Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam
Gazete Torbalı

Kent Konseyi’nin perde arkası


Torbalı Belediyesi Kent Konseyi seçimi tamamlandı ama kavgası devam ediyor. Öncelikle seçimin kazananı olan Karakızlar Mahalle Muhtarı Niyazi Soytürk’ü tebrik eder, çalışmalarında kendisine başarılar dilerim. Kaybedeni olmayan bu seçimde aday olma cesareti gösteren, Torbalı’ya faydalı olabilmek için aday olan Fikret Akyüz, Mustafa Yetkil ve Tarkan Türkmen’i de tebrik ediyorum.

Kent Konseyi seçimi; aday profilleri ve saha çalışmaları nedeniyle başka bir boyuta taşındı. Seçim öncesi ve seçim sonrası yaşananlar ile uzun yıllar akıllarda kalacak, birçok siyasi derslerin çıkarılacağı bir seçim oldu.

Adaylar üzerinden bir değerlendirme yapmak gerekirse;

Tarkan Türkmen: Bu seçimin açık ara en büyük mağdurudur. Medeni cesaret gösterip tek başına aday oldu. Seversiniz sevmezsiniz, kendisinin de hataları olmuştur mutlaka, ancak bu sonucu haketmedi diye düşünüyorum.

Fikret Akyüz: Uzun yıllar DSP ve CHP’de aktif siyaset yaptı. Belediye meclis üyeliği yaptı. Her daim sivil toplum örgütleri ile içli-dışlı oldu. Son olarak 2014 yerel seçimlerinde CHP’den belediye başkan aday adayı olmuştu. Kendi partisinden aradığı desteği göremedi.

Mustafa Yetkil: Her iki turda da oyunu büyük oranda koruyabilen tek aday oldu. Ancak bana sorarsanız seçim çalışmasını dar bir sahada gerçekleştirdi. Daha geniş kitlelere hitap edebilecek bir ekiple daha fazla oy alabilirdi. Seçim süreci boyunca “Övünç Demir’in adayı” olarak lanse edildi. Bu da destekçi kitlesini çok küçülttü. Yetkil’in aldığı oy, bir nevi Övünç Demir’in de oy oranını gösterdi.

Niyazi Soytürk: İsim olarak doğru adaydı. “Mithat Tekin’in adayı” olarak lanse edildi. Karşısında uzun yıllar CHP’de aktif siyaset yapan 2 aday vardı. Mithat Tekin için riskli bir seçimdi. CHP İlçe Kongresinden sonra bu seçimi de kaybetmesi, Tekin’in sonu olacaktı. Haliyle diğer siyasi görüşlerin de oyunu almak gerekiyordu. Bu anlamda Mithat Tekin’i kurtaran isim Hüseyin Arslan oldu. Son dönemlerde CHP içerisindeki aktif siyaseti ile dikkat çeken Arslan, özellikle Güneydoğulu seçmenler üzerinde oldukça etkili oldu. Sivil toplum örgütlerini, dernekleri ve muhtarları tek tek ziyaret ederek, Soytürk için destek istedi. Mithat Tekin’in sahadaki siyasi eksikliğini Hüseyin Arslan tamamladı. CHP İlçe Kongresi’nin “rövanşı” da bu şekilde alınmış oldu. CHP’de şu an “saha siyasetini” en iyi yapan isim Hüseyin Arslan’dır.

Gelelim seçim sonucuna; elbette ki seçimin galibi Niyazi Soytürk’tür. Yazımın başında da kendisini tebrik ettim. Ancak Kent Konseyi üzerinden bir “vekalet savaşı” da yaşandı. Mithat Tekin ile Övünç Demir, adaylar üzerinden bir kez daha karşı karşıya gelerek kozlarını paylaştılar.

İlk hatayı Övünç Demir yaptı. Beğensen de beğenmesen de sonuçta orada ilçe başkanı olduğun partinin bir belediye başkanı var. Kent Konseyi, belediye bünyesinde hizmet veren bir kurum olduğu için, aday çıkarmak Mithat Tekin’in en büyük hakkıdır. Övünç Demir, tüm adaylara eşit mesafede durup, “Belediye başkanının çıkaracağı adayı desteklerim” diyebilseydi, yada Mithat Tekin’in de itiraz edemeyeceği “Ertan Çelik” gibi bir ismi aday çıkarabilseydi, Mithat Tekin’e büyük bir gol atmış olurdu.

Ancak siyasi tecrübesizliği, gençliği ve heyecanı ile hata yaptı. Sadece aday belirleme sürecinde değil, Kent Konseyi temsilcisi gönderirken de hata yaptı. MHP’li bir aileden gelen Timur Mert’in CHP adına Kent Konseyi’nde temsilci olması, CHP tabanını “rahatsız” etti.

Allah’tan Tarkan Türkmen’e oy verenler isim isim belli. Eğer Türkmen 1 oy daha alsaydı emin olun CHP’liler bugün “O oyu Timur Mert vermiştir” derlerdi. O oyun CHP’li bir adaya gittiğine inanmazlardı.

Mithat Tekin de bu hataları affetmedi. O nedenle bu seçimin arka planında kazanan Mithat Tekin, kaybeden Övünç Demir oldu…

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ