Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam
Gazete Torbalı

EKMEK ZAMLARI GERİ ÇEKİLSİN

EKMEK ZAMLARI GERİ ÇEKİLSİN

Ekmek fiyatındaki dalgalanmalar ilçe halkının tepkisini çekiyor. Fırın sahipleri ile görüştüğümde herkesin kendine göre sebepleri var. Kimisi pandemi şartlarında ekonominin geldiği son durumdan yakınıyor, kimisi artan maliyetlerden dert yanıyor, döviz kurunu gerekçe gösterenler var!

Bende şunu söylüyorum; pandemi şartları vatandaşı da zor durumda bıraktı. Ekonomik daralma vatandaş için de geçerli. Döviz kuru ve artan maliyetlerin yükünü vatandaş da sırtında çekiyor.

Böyle bir durumda, ekmeğe zam yapmak, vatandaşın yükünü biraz daha artırmak anlamına gelir. Ekmeğin fiyatı ve gramajıyla oynamak bu kadar kolay olmamalıydı…

Hiç bahane üretmeye, gerekçe aramaya gerek yok. Torbalı’daki ekmek zammının sebebi, belediyedeki yönetim boşluğundan başka bir şey değildir.

Bakın size anlatayım;

2018 yılının Ramazan ayıydı. O dönemde de ekonomik sıkıntılar vardı, üretim maliyetleri yükselmişti, fırıncılar ekmeğe zam yapmak istemişlerdi. İlk karşı çıkan dönemin AK Partili Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez oldu. Torbalı’daki bütün fırıncılarla ters düştü, hem de birçoğu kendi müşterisi olduğu halde. Bildiğiniz gibi sayın Görmez’in un fabrikası vardı. Ama ticari kaygılar gütmeden, ekmek zammına karşı çıkıp, “Ramazan ayında vatandaşın ekmeğine zam yaptırmam” dedi ve ortaya bir irade koydu.

Tedbir olarak da belediye bünyesinde “Halk Ekmek Fırını” kurmak için çalışma başlattı. Eğer ekmeğe zam yapılsaydı, belediye halk ekmek fırını açıp, tüm mahallelerde ekmek satış noktaları koyacaktı.

İşte ortaya konulan bu güçlü irade sayesinde ekmek zamları geri çekildi ve birçok fırıncı Adnan Yaşar Görmez’e düşman oldu. Bir yıl sonraki yerel seçimde, fırın sahipleri ekmek dağıtım araçlarının arkasına CHP’li merhum başkan İsmail Uygur’un fotoğraflarını yapıştırdılar ve açıktan desteklediler. “Görmez gitsin de ekmeğe zam yapalım” dediler.

İstedikleri gibi de oldu, Görmez seçimi kaybeder kaybetmez ekmeğe zam yapıldı…

2004 yılından önce de ekmek zamları sık sık gündeme gelirdi. Ama o dönem belediyenin halk ekmek fırını vardı. Belediye zam yapmadığı sürece, fırıncılar zam yapamazlardı.

Torbalı’da “efsane” olarak anılan rahmetli başkan Haluk Alpsu’nun en önemli özelliklerinden biri; gece vakti zabıta müdürü ile beraber fırınları denetler, ekmeklerin gramajlarını ölçerdi. Bütün fırıncılar da “Başkan her an denetlemeye gelebilir” endişesiyle gramajı fazla tutarlardı.

Belediye Başkanı Mithat Tekin göreve geldiğinde; “İsmail Uygur’un projelerini biz gerçekleştireceğiz, onun mirasına sahip çıkacağız” demişti.

Uygur’un yarım bıraktığı tek proje meydan projesi değildi. Sayın Mithat Tekin’in de görev yaptığı ve oy verdiği bir projesi daha vardı; Halk Ekmek Fırını.

Kararı meclisten geçti. Torkos Kafe’nin yan tarafında bulunan alana Halk Ekmek Fırını yapılmasını istiyordu Uygur.

Şimdi Mithat Tekin’e sesleniyorum; Torbalı halkının ekmeğine sahip çıkabiliyorsan, İsmail Uygur’un mirasına sahip çıkabiliyorsan, Uygur’un geride bıraktığı projeleri tamamlamak gibi bir iraden varsa işte sana fırsat; Halk Ekmek Fırını’nı hayata geçir. Torbalı’nın her mahallesine ekmek satış noktaları koy. Vatandaşa 1 TL’den ekmek sat, herkesten önce ben alkışlayayım seni.

Torbalı’ya başkanlık yapmak, vatandaşa sahip çıkmak, Torbalı’nın hakkını savunmak bunu gerektirir…

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ