Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam
Gazete Torbalı

Konut fiyatlarına Almanya modeli çözüm

Konut fiyatlarına Almanya modeli çözüm

Son dönemlerde artan konut fiyatları, dar gelirli vatandaşların ev hayalini zora soktu. konut maliyetlerinin en önemli artış sebebinin arsa payı olduğunu belirten Alfa İnşaat sahibi Musa Birtane, çözüm olarak Almanya modelini önerdi

Arsa maliyetlerinin konut fiyatlarını yükselttiğine dikkat çeken Birtane, “Eskiden bir dairede arsa maliyetimiz, toplam maliyetin yüzde 10’u kadardı. Şu an ise neredeyse inşaat maliyeti ile arsa payı eşitlendi. Arsa fiyatlarındaki bu artış da konut fiyatlarını oldukça yükseltti. Fiyatların yüksek olması hem vatandaşların aleyhine, hem de bizlerin aleyhine. Fiyatlar yüksek olunca inşaat firmaları konut üretiminde zorlanıyor, bankalar kredi verirken zorlanıyor, vatandaş da başını sokacak bir yuva sahibi olamıyor” dedi.

“AVRUPA BU İŞİ ÇÖZDÜ”

Konut fiyatlarını düşürmenin en kolay yolunun arsa arzı sağlamak olduğunu belirten Alfa İnşaat sahibi Musa Birtane, “Konutta inşaat maliyetlerini düşürmemiz oldukça zor. Ancak arsa arzı sağlamak mümkün. Almanya’da ev yapmak isteyen vatandaş başvuru yapıyor, Alman devleti de konut yapımına uygun bir araziyi parselleyip, altyapısını hazırlayıp uygun bir fiyata vatandaşa satıyor. Vatandaş da bu arsaya konutunu inşa ediyor. Bunu yapması için de 2 yıllık bir süre veriyor. Arsa maliyeti düşük olduğu için konut yapmak da kolaylaşıyor. Bize uygun koşullarda arsa sağlanırsa, düşük maliyetle konut inşa edip vatandaşlarımıza sunabiliriz” dedi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ