Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam
Gazete Torbalı

ZAVALLILAR!

ZAVALLILAR!

Torbalı ilçemize geldiğim 1994 yılından bu güne, 27 yıl geçmiş. 27 yılda, tanıdığım yüzlerce dost ve arkadaşlarım oldu, çok insan tanıdım ve yaşadığım, sayısız, acı ve tatlı birçok hatıram oldu. Halen daha süren, hayatın birçok safhasını paylaştığım dostluklarım devam etmektedir.

Hayatını güzelleştirdiğim, benim hayatıma da güzellikler katan, bir ömür minnet duyacağım çok insanlar tanıdım. Birçokları ile dostluklarımız bir şekilde bitmesine rağmen, anılarımızdan gurur duyduğumu ve hatıralarımızı onurla taşıdığımı, bu güne kadar kimseyle paylaşmasam da, o eski dostlarım kendileri bunları çok iyi bilirler. Belki işlerine gelmediği için bugün ikrardan kaçınabilirler.

Dostlarım, dost olmak zorunda kaldığım, ya da dostlarımın isteği ile dostluk kurduğumuz, ama sonunda çıkarları bittiği zaman beni bir köşeye attığını sanan öyle zavallılar olmuştur ki, bunlar hala insanız diye toplum içinde yaşamaya çalışan acizlerdir.  Bunların bile hatıralarını onurla taşıyorum ve taşıyacağım.

Bunlar, kursaklarında hissettikleri lezzetlerin sadece kendileri ve kendilerine ait olduklarını sanırlar. Hani bir atasözü vardır “İt ürür, kervan yürür” işte ben bu sözü yüreğiyle söyleyen atalarımızın dünya görüşüne alışmışım. Ben, bu acizler, ne derse desinler, insan diye isimlendirilen mahlûkatın içindeki ABDAL kalmış düşünen Allah’ın bir kuluyum.

Müflis tüccarlar gibi eski defterleri karıştıran zavallı bir fani değilim.

Korkmayın, korkularınız ve (Bana göre gurur duyacağınız) varsa utançlarınız arasından beni çıkarın. Beni o senaryolarınız içinde oynatmayın.

Bizim üstümüzden silindir gibi geçen bir 12 Eylül darbesi ve işkencelerinde bile insanları satmadık.

“Kullanıldık, kullandılar, aldatıldık, aldattılar” vb. gibi algılara kulak vermedik. Yolumuzu asla değiştirmedik ve değiştirmeyeceğiz. Bu güne kadar yaptığım hiçbir şey için pişmanlık duymadım.

Benim için iyi kötü yoktur, hayatın yaşanmış ve yaşanacak eylemleri ve söylemleri vardır. 

Hiçbir zaman iyi ve kötü tasnifine inanmadım. İyi ile kötü, birbirine hayat veren, insanın ihtiyaç duyduğu iki olgudur.

Sevgiyi üfleyenin sıfatı ve yaptıkları beni asla ilgilendirmedi, başımda taşıdım.

Aslında her şeyi yaptıran korkudur, tüm hayatını korkularına kurban edip, kalan kısmıyla adamlık, insanlık gösterisi yapan o kadar zavallılar tanıdım ve tanıyorum ki; bu gün nefret ettiklerim bile olsa asla hatıramıza dokunmadım, dokunmam, dokundurmam…

Hatıramıza bile ihanet edecek kadar zavallı durumuna düşen dosta bile acırım ve hidayeti için dua ederim.

Vefasız dostlar!

Ne kadar ağzınız kalabalık olsa, her şeyin en iyisini bilseniz, kibrinizi yenemeyip dostluğa ihanet etseniz de, korkularınıza yenilip beni satsanız da, aptal yerine koysanız da, yüreğimdeki tüm değerlerinizi çürütüp atsam da, ben yine size olan minnet duygularımı silemem hatıralarıma asla ihanet edemem.

İyi ki varsınız, sizler olmasanız, hayatı yarım yaşayan, âleme tek pencereden bakan, sizler gibi birer zavallı olacaktım. Sizlerin sayesinde ben bu günkü halime kavuştum.

Mutlu olun, huzurlu ve sağlıklı olun, benden korkmayın,

Bir bardak çay içip iki laf edip sohbet edip mutlu olduğumuz, kırk yıllık dostlarım vardır. Onlar benim ailem ile birlikte bana hayatıma ruh katan değerli varlıklardır.

İnsanız ya! Allah’ın bahşettiği aklımızı yorup, ruhumuza nur olacak bir ışık ararız. 40 yıl sonra, ancak bir Abdal’a rast gelecek bir ışık çarptığında, aptallaşır, dünyamız değişir.

Kim ne düşünürse düşünsün, yaşadığın anılar, bir rüya gibi gelip geçse de ömür boyu yüreğimiz de hazine olarak saklarız.

Ey! Zihniyet fukarası zavallı dost,

Aklın ile bul, iraden ile sahip ol.

İnsan, hurafeye teslim olduğu ve ona göre yürümeye alıştığı zaman, Allah’ın izniyle başlamanın, tevekküle yönelmenin ve aklın, tadını ve lezzetini anlamaz.

HOŞÇA KAL

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ