Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam
Gazete Torbalı

Kış günü bizi açlığa mahkum ettiler

Kış günü bizi açlığa mahkum ettiler

Sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan Torbalı Belediyesi Temizlik İşçisi Sinan Akın konuştu. Akın, “En çok içimi acıtan da bizi bu kış günü ailelerimizle açlığa mahkum ettiler” dedi

Torbalı Belediyesi’nde temizlik işçisi olarak çalışan Sinan Akın, “11 yıldır Torbalı’da temizlik işlerinde görevliyim. İşimin bilincinde sorumluluklarımı her zaman yerine getirmenin, vicdani rahatlığıyla size yazıyorum. Bundan 6-7 ay önce Belediye-İş Sendikasına diğer arkadaşlarım gibi ben de anayasal hakkımı kullanarak üye oldum. Ne olduysa ondan sonra başladı. Bana ve birlikte sendikal çalışma yürüttüğümüz diğer arkadaşıma mobbing uygulanmaya başlandı. Ya sendikaya istifamızı verecektik ya da boyun eğecektik. Önce evimden kilometrelerce uzakta Ayrancılar bölgesine sürüldüm, servis sağlanamadı, kendi imkanlarımla işe gidip gelmeye başladım. Daha sonra oradan Karakuyu bölgesine sürüldüm, dik durdum, sendikadan istifa etmedim diye her türlü sıkıntıyı başkan yardımcısının talimatıyla yaşadım. Birçok arkadaşımı da odaya çekip işten atma tehdidiyle, sendikadan, gözleri önünde e-devlet üzerinden çıkarttılar. Dik durup üyeliğini sonlandırmayan beni ve diğer arkadaşımı geçen ay tazminatsız işten çıkardılar. Tekrar işe iademizi de yapmıyorlar. En çok içimi acıtan da ailelerimizle bu yoklukta bizi açlığa mahkum edip emeklerimizin hiçe sayılması” dedi.

BU BELEDİYECİLİK ANLAYIŞI TAKDİRE ŞAYAN!

Akın, “Torbalı Belediyesinde Torbel AŞ’ye bağlı temizlik işlerinde çalışan personele çalışma ücretleri eksik ödeniyor, işçinin emeği gasbediliyor. Asgari ücretle çalıştırılan Torbel temizlik işçisi haftada 45 saat normal mesaiye ilaveten aylık 45 saat fazla mesai yapmasına rağmen hafta sonu cumartesi ve pazar günleri yaptığı fazla mesaiye 1’e 1 olmak üzere 20 saat fazla mesai ücreti alabiliyor. Oysa hafta sonu 45 saat fazla mesai yapmasına rağmen 25 saat fazla mesaisinin ücreti ödenmiyor. Temizlik işlerinde çalışan işçilere diğer belediyelerde ödenen ek ücretler de ödenmiyor. Örneğin fen işleri, park bahçelerde çalışanlar arkadaşlarımız cumartesi öğleye kadar çalışıyor, pazartesiye kadar tatil yapıyor. Bizler ise sürekli çalışıyoruz ama aynı ücreti alıyoruz. Kimi şoförler şoför mesaisi alırken (4 bin 200 TL) kimisi şoför olmasına rağmen 3 bin 500 TL alıyor. İşçinin, emekçinin hakkının gasbedildiği bu belediyecilik anlayışı doğrusu takdire şayan! Torbalı Belediyesi, işçinin hakkını gasbetmekle neyi amaçlamakta, emekçinin sırtından kimler beslenmekte soruyoruz ve bu sorulara cevap bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ