Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam
Gazete Torbalı

Turan sordu, Çağlar yanıtladı

Turan sordu, Çağlar yanıtladı

Torbalı’nın önde gelen köşe yazarlarından ve aynı zamanda Torbalı Basın Birliği üyelerinden olan, gazetemizin köşe yazarı Feyzullah Turan, Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayı Özgür Erman Çağlar ile çok konuşulacak bir röportaj gerçekleştirdi. Çağlar, Feyzullah Turan’ın sorularını büyük bir içtenlik ve samimiyetle yanıtladı.

İşte o röportaj;

Torbalı Gazeteciler Cemiyeti olarak Adaylığınızı yürekten tebrik eder, başarılar dilerim.

Cemiyetimiz olarak benimle röportajı kabul etmenizden dolayı teşekkür ederek başlayalım;

1.Torbalı’lı yurttaşlar sizi tanımaktalar, lakin biz tekrar kısaca Özgür Erman ÇAĞLAR kimdir dersek;

ÇAĞLAR: 1977 doğumluyum, ilkokulu Cengiz Topel İlkokulu’nda, orta öğrenimimi de Torbalı Lisesi’nde tamamladım. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Bölümü mezunu bir avukatım. Evli ve bir çocuk babasıyım. Başta Torbalıspor olmak üzere çeşitli sivil toplum örgütlerinde görev aldım, yöneticilik yaptım. 2003 yılından beridir de Torbalı’da aktif siyaset yapıyorum. 2014-2019 yılları arasında belediye başkanvekili olarak, 2019 yılından bu yana da Cumhur İttifakı Meclis Grup Başkanvekili olarak partime ve ilçeme hizmet ediyorum. 31 Mart 2024 mahalli idareler seçimlerine de Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayı olarak giriyorum.

2.Hukukçu kimliğinizin yanında ilçede siyasi kimliği ile de öne çıkan bir figürsünüz, ve oldukça aktif zaman gerektiren, performans gerektiren bir durum kolay değil yorumunuz nedir bu koşturmaya?

ÇAĞLAR: Aşkınan koşan yorulmaz derler. Sayın Cumhurbaşkanımızın da önderliğinde bu davaya hizmet etmek benim için aşktır, sevdadır. Bir hemşehrimiz kapımızı çaldığında ona yardımcı olamayacaksak bu makamlarda olmamızın ne önemi var… bu şiarla hareket ettiğiniz zaman yorulmazsınız. Aksine hemşehrilerimize yardımcı olduğumuz zaman, birinin işini gördüğüm zaman, bir hemşehrimin yüzünün güldüğünü gördüğüm zaman ben de mutlu oluyorum, yorgunluk falan kalmıyor. Bizim kapımız tüm hemşehrilerimize her zaman açık oldu. Hiçbir zaman da ben yoruldum demedim. Biz bu ilçenin dertleriyle dertlenen insanlarız, derdi olan yorulur mu hiç…

3.2014-2019 döneminde AK Parti ilçede yerel yönetimi almışsınız. O beş yıllık sürede yerel yönetimle ilgili tespitleriniz nedir? Nasıl bir dönem geçirdiğinizi paylaşabilir misiniz?

ÇAĞLAR: O dönemki belediye başkanımız, değerli ağabeyim Adnan Yaşar Görmez ile göreve geldik. Ben de belediye başkanvekili olarak ilçeme hizmet etme onuru yaşadım. O dönem ilçemizin eksiklerini tespit edip çalışmalarımıza başladık. Torbalı’nın 60 mahallesine kamu ve belediye yatırımları götürdük. Bugün de gezdiğiniz zaman hemen her mahallede en az 2-3 hizmetimizi, eserimizi görürsünüz. Sosyal belediyecilik anlamında, şehirleşme anlamında, altyapı ve üstyapı hizmetleri anlamında çok önemli hizmetler yaptık. Mutlaka eksiklerimiz de olmuştur ama 2014-2019 dönemi belediyecilik konusunda Torbalı’nın altın dönemi olarak kayıtlara geçmiştir. O dönemki belediye başkanımız sayın Adnan Yaşar Görmez ile beraber o dönemin bir parçası olmaktan her zaman onur duyacağım.

4.Sizce, Torbalı’yı 2’ye ayıran, bölen bir planlama ile İZBAN sorunu? Bu proje ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?

ÇAĞLAR: Tabi İZBAN çok önemli bir proje. O dönem Ulaştırma Bakanımız sayın Binali Yıldırım ve bölge milletvekilimiz sayın Mahmut Atilla Kaya’nın destekleri ile Torbalı’yı İZBAN’la buluşturmak ilçemize çağ atlattı. Torbalı sürekli büyüyor ve ihtiyaçları da aynı oranda artıyor. Torbalı’yı bu hizmetin dışında bırakamazdık. İZBAN’ın gelişi Torbalı’yı ulaşım konusunda çok rahatlattı. Tabi bu hizmetin de külfeti İZBAN köprüleri oldu. Ben hiçbir zaman popülizm yapmadım, insanlara hayal satmadım. Futbolda bir deyim vardır, kötü oynayabilirsin ama kötü koşamazsın. Ben de şunu söylemek istiyorum; gerek bu köprüler olsun, gerekse de başka konular olsun, Torbalı’da hizmete dair, Torbalı’nın gelişmesi, kalkınması, güzelleşmesi, yaşam kalitesinin artırılması konularında atılacak ne adım varsa, elimden gelen her türlü gayreti göstereceğimden kimsenin şüphesi olmasın.

5.Torbalı ilçesi ülke ekonomisine ciddi katkı sunan gerek maddi, gerek istihdam anlamında bir güç,  sizce bu güce Ankara’nın bakış açısı nelerdir?

ÇAĞLAR: Torbalı çok değerli bir ilçe, herşeyin en iyisini, en güzelini hak eden bir ilçe. İlçemize son dönemlerde gelen kamu yatırımlarına baktığımız zaman Ankara’nın Torbalı’ya verdiği değeri görüyoruz. 250 yataklı devlet hastanemiz olsun, ağız ve diş sağlığı merkezimiz olsun, 60’ın üzerinde yeni okulumuz olsun, son olarak Kemalpaşa Kavşağımız olsun, hükümetimizin Torbalı’ya verdiği değeri açıkça gösteriyor. Tabi bu hizmetlerin ilçemize kazandırılmasında bölge milletvekilimiz sayın Mahmut Atilla Kaya’nın önemli destekleri var. Bu hizmetler bundan sonra da artarak devam edecektir. Benim de zaten gayem merkezi hükümet ile yerel iktidarı birleştirip, gönül köprüsü kurarak ilçemize daha büyük yatırımlar, eserler, hizmetler kazandırmak.

6.Bir diğer gündem sorunlarından biri çarpık kentleşme, imar mevzuatları uygulamaları  ve 1.Derecedeki tarım arazilerinin imara açılması, (ÖZBEY/AHMETLİ /SUBAŞI/YAZIBAŞI i ve TORBALI  kadar büyüyen AYRANCILAR) vb. Düşünceleriniz nelerdir.

ÇAĞLAR: Öncelikle tarım arazilerinin korunması gerektiğini düşünüyorum, bu konuda bakanlığımız da çeşitli uygulamalar yapıyor. Yerel yönetimler bu konuda daha aktif olabilirler. Çarpık kentleşme konusunda Torbalı’da inşaat sektörü çok gelişmiş durumda. Özellikle yerinde dönüşüm modeli ile, müteahhitlerimiz birçok eski yapıyı yenilediler. Kentsel dönüşüm ile ilgili hükümetimizin de çok ciddi destekleri var. Bu konuda yerel yönetimler de belli adımlar atarak vatandaşımızın lehine olacak şekilde bazı uygulamalara gidebilirler. Çünkü bir deprem gerçeği var. Allah korusun her hangi bir depreme karşı yapı stoğumuzu yenilememiz gerekiyor. Bu anlamda kentsel dönüşüm ve yerinde dönüşüm modellerine büyük önem veriyorum.

7.2019/2024 döneminde CHP yönetiminde bir Torbalı, Torbalı’nın önemli bir siyasi figürü İsmail UYGUR faktörü ve vefatından sonraki adaptasyon sorunu olan bir yönetim, AK Parti Grup Başkanlığınızda meclis toplantılarında, Torbalı’nın hakları ile ilgili (2019-2024) mücadeleniz ve genel değerlendirmeniz ve tespitleriniz nelerdir.

ÇAĞLAR: Rahmetli İsmail Uygur sadece Cumhuriyet Halk Partisi için değil, Torbalı için de önemli bir isimdi. Vefatı hepimizi üzdü. Buradan kendisini bir kez daha rahmetle anıyorum. İlçemize önemli hizmetleri oldu. Torbalı’da taş üstüne taş koyan kim varsa, başta eski dönem belediye başkanlarımız olmak üzere, eski belde belediye başkanlarımız da dahil, hepsinden Allah razı olsun. Ahirete göçmüş olanlara Allah’tan rahmet, hayatta olanlara sağlıklı ömürler diliyorum. 2019-2024 dönemi için şunu söyleyebilirim ki Torbalı’mız umduğunu bulamadı. Tabi bunun çeşitli etkenleri oldu, özellikle Cumhuriyet Halk Partisi’nde yaşanan ve tüm ilçenin gözleri önünde cereyan eden çekişmeler. Ama tabi bunlar bizi alakadar etmiyor. Bizler Cumhur İttifakı grubu olarak 5 yıl boyunca Torbalı’mızın faydasına olan konularda belediye yönetimine destek olduk, Torbalı’mızın faydasına olmadığına inandığımız konularda da hemşehrilerimizin bizlere verdiği muhalefet görevini yerine getirdik. Karşı çıktığımız konularda da haklı çıkan hep biz olduk.

8.Hızla büyümeye devam eden Torbalı ve bununla ilgili sorunlar nelerdir, tespitleriniz ve gelecek için çözümleriniz nelerdir?

ÇAĞLAR: Torbalı çok hızlı büyüyen bir ilçe. Bu ilçenin kaybedecek vakti yok. Çok acil çözüm bekleyen sorunlar var. 5 yılı heba olmuş bir ilçe var ortada. O yüzden hiç vakit kaybetmeden göreve gelir gelmez kolları sıvayıp sahaya inmemiz gerekiyor. İlçemizin sorunlarını da, çözümlerini çok iyi biliyoruz. Zaten önümüzdeki günlerde bir lansman toplantısı ile projelerimizi de kamuoyuna açıklayacağız. Ben burada şunu söylemek istiyorum sadece; ben herşeyi yaparım diyen bir insan değilim, ama birşeyi yaparım dersem de onu mutlaka yaparım. Hemşehrilerimiz bize inansın, bize güvensin. Hep beraber, el birliği ile ilçemizin tüm sorunlarını çözeriz, ilçemize layık olduğu hizmet ve eserleri kazandırırız.

9.Hızlı ve farklı bir seçim beklenmekte, gerek ilçemizde, gerek İzmir ve ülkemizde sizce?

ÇAĞLAR: Bütün seçimlerin kendine göre bir atmosferi vardır. Özellikle Torbalı gibi siyaseti seven ilçelerde yerel seçimin havası bir başka oluyor. Ama bizler de seçim konusunda tecrübe sahibi olduk. Yaklaşık 22 yıldır bu ilçede aktif siyaset yapıyoruz, sayısız seçim gördük. Demokrasilerin olmazsa olmazı sandıktır. Bu nedenle ben sandığa ve sandıktan çıkan sonuca her zaman inanmış bir insanım. Milletimiz feraset sahibidir, en doğrusunu, en güzelini bilir. 31 Mart’ta da tercihini yapacaktır. Ben bu seçimde Torbalı’da eser ve hizmet siyasetinin galip geleceğine inanıyorum.

10.Tüm partilerde ciddi hazırlıklar ve bolca aday bolluğu var hizmet aşkı mı, koltuk sevdası mı?

ÇAĞLAR: Siyaset zor ve meşakkatli bir yol. Sevda olmadan yapılacak iş değil. Siyasette rekabetin olması normal. Bunu koltuk sevdasına indirgeyip basitleştirmek doğru değil. İnsanların medeni cesaret gösterip siyasi makamlara talip olması, Torbalı’ya hizmet etmek için mücadele vermesi güzel şeyler. Günün sonunda herkes milletin terazisine girecek, en doğru kararı da milletimiz verecektir. Yaratılanı severim Yaradan’dan ötürü anlayışı ile, siyasi görüşü ne olursa olsun, benim için tüm hemşehrilerim değerlidir, kıymetlidir.

11.Genel olarak sizin söylemek ve ilave etmek istediğiniz varsa lütfen söylemişsiniz.

ÇAĞLAR: Öncelikle ben size teşekkür etmek istiyorum. Size röportaj sözüm vardı, bugün onu yerine getirme imkanı bulduk. Sizin şahsınızda ilçemizdeki tüm yerel basın mensuplarımıza da teşekkür ediyorum. İlçemizin sorunlarını gündeme getirerek, kamuoyu oluşmasına vesile oluyorsunuz. Görevi başında vefat etmesi durumunda şehit kabul edilen birkaç meslek var, gazetecilik de onlardan biri. Bu anlamda gazetecilerin kutsal bir görev yaptıklarını düşünüyorum. Torbalı’da yerel basının daha da güçlenmesi ve desteklenmesi gerekiyor. Buradan sizler aracılığıyla şunu da belirtmek istiyorum; bizler Torbalı’da büyük bir aile gibiyiz. Biz ilçemizi bir bütün olarak görüyoruz. Bir yanımız eksik olduğu zaman, diğer yanımız mutlu olmaz. Başta da dediğim gibi, biz bu ilçenin dertlerine kederlerine ortak olmaya talibiz. En büyük gayemiz de Torbalı’da adaletli ve şeffaf bir belediye yapısı oluşturmak. Allah’ın izniyle 31 Mart’ta bunu da hep beraber yapacağız. Tüm hemşehrilerime saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum.

Saygı ve sevgilerimle

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ