Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam
Gazete Torbalı

Bakanlıktan yeni statü

Bakanlıktan yeni statü

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Torbalı Ayrancılar Mahallesi’nde bulunan 49 hektarlık alan için İzmir-Manisa Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliği’nde yapılan düzenlemeyle, “tarımsal alanı” olan bölgenin imar planını “kentsel gelişme” alanı olarak değiştirdi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Torbalı Ayrancılar Mahallesi’nde bulunan 49 hektarlık tarım arazisinin imar planında değişikliğe gitti. İzmir-Manisa Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliği’nde yapılan düzenlemeyle alanın imar planı “tarımsal alandan” kentsel gelişme” alanına çevrildi.

BÜYÜKŞEHİR AĞAÇLANDIRILACAK ALAN DEMİŞTİ

Plan değişikliği için yapılan talepte, alanın daha önceki dönemlerde belediye olan Ayrancılar Belediye Başkanlığınca yapılaşma alanı olarak belirlendiği ifade edilirken İzmir-Manisa Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planında kentsel gelişme alanı olarak tanımlanan bölge içerisinde yer alan alanın 2018 tarihli değişikliğiyle birlikte İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığının talebi doğrultusunda “ağaçlandırılacak alan” olarak planlandığı ifade edildi. Ancak İzmir Orman Bölge Müdürlüğünün yazısında alanın ormanla ilişiğinin bulunmadığı ve taşınmaz içindeki alanların arsa vasıflı olduğu gerekçe gösterilerek bazı parseller için inşaat ruhsatı düzenlendiği belirtildi. Yapılan değerlendirmelerin sonunda, alanın tarım alanı statusü iptal edilerek, kentsel gelişim alanı olmasına karar verildi.

BAKANLIK AÇIKLADI

İlgili kararda şu ifadelere yer verildi; “İzmir-Manisa Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı’nın amaç, ilke ve stratejileri ile Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği’nin çevre  düzeni planlarında değişiklikleri düzenleyen 20. Maddesinin 2. Fıkrasının “(d) Değişen verilere bağlı olarak planın güncellenmesi” hükümleri çerçevesinde yapılan değerlendirmeler sonucunda; İzmir İli, Torbalı İlçesi, Ayrancılar Mahallesi sınırları içerisinde yer alan ve imar planları mülga Ayrancılar Belediye Meclisinin 04.10.2002 tarih ve 6 sayılı kararı ile onaylanan yaklaşık 49 hektarlık alanın İzmir-Manisa Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planında “kentsel gelişme alanı” olarak düzenlenmesine ilişkin İzmir-Manisa Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliği hazırlanmıştır.”

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ