Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam
Gazete Torbalı

Konuşma sırası bizde…


Belediye Başkanı İsmail Uygur’un vefatından bugüne kadar tek kelime etmedik. Birileri timsah gözyaşları döküp koltuk savaşı verirken, ben uzaktan seyretmeyi tercih ettim. Herkes eteğindeki taşları döksün, en son ben konuşurum dedim.

İsmail Uygur vefat edince, daha toprağı kurumadan koltuk savaşına başladılar. “Nasıl bir aday bulalım da mevcut düzen devam etsin” diye kara kara düşünmeye başladılar.

Tam 10 gün aday açıklayamadılar. Belediye meclisinde 18 üyesi olan CHP, meclis saatine kadar adayını netleştiremedi.

Toplantı üstüne toplantı yaptılar. Meclis üyeleri aday olmaya çekindi. Kim adaylığını açıklasa, üzerine saldırdılar. Atmadıkları iftira bırakmadılar. Kendi meclis üyelerini zan altında bırakmaya çekinmediler. Cenaze evinde bile siyaset yapanlar oldu. Düzenleri bozulacak diye korktular. Talan düzeni bozulacak diye korktular. Belediyenin basın bürosundan haberler servis ettirdiler.

İsmail Uygur’un vefatını fırsatçılığa çevirip, cenaze üzerinden siyaset inşa ettiler.

Sonunda aradıkları adayı buldular; Mithat Tekin…

Düşük profilli, kimse için risk oluşturmuyor, belediyedeki düzeni devam ettirir, partinin işlerine karışmaz, 2024 seçimlerinde de aday olmaz, 3 yıl emanetçilik yapar, sonra da koltuğu Sefer İpekli, Erol Günaydın ve Ali Yakupoğlu’nun uygun göreceği bir isme devreder…

Mithat Tekin’in aday gösterilmesinin kriterleri bunlar. Kimse darılmasın, gücenmesin.

Torbalı’ya hizmet edecek, CHP’yi ilerilere taşıyacak, belediyeye düzen getirecek, 3 yıl sonra da çıkıp aday olabilecek bir aday arasaydı CHP, adayları Mithat Tekin olmazdı…

CHP, son ana kadar adaylık kavgası yaptı. Bir kişi de çıkıp “Bizim bütün meclis üyelerimiz değerlidir, hepsi de belediyeyi yönetebilecek kabiliyete sahiptir” diyemedi. Hep “kontrol edebilecekleri”, belediyede istedikleri gibi hareket edebilecekleri, işlerine karışmayacak, sadece evrak imzalayacak memur gibi bir başkan istediler.

Yıldız Sivrikaya, Yıldırım Baytekin, İlker Yıldız, Mehmet Baykara adaylıklarını açıklayınca ne yapacaklarını şaşırdılar. Özkan Yıldız ve Sıla İlgi Akkaş’ın isimleri adaylık için geçince engel olmak için yapmadıklarını bırakmadılar.

Nihayetinde sandık günü geldi, çattı. CHP seçimin ilk turunda 3 fire verdi. Baktılar ki seçim elden gidiyor, hemen bir Whatsapp grubu kurup, meclis üyelerine talimat verdiler. Herkes kullandığı oyun üzerine kimliğini koyup fotoğrafını çekecek ve bu gruba atacak dediler.

Koskoca meclis üyelerine, kimlikleri ile fotoğraf çektirdiler…

Bakın arkadaşlar, partisi önemli değil, belediyedeki meclis üyelerinin tamamını yakından tanırım. Hepsi de bugüne kadar şerefiyle yaşamış, itibarlı insanlardır. Bu insanlara nüfus cüzdanları ile fotoğraf çektirtmek, hiç kimsenin haddine değildir.

O meclis üyeleri fotoğrafları çekip attılar ama bunu da bir kenara yazdılar emin olun.

Bugün meclisteki seçimde yaşananlara tepki göstererek partisinden istifa eden Mustafa Akbıyık’ın sözlerine kulak verelim; “Merhum başkanımız henüz hasta yatağındayken kimlerin koltuk derdine düştüğünü gördük. Bugün Torbalı’da demokrasi katledilmiştir. Etik değerler ayaklar altına alınmıştır. Bizden kimliklerimizi oy pusulalarının üzerine koyup fotoğraf çekmemizi istediler. Bu hukuksuzluktur, meclis üyelerinin iradesine saygısızlıktır. Bu seçim kimsenin içine sinmemiştir. Bizler bu ilçede yaşayanlar olarak, burada yaşamayanların üzerimizde tahakküm kurmalarına izin veremeyiz. Ben bu seçimde adaletli ve hakkaniyetli duruşuna inandığım, kişiliğine saygı duyduğum, Torbalı Belediyesi’ni dürüstçe yöneteceğine inandığım Özgür Erman Çağlar’a oyumu verdim” dedi.

Bizzat CHP’deki bu sürecin içerisinde yer almış, canlı tanık olarak Mustafa Akbıyık bunları söyledi. Kendisine çok sayıda tebrik mesajı yağdı, ben de gösterdiği bu dik duruş nedeniyle kendisini tebrik ediyorum. İradesine ipotek koydurmadı, boyun eğmedi. Torbalı’yı ve Torbalı Belediyesi’ni 3 kişinin kurduğu düzene teslim etmedi.

Böyle düşünen tek kişinin Mustafa Akbıyık olmadığını biliyorum.

Seçimde yaşanan bu hukuksuz ve usulsüzlük mahkemeye taşınacak. Çok büyük bir ihtimalle seçim iptal edilip, İlçe Seçim Kurulu gözetiminde tekrarlanacaktır. Bakalım telefonlar olmadan CHP’li yöneticiler meclis üyelerini nasıl tutacaklar? Özgür Erman Çağlar bu kez 20’nin üzerinde oy alıp, ilk turda seçimi bitirecektir.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ