Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam
Gazete Torbalı

CHP’li vekil Torbalı’ya geldi

CHP’li vekil Torbalı’ya geldi

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan dün Torbalı’ya geldi. İlçe binasında partililerle bir araya gelen Bakan, CHP Torbalı ilçe Başkanı Övünç Demir ile beraber Belediye Başkanı Mithat Tekin’i makamında ziyaret etti. İlçe Başkanı Övünç Demir ile beraber Eğerci, Şehitler ve Arslanlar’da vatandaşlarla bir araya gelen Bakan, başta mazot fiyatları olmak üzere çiftçilerin üretim maliyetlerine tepki gösterdi.

Uzun yıllardır siyasetin içinde olduğunu ve çiftçiler ile bir araya geldiğini belirten Murat Bakan, “Çiftçi çaresiz… Ben 1994 seçimlerinden beri aktif siyasetin içindeyim. Çiftçinin çok zor günlerini gördük ancak şu anki kadar sıkıntıda olduğunu hiç görmedik. Tamamına yakını sözleşmeli üretim yapıyor, yaptıkları üretimin alım garantisi yok, verecekleri fiyat belli değil. Devlet fiyat garantisi vermiyor, ekeceği ürün ile ilgili bilgilendirme yapmıyor. Bölgedeki çiftçi hem gübre hem mazot fiyatından hem de tohumdan; yani her açıdan üstesinden gelemeyeceği duruma gelmiş… Maliye Bakanı Nureddin Nebati ‘Enflasyon Aralık’ta düşmeye başlayacak’ diyor ancak çiftçi ise bize ‘Ürünümü satarken ne yapacağım, bizim girdi maliyetlerimiz çok yüksek yarın satmaya başladığımızda üretim giderlerimizi karşılayamazsak çiftçi batacak’ diyor. Çiftçilik babadan oğula geçen bir meslektir, Torbalı’daki tarım alanlarının bir çoğu hazine arazisinde ancak vatandaşlara dededen kalma topraklar bunlar… Üretimlerini de bu sayede gerçekleştiriyorlar. Bu yeni çıkan yasa ile de bu hazine arazileri köylülere satılmak isteniyor. Ancak fiyatlar o kadar yüksek ki köylüler ‘Bu fiyatlara batarız’ diyor…” ifadelerini kullandı.

ŞU AN KÖYLÜ KENDİ KÖYÜNDEKİ ARAZİSİNİ ALACAK DURUMDA DEĞİL

Köylerde tarım yapan genç nüfusun azaldığına vurgu yapan Bakan, “Gençler kendi geleceklerinden endişeli… Köylerde tarım yapanlar azalmış çocuklar sanayide çalışıyor. Her köyde emlakçı var… Bu da köylünün tarlasını almadığı anlamına geliyor. Şu an köylü kendi köyündeki arazisini alacak durumda değil” dedi.

FİYAT KRİZİ KAPIYA DAYANMIŞ DURUMDA

İzmir Büyükşehri Belediyesi’nin uyguladığı tarım politikalarının çiftçiye nefes aldırdığını belirten Bakan, “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sürdürebilir tarım politikalarının pozitif durumunu görüyoruz. Özellikle küçükbaş hayvancılıktaki desteği ve tüm çobanlarla süt alımı anlaşması yapması… Susuz tarım isteyen yerde sulu tarım yapılmaması için yönlendiriyor, küçükbaş hayranlığına teşvik ediyor. Bu noktada İzmir Büyükşehir Belediyesi bir fark yaratıyor. Geçen sene salatalık tarlada kalmıştı ancak bunu alarak fiyatları regüle ediyor. Ancak Türkiye’de tarım bitmiş, fiyat krizi ise kapıya dayanmış durumda” diye konuştu.

ÇİFTÇİ DEPOSUNU DOLDURAMIYOR

Çiftçiye yüzde 50 oranında yapılacağı söylenen mazot desteğinin de gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Bakan, “Çitçiye mazotun yarısını vereceğiz dediler, 60 dönüm tarlaya 480 TL mazot parası yatırmışlar. Bir depo mazotun yarısı bile değil. Çiftçi deposu dolduramıyor, ilaç alamıyor ve perişan halde” ifadelerini kullandı.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ