Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam
Gazete Torbalı

CHP yine kongre yapacak!

CHP yine kongre yapacak!

AK Parti ve  MHP yaklaşık 2 yıldır üzerinde çalıştıkları seçim yasası değişikliğini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sundu. Yeni seçim yasası yüzde 10 olan ülke seçim barajının yüzde 7’ye düşmesini, Cumhurbaşkanının seçim yasaklarından muaf tutulmasını ve ittifak içindeki partilerin milletvekili dağılımındaki hesaplamanın değişmesini öngörüyor. 

CHP İÇİN KONGRE ÇANLARI

Öte yandan yeni seçim yasası teklifi TBMM’de grubu bulunma koşulunun kaldırılarak siyasi partilerin ancak illerin yarıdan fazlasında örgütlenmiş olması, yasada belirtilen süreler içinde ilçe, il ve büyük kongrelerini üst üste iki kereden fazla ihmal etmemiş olması koşulunu getiriyor. Bu maddeyle birlikte 2021 Aralık ayında kongre sürecini iptal eden CHP için “Kongre” çanları çalıyor. 

PARTİ KULİSLERİ HAREKETLENDİ

CHP Merkez Yürütme Kurulu Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu önderliğinde toplanarak 2019 kongre takvimini belirlemişti. Buna göre 8 Kasım 2019’da mahalle delegeleri seçimi ile başlayan süreç 25-26 Temmuz’da Bilkent Üniversitesi Odeon’da gerçekleşen büyük kurultay ile son bulmuştu. 2021 yılı Aralık ayında yapılması gereken kongrelerin ise bu yıl 15 Ocak’ta yapılan Parti Meclisi toplantısında 1 yıl ertelenmesi yönünde karar alınmış, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Eylül’de seçim beklediğini ifade ettiği, “Parti kendi içine kapanmasın, enerjisini içine tüketmesin” dediği belirtilmişti. 

İKİNCİ DEFA ERTELENİRSE SEÇİME GİRMEKTE SIKINTI YAŞANABİLİR

Aralık 2021’de 1 yıl ertelenen kongreler, 1 yıl daha ertelenir ve 2022 Aralık ayına kadar yapılmazsa CHP ikinci defa kongrelerini ertelenmiş olacak. CHP Genel Merkezi’nden edinilen bilgiye göre, kongreler ikinci defa ertelenirse ve 2023 yılında Ocak – Şubat ayı içinde seçime gidilirse partinin seçimlere katılmasında sıkıntı yaşanabileceği belirtildi.

KONGRE İÇİN DÜĞMEYE BASILMASI ÖNGÖRÜLÜYOR

Siyasi Partiler Kanununa göre 3 yıldan fazla uzatma yapılamaması nedeniyle yeni kanun meclisten geçer geçmez kongreler için düğmeye basılması bekleniyor. 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ