Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam
Gazete Torbalı

Ziraat Odası’nı “çiftçiler” kazandı

Ziraat Odası’nı “çiftçiler” kazandı

Torbalı Ziraat Odası delege seçimlerinin ardından “kim kazandı-kim kaybetti” tartışmaları yaşanıyor. Bu tartışmalara son vermek adına bu yazıyı kaleme alma ihtiyacı duydum.

Önce “baskın seçim” dediler, seçimin Aralık ayında yapılacağı 4 yıl öncesinden belliydi. 4 yıl sonraki seçim takvimini de buradan açıklıyorum, 4 yıl sonra yine Aralık ayında delege seçimi yapılacak. Çünkü Ziraat Odası seçimleri 4 yılda bir, Aralık ayında yapılıyor. Bir “baskın seçim” söz konusu bile değil.

Yılmaz Girgin’in seçime tek aday olarak girmesi bekleniyordu, ama Övünç Demir oraya da el attı. Seçime siyaset bulaştırdı. Daha önce de Kent Konseyi’ne el attı, elinde kaldı. Şoförler Odası seçimlerine el attı, elinde kaldı. Son olarak da Ziraat Odası seçimlerine el attı, o da elinde kaldı… Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanlığı koltuğunu “oyuncak” olarak görüyor!

Son Ziraat Odası seçimlerinde Yılmaz Girgin’in karşısına Recep Uslu aday olarak çıkmıştı. Cumhuriyet Mahallesi’nden tek aday olarak delege seçimlerine girdi. Kendisi ile beraber o sandıkta sadece 4 kişi oy kullandı. İnsanları oy kullanmaya sandığa bile götüremedi. Dönemin CHP İlçe Başkanı merhum İsmail Uygur’a gidip destek istedi. Uygur bile Recep Uslu’ya destek vermedi. Çünkü Uygur akıllı bir siyasetçiydi ve yerel seçime 4 ay kala kaybedeceği bir seçime girmek istemedi. Zaten 4 ay sonra da Belediye Başkanı seçildi. Hem de Cumhuriyet Mahallesi’nden rekor bir oy alarak.

2014 seçimlerinde merhum Murat Uslu 3.kez aday olmuştu. Seçimden 1 gün önce kendisiyle röportaj yapmaya gitmiştim. Bana “Haber yapma ama bil diye söylüyorum 28 delege kazanacağız” dedi. Kaybedeceğini biliyordu yani. 27 delege kazandı. Murat Uslu kaybettiği seçimde bile, en yıpranmış haliyle 27 delege kazanmıştı.

Murat Uslu o seçimi kaybetti ama itibarından hiçbir şey kaybetmedi. Vefat ettiği güne kadar “Murat abi” olarak kaldı. Saygınlığını hiçbir zaman yitirmedi. Rakipleri bile kendisine saygı gösterirdi. Bugün ise merhum Murat Uslu’nun oğlu Sinan Uslu, Övünç Demir ile bir araya gelip, Murat Uslu’nun soyadına yakışmayacak işler yapıyorlar.

Kendilerinin “siyaseten” kaybedecekleri bir şey yok ama, Murat Uslu’nun soyadına zarar veriyorlar, siyasi mirasına zarar veriyorlar, Cumhuriyet Halk Partisi’ne de zarar veriyorlar…

Torbalı Ziraat Odası’nın yaklaşık 18 bin üyesi bulunuyor. 60 mahalleden 60 delege seçiliyor. Övünç Demir ve Sinan Uslu oda seçimlerine siyaset bulaştırınca, “CHP’nin kalesi” olarak sayılan mahalleler bile karşı tarafa geçti. CHP’nin adayı Muratbey Mahallesi’nde kaybetti, Cumhuriyet Mahallesi’nde kaybetti, Subaşı’da kaybetti, Pancar’da kaybetti, bir tek ellerinde Ertuğrul Mahallesi kaldı, onu da 20 oyla kazanabildiler. Ertuğrul Mahallesi’nde Ziraat Odası’ndan emekli Vedat Etiz 2.kez kazanarak delege oldu. Daha öncesinde de CHP’li kimliği ile bilinen Metin Tutar delege seçiliyordu. Yani Vedat Etiz’in kazanmasının da sebebi Övünç Demir yada Sinan Uslu değil…

Alpkent Mahallesi’nde 3 aday yarıştı. Yılmaz Girgin’in listesinden Utku Bahçıvan aday oldu, karşısında da İyi Parti Melih Terzioğlu’nu aday gösterdi. Övünç Demir, İttifak Ortağı İyi Parti’nin adayını desteklemek yerine 3.aday çıkardı.

Aldığım duyumlara göre İyi Partililer ateş püskürüyor. Özellikle Melih Terzioğlu’nun yakın çevresine “Babam uzun yıllar bu mahallede delegelik yaptı, ben de aday olarak onun yolunu devam ettirmek istedim, Övünç Demir bunu bile bize çok gördü” diyormuş.

Çapak’ta AK Partili adaylar muhtarlık seçimleri nedeniyle birbirine karşı yarıştı. CHP’nin adayı bu kavgadan yararlanarak seçim kazandı.

Sağlık Mahallesi’nde ilk defa bir kadın aday Yılmaz Girgin’in listesinden delege seçildi. Hem kendisini, hem de Yılmaz Girgin’i tebrik ediyorum.

CHP seçmeninin yoğun olduğu Çaybaşı’da Övünç Demir ile Sinan Uslu’nun adayları kaybetti.

Helvacı, Ormanköy, Yedi Eylül Mahallelerinde Yılmaz Girgin’in listesinde bulunan delegeler kazandı.

Yukarıda da söylediğim gibi Övünç Demir’in “seçim zaferi” sayabileceği tek mahalle Ertuğrul Mahallesi, onun da Övünç Demir ile bir alakası yok, Vedat Etiz zaten kendisi kazanıyordu…

Övünç Demir’in delege adaylarına bakın, Pamukyazı’da Mutlu Kula hariç 1 tane  geçimini “çiftçilik yaparak” sağlayan yok. Zaten Başkan adayı Sinan Uslu da İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde çalışıyor. Aynı zamanda CHP Torbalı İlçe Yönetimi’nde aktif siyaset yapıyor.

Torbalı Ziraat Odası’nı, Torbalı Siyaset Odası mı yapacaksınız?

Seçimden sonra kendisine ait ve kendisine yakın internet sitelerinde “Sinan Uslu kazandı” şeklinde haberler yaptırdılar. Bir siyasetçinin “kalitesine” bakmak istiyorsanız, kaybettiği seçimlerden sonrasına bakacaksınız. Çünkü kaliteli siyasetçi kaybetmeyi de bilir. Rakibini takdir etmeyi, tebrik etmeyi de bilir. Seçim sonucuna saygı gösterip, sonucu hazmetmeyi de bilir.

Ama Övünç Demir hala manipülasyon peşinde, hala spekülasyon peşinde…

Bakın arkadaşlar; Torbalı Ziraat Odası seçimlerini Övünç Demir kaybetti, Sinan Uslu kaybetti, kısacası odaya siyaset bulaştırmaya çalışanlar kaybetti!

Ek iş olarak, hobi olarak oda başkanlığı yapmak isteyenler, siyasetçilik oynamak isteyenler kaybetti!

Karşılarında ise Torbalı çiftçisi kazandı, Yılmaz Girgin ve ekibi kazandı.

Seçim kazanan tüm delegeleri tebrik ediyorum. Seçim sonucunun Torbalı Ziraat Odası’na, Torbalılı çiftçilere ve tüm Torbalı’ya hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ