Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam
Gazete Torbalı

Yangına dirençli ağaçlar yetiştireceğiz

Yangına dirençli ağaçlar yetiştireceğiz

İzmir Büyükşehir Belediyesi şehrin yeşil örtüsünü “yangına dirençli” kılma yolunda geniş çaplı bir eylem planı hazırladı. Hazırlanan plana göre Torbalı’daki Orman Fidanlığı’nda yetiştirilecek yangına dirençli ağaçlar İzmir’in çeşitli bölgelerine dikilecek

Başta İzmir Büyükşehir Belediyesi ağaçlandırma sahaları olmak üzere kentteki tüm uygun alanlarda orman restorasyonu yapılacak. İzmir, Akdeniz iklimine uygun, sulama istemeyen ve olası afet sonrası “kendiliğinden yeşeren” ağaç ve çalı türleriyle donatılacak. “Orman seferberliği ilan ediyoruz” diyen Başkan Tunç Soyer, 2019’da temeli atılan projenin, gelinen noktada bir yandan yeşil alanları büyütürken, diğer yandan İzmir’in orman ekosistemini koruduğunu ifade etti.

Neler yapılacak?

Eylem planı kapsamında hayata geçirilecek çalışmalar ise şunlar olacak: Kooperatiflerle birlikte yetiştirilen dirençli fidanlar, sonbahar itibariyle toprakla buluşturulacak ve şehir merkeziyle ormanlık alanlar arasında “yeşil koridorlar” ile yaşayan parklar oluşturulacak. Ocak 2020’de başlatılan Hoşgeldin Bebek Kampanyası dahilinde, her yeni doğan bebek için bir fidan da yine bu alanlara dikecek. Bu fidanlar Ocak 2022’de açılacak Torbalı’daki yangına dirençli ağaçlar fidanlığında çoğaltılacak.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ