Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam
Gazete Torbalı

Adaylık süreci ile ilgili ilk kez konuştu


Merhum Belediye Başkanı İsmail Uygur’un vefatı ile başlayan belediye başkanlık seçiminde Cumhur İttifakı’nın adayı olarak yarışa giren AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Erman Çağlar, o süreçte yaşananları bir bir anlattı. Gazete Torbalı’ya açıklamalarda bulunan Çağlar, “Biz o süreçte bir duruş gösterdik” dedi

Vefatı ile tüm Torbalı’yı yasa boğan merhum Belediye Başkanı İsmail Uygur’un vefatının ardından belediye meclisinde gerçekleşen başkanlık seçiminde CHP’nin adayı Mithat Tekin ile Cumhur İttifakı adayı Özgür Erman Çağlar yarışmış, seçime canlı yayında fotoğraflı oylar damga vurmuştu. Tüm Türkiye’de günlerce konuşulan seçim yargıya taşınmış, ancak mahkeme kararı ile Mithat Tekin’in belediye başkanı olduğu açıklandı. Hem o süreçte, hem de sonrasında ortaya birçok iddia atılmış olsa da Cumhur İttifakı adayı Özgür Erman Çağlar yargı sürecini etkilememek adına susmayı tercih etmişti. İlk kez Gazete Torbalı’ya açıklamalarda bulunan Çağlar, tüm sorulara içtenlikle yanıt verdi.

-Neden aday oldunuz?

Çağlar: “Merhum Belediye Başkanı İsmail Uygur sağlık sorunları yaşadığı süreçte CHP içinde bir adaylık krizi yaşandı ve birden fazla aday adayı çıktı. O dönemde 19 meclis üyesine sahip olan CHP yönetimi bir araya gelip aday çıkaramadılar. Biz, belediye meclisindeki komisyon seçimlerine de aday gösteriyoruz. Bu seçimlerde kazanmak yada kaybetmek gibi hesaplardan ziyade bir duruş gösteriyoruz. Bizim bir duruşumuz var, her seçime kendi adaylarımızla giriyoruz. Bu bizim hem tabanımıza, hem de bizlere güvenerek oy veren vatandaşlarımıza karşı bir sorumluluğumuzdur. Belediye meclisindeki başkanlık seçiminde de bu duruşumuzu koruduk ve Cumhur İttifakı olarak aday olduk. O süreçte şahsımı destekleyen, arkamda duran Cumhur İttifakı’nın değerli mensuplarına, MHP İl Başkanımız sayın Veysel Şahin’e, MHP Torbalı İlçe Başkanımız sayın Veli Kaçar’a, AK Parti İl Başkanımız sayın Kerem Ali Sürekli’ye, AK Parti Torbalı İlçe Başkanımız sayın Selman Günaydın’a ve bölge milletvekilimiz Mahmut Atilla Kaya’ya desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Biz o seçimde bir hikaye yazmak için yola çıktık, kazansaydık bu hikaye Torbalı’nın hikayesi olacaktı, Cumhur İttifakı’nın hikayesi olacaktı” dedi.

-Seçimden önce matematik hesabı yaptınız mı?

Çağlar: “Öncelikle bizlere inanan, güvenen ve oy veren tüm meclis üyelerimize, desteğini yanımızda hissettiğimiz partili-partisiz tüm Torbalı halkına teşekkür ediyorum. O dönemde birilerinin iddia ettiği gibi matematiksel hiçbir hesabın içine girmedik. Daha önce de söylediğim gibi biz o seçimde duruşumuzu göstermek adına aday olduk. Aday çıkarmasaydık, CHP’nin adayını destekler gibi bir pozisyona girecektik. Bunu da ne parti tabanımıza ne de Torbalı halkına anlatamazdık. Siyaset bir duruş işidir, biz de Torbalı’da önemli bir duruş gösterdik” dedi.

“Sorumluluklarımız kaygılarımızdan daha fazla”

Çağlar: “Hayatım boyunca hiçbir konuda fırsatçılık yapmadım, yapmam! Bu benim kişiliğime ve karakterime ters. O günkü şartlarda ortaya çıkan tabloda CHP kendi içinde birliği sağlayamadı. Bilge lider Aliya İzzetbegoviç’in de dediği gibi yola çıkarken kaygılarım, endişelerim, çekincelerim vardı, ancak o gün yürümemi gerektiren sebepler bu çekincelerimden daha fazlaydı. Torbalı’ya ve bizlere güvenerek oy veren vatandaşlarımıza karşı bir sorumluluğumuz vardı. Ben de bu sorumluluk gereği başkanlık seçiminde aday oldum” dedi.

-O süreçte CHP’li bazı meclis üyelerini ayarttığınız iddia edildi. Bu konuda ne söylemek istersiniz?

Çağlar: “Biz kimseyi ayartmadık, bu bizim siyasi ahlakımıza uygun düşmez. Böyle bir söylemi tüm belediye meclis üyelerimize hakaret kabul ederim. Rahmetli İsmail Uygur’un vefatının ardından CHP içinde yaşanan tablodan rahatsızlık duyup, kendi partisine kızıp bizi destekleyen meclis üyeleri oldu. Bizim belediyeyi daha iyi yöneteceğimizi, ilçemize daha iyi hizmetler yapacağımızı düşünüp desteklediler. Bizim aksimize, CHP’li bir takım yöneticiler Cumhur İttifakı meclis üyeleri ile dirsek teması kurmaya çalıştılar. Ancak bizim arkadaşlarımız o süreçte dimdik arkamızda durdular. Davalarına sahip çıktıkları ve arkamızda durdukları için de Cumhur İttifakı meclis üyelerine teşekkür ediyorum” dedi.

-Mahkemenin verdiği kararı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Çağlar: “23 yıllık bir hukukçu olarak tabi ki hukukun verdiği karara saygılıyım ama Torbalı’daki seçimle ilgili mahkemeden çıkan kararı vicdanım kabul etmiyor. O gün belediye meclisinde yaşananları tüm Türkiye canlı yayında izledi. CHP’li meclis üyelerini ve meclis başkanını usulsüzlük konusunda uyardık. Ancak tüm uyarılarımıza rağmen CHP’li üyeler oy kabininde fotoğraf çekip, birbirlerine atmaya devam ettiler. Biz de yasaların bize verdiği hakkı kullanarak seçimi mahkemeye götürdük. Ben Torbalı’daki CHP’li vatandaşlarımızın da fotoğraflı oy kullanımı konusunda rahatsızlık duyduklarını biliyorum. Seçim günü meclis üyelerine o şekilde bir baskı yapılmasaydı, sağduyulu birçok meclis üyesinin bize oy vereceğine de eminim” dedi.

-Mevcut belediyenin performansını nasıl buluyorsunuz?

Çağlar: “Maalesef ortada her hangi bir performans göremiyorum. Eleştirilecek kadar bile bir performans yok ortada. O yüzden bu konuda yorum bile yapamıyorum. Bundan sonra da böyle bir performansın olacağına inanmıyorum. Torbalı, belediyecilik konusunda çok değerli bir 5 yılı kaybetti. Maalesef bu konuda yaptığımız tüm uyarılarda haklı çıkmanın üzüntüsünü yaşıyoruz ” şeklinde sözlerini tamamladı.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ