Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam
Gazete Torbalı

Belediye bütçesi görüşüldü


Torbalı Belediyesi’nin 2022 yılı mali bütçesinin görüşüldüğü meclis toplantısı bugün gerçekleşti. Belediye meclisinde Cumhur İttifakı adına söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Erman Çağlar’ın konuşması gündeme damga vurdu

Torbalı Belediyesi’nin 2022 yılı bütçesinin görüşüldüğü belediye meclis toplantısında söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Erman Çağlar, rakamlarla konuştu. Belediyenin 2021 bütçesini hiçbir hizmet yapmadan bitirdiğine dikkat çeken Çağlar, 2022 bütçesinde de her hangi bir hizmetin bulunmadığına dikkat çekti.

“İKİ YIL DAHA HİZMET YOK, EĞLENCELER VAR”

Mecliste tarihi bir konuşmaya imza atan AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Erman Çağlar, “Torbalı Belediyesi 2022 mali yılı bütçe tasarısını ve 2022 performans programını hazırlayan arkadaşlara teşekkür ediyorum, emeklerine sağlık. Her iki raporu da okuduk, inceledik ama maalesef nüfusu her yıl en az 10 bin kişi artan Torbalı’mızın taleplerine ve ihtiyaçlarına karşılık verecek bir hizmet bulamadık. Bir önceki yılın bütçesi kopyala-yapıştır yöntemi ile yeniden önümüze konulmuş. Tek tek, ayrıntılı olarak belirteceğimiz üzere belediye olarak Torbalı’nın ihtiyaçlarına, sorunlarına çare olacak, çözüm üretecek bir vizyon göremiyoruz. Bütçedeki en büyük eksik ise bize göre belediyenin kendi öz varlığı ve kendi imkanları ile gelir getirecek projeler üretememesidir. Bu bütçe maalesef bizlere gösteriyor ki, Torbalı Belediyesi 2 yılı daha festival ve eğlencelerle geçirecek” dedi.

“6 MİLYON 657 BİN TANITIM GİDERİ OLMAZ”

Bütçedeki maddeleri tek tek değerlendiren Çağlar, “2022 yılı bütçe tasarısında belediyenin temsili ağırlama ve tanıtım giderleri için 6 Milyon 657 Bin TL karşılık ayırdığını görüyoruz. Böyle bir tanıtım gideri kabul edilemez. Bu bedelin nereye, kimlere, ne şekilde ödeneceğini açıkçası tüm Torbalı halkı gibi bizler de merak ediyoruz” dedi.

KÜLTÜR MÜDÜRLÜĞÜ’NE 60 MİLYON’LUK BÜTÇE

Çağlar, “Önümüze konulan bütçe tasarısında Kültür Müdürlüğü’ne 59 Milyon 603 Bin TL’lik bir bütçe aktarılmış. Bu paranın nereye aktarılacağını ve ne şekilde değerlendirileceğini merak ediyoruz. Burada 33 Milyon TL mal ve hizmet alımı olarak yazılmış, 25 Milyon 500 Bin TL sermaye gideri olarak yazılmış. Dinlenme ve Kültür hizmetlerinde böylesine büyük bir bütçenin aktarılması, bu paranın hangi mal ve hizmet alımlarında kullanılacağı, sermaye giderinin ne olduğunu açıklamanızı bekliyoruz. Tarife cetvelinde bir önceki yıla göre ışık ve ses sistemlerinin konulması yüzde 700 artırılmış,  bazı kalemlerde bu artış yüzde 400’lerde. Bu artışların abartılı olduğunu ve orantısız olduğunu düşünüyoruz” dedi.

“2021 BÜTÇESİNDE TAMAMLANAN PROJE SAYISI 1, 2022’DE O DA YOK”

Torbalı Belediyesi’nin 2021 yılı bütçesinde sadece 1 adet proje tamamladığını belirten Çağlar, “2022 yılı bütçesine baktığımızda tamamlanması hedeflenen 1 tane proje göremiyoruz. Torbalı Belediyesi olarak kabul edilebilir bir şey mi bu? Altyapı ve üstyapı hizmetleri konusunda biz eleştiri yönelttiğimiz zaman karşı çıkıyorsunuz ama işte kendi hazırladığınız performans raporu söylüyor bunu, Torbalı’ya hiçbir hizmet üretmediğiniz tescilli olarak ortada” dedi.

“YENİ BELEDİYE BİNASINA 40 MİLYON TL’LİK BÜTÇE”

Çağlar, “Hazırlanan raporun 35.sayfasındaki 11.maddede belediye binası için 40 Milyon TL’lik bütçe ayrılmış. Bizim dönemimizde inşa edilen belediye hizmet binasının Hükümet Konağı olarak ilçemize kazandırılması konusunda hepimiz gayret içerisindeyiz. Yeni bir hizmet binası için ısrarlı davranıyorsunuz ama bu konuda yayımlanmış genelgeler var, onları da incelemenizi tavsiye ediyoruz” dedi.

İşte Çağlar’ın meclis konuşması:

ÇAĞLAR: “TORBALI’YA YAZIK OLUYOR”

Toplantı sonrası sorulara yanıt veren AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Erman Çağlar, “2022 yılı bütçesi maalesef ilçemizin sorunlarına, ihtiyaçlarına çözüm üretmediği için ret oyu verdik. Rakamlar gereğinden fazla bir şekilde şişirilmiş. Bütçede yer almıyor ama her halde maaş alan CHP’li belediye meclis üyelerine verilen 8 Bin 900 TL’lik maaşlara da aynı oranda zam yapacaklar. Torbalı’ya yazık oluyor, Torbalı Belediyesi’nin kaynakları yanlış yerlere harcanıyor. 2021 yılı bütçesi 160 Milyon liraydı, bu bütçenin gerçekleşme oranı yüzde 70’lerde kaldı. Şimdi bu bütçeyi 350 Milyon TL’ye çıkarmak, bütçeyi şişirmekten başka bir şey değil” ifadelerini kullandı.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ