu, şimdi bu müdürlüğe 800 Trilyon kredi çekilip teslim edilmek istendiğini” söyledi.

“Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün bir yılda iki park ve bakım işleri yaptığını, Torbalı Belediyesi gibi bir kurumun daha vizyonlu olması gerektiğini, diğer birimlerin de benzer şekilde hiçbir hizmet üretemediklerini” söyledi.

Bunun yanında “Metropolis Spor Okullarına 300 Bin lira bağış yapıldığını ancak ilçedeki diğer spor kulüplerine sahip çıkılmadığını” söyledi.

“CHP’li ilçe yöneticilerine yüklü miktarda ihaleler verildiğini ve bunun etik olmadığını” söyledi.

“AK Parti döneminde yapılan sosyal yardımların büyük bölümünün yapılmadığını, sosyal belediyeciliğin böyle olmayacağını” söyledi.

Meclis oturumunu yöneten Özkan Yıldız da oldukça olgun bir şekilde bu eleştirileri karşılayarak, “Bu eleştiriler için teşekkür ediyorum, biz de gerekli değerlendirmeleri yapacağız” dedi. Yanlışı eleştirdiğimiz gibi, doğruyu da alkışlamayı bilmeliyiz. Ben şahsen hem Özgür Erman Çağlar’ın eleştirilerini, hem de bu eleştirilere karşı gösterdiği tavır nedeniyle Özkan Yıldız’ı tebrik ediyorum.

Bana göre belediye meclisinin gizli gündemi faaliyet raporuydu. Ancak 800 Trilyon borç meselesinin gölgesinde kayboldu. Bunun üzerinde daha geniş ve sağlıklı tartışmalar yapılacaktır. Özellikle sayın Uygur sağlığına kavuşup, görevinin başına dönünce bu konular bir kez daha gündeme gelecektir diye düşünüyorum.

Sıra geldi tartışmalı 7, 8 ve 9.maddelerin görüşülmesine. 7.maddede belediyenin 30 Milyon ABD doları kredi için Belediye Başkanı İsmail Uygur’a yetki vermesi, 8.maddede 4 Milyar Japon Yeni için Uygur’a yetki verilmesi, 9.maddede ise 217 Milyon Lira kredi için Uygur’a yetki verilmesi vardı. Yani toplamda eski parayla 800 Trilyon…

Bu maddelerle ilgili Cumhur İttifakı “Gizli oylama” yapılmasını önerdi, ancak bu maddelerin komisyona gönderileceği için gizli oylamaya gerek olmadığı söylendi. Gizli oylama olursa CHP’den fire verileceği düşüncesiyle korktular heralde.

Daha sonra Özkan Yıldız bu kredilerle ilgili bir açıklama yaptı. Belediye meclisine 3 ayrı kredi talebinin getirildiğini ancak bunlardan sadece İller Bankası kredisinin kullanılacağını, İller Bankası olmaz ise yabancı kredilere yöneleceklerini söyledi. Torbalı Belediyesi’nin meydan ve yeni hizmet binası projesi için 150 Milyon lira, Yapı adası sosyal tesis projesi için 12 Milyon lira, Tepeköy Kapalıpazar yeri için 15 Milyon lira, Ayrancılar Kapalıpazar yeri için 15 Milyon lira ve Tepeköy Ticaret Merkezi için 25 Milyon lira taleplerinin olduğunu söyledi.

Tabi bu gerçekçi bir yaklaşım değil. Öyle olsaydı zaten diğer iki kredi komisyonlara gönderilir, ancak İller Bankası kredisinin olduğu madde meclisten geçerdi. Muhtemelen meclis üyeleri de İsmail Uygur’un altına imza atmadığı bir meclisten bu kararları geçirmek istemediler.

Tabi Özgür Erman Çağlar bu maddelerle ilgili de eleştirilerini sürdürdü; “Aklımızla dalga geçmeyin. 3 ayrı madde ile 3 kredi kullanmak için yetki istiyorsunuz, sadece 1 tanesini kullanacağız diyorsunuz. Yaptığınız bu açıklama Torbalı Belediyesi gibi bir kurumun ciddiyetine yakışmıyor, sadece bir tanesini kullanacaksanız sadece bir tanesini meclise getirin o halde” dedi.

“Samimi CHP’li meclis üyelerini tenzih ederek söylüyorum, rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun dediği gibi bir anına bile hükmedemediğimiz bu hayat için yalpalamaya gerek yok, siz de yalpalamayın. Hata yaptığınızı kabul edin ve bu maddeleri geri çekin. Bu maddelere evet oyu vererek suç işlemiş olursunuz. Görevi kötüye kullanmaya kadar gider bu iş. Bizim dönemimizde de kredi kullanıldı, ancak hepsi proje karşılığında kullanıldı ve yaptığımız 200 civarı proje ortada. 2 yıldır belediyeyi borçlu aldığınızı söyleyerek borç edebiyatı yapıyorsunuz, bir tek hizmet yapmadan şimdi 800 Trilyon’a yakın bir borçlanmaya gitmeye çalışıyorsunuz” dedi.

Belediye meclisinde bu projelerin detayları açıklanmadı. Ben mesela merak ediyorum, 150 Milyon kredi kullanarak yapmak istedikleri “Torbalı Belediyesi özel proje” nedir? 12 Milyon kredi kullanarak yapacağınız “Yapı adası sosyal tesis” nedir? 25 Milyon kredi kullanarak yapmak istediğiniz “Tepeköy Ticaret Merkezi” nedir. Bunların hepsi meydan projesi mi? Eğer öyle ise Tepeköy Kapalı pazaryeri projesi ile beraber 202 Milyon lira tutuyor. 2-3 Milyon lira verip, Adnan Yaşar Görmez döneminde yapılan binaya geçmek varken, Torbalı Belediyesi’ni 202 Milyon lira borç yükünün altına sokmaya gerek var mı? AK Parti döneminde inşa edilen belediye hizmet binasının maliyeti 15 Milyon lira civarındaydı. Uygur ise şimdi 13-14 katına proje yapacak-mış… Torbalı kamuoyunun takdirine bırakıyorum.

Bu borçlanma kararı, Cumhur İttifakı’nın baskıları sonucu meclisten geçmedi ve tekrara görüşülmek üzere komisyonlara geri gönderildi. Yapıcı muhalefetin başarısına bir kez daha tanık olduk.

Ben bu borçlanma kararının komisyonlardan aynı şekilde geleceğine inanmıyorum. Özellikle CHP’nin sağduyulu belediye meclis üyelerinin böyle bir karara imza atmayacaklarını düşünüyorum. Uygur bu kararda da geri adım atmak zorunda kalacaktır.

Ama olur da meclisten geçerse, işte o zaman da hukuki süreçler devreye girer. Konu mahkemeye taşınır, meclis üyelerine ve belediye başkanına “Görevi kötüye kullanmak” iddiası ile davalar açılır. Her bir meclis üyesi yaklaşık 25 Milyon Lira’dan sorumlu tutulur. Ben hiçbir meclis üyesinin bu karara imza atacağını düşünmüyorum.

Önümüzde 1 ay gibi bir süre var. Muhtemelen önümüzdeki ay da Ramazan nedeniyle meclis toplanmaz, sonraki aya kalır. O zamana kadar neler olacağını yaşayıp göreceğiz…

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ