Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam
Gazete Torbalı

Menemen, AK Parti’ye geçti

Menemen, AK Parti’ye geçti

Menemen Belediye Meclisi’nden başkanvekili bugün torbadan çekilen kurayla belirlendi. Yapılan çekimde CHP’li Deniz Karakurt ile AK Partili Aydın Pehlivan yarıştı. Menemen Belediyesi Başkanvekili AK Partili Aydın Pehlivan oldu

Menemen’de yerel seçimlerde CHP’nin adayı Serdar Aksay yüzde 53,29, AK Parti’nin adayı Durmaz Bayraktar yüzde 44,16 oy almıştı. Belediye meclisinde CHP’nin 15, AK Parti’nin 10, İYİ Parti’nin 3, MHP’nin 2 meclis üyesi bulunuyor. CHP’den istifa eden bir meclis üyesi ise bağımsız olarak görevine devam ediyor. Menemen’de başkanvekili bilmecesi bugün son buldu. İzmir Vali Yardımcısı Hulusi Doğan başkanlığında gerçekleşen toplantıda AK Parti ve MHP’li meclis üyeleri tam kadro yer aldı. CHP’den ise Deniz Karakurt, Mehmet Karabiniş ve Ali Yılmaz toplantıya katıldı. Toplantıda 18 meclis üyesi hazır bulundu. Doğan, “Tek gündem maddemiz var. Kura çekeceğiz” dedi.

CHP: UYGUN DEĞİL! AK PARTİ: UYGUN

Karakurt, “Usullere aykırı buluyoruz. Hukuki dayanağının olmadığı için itirazi çekincemizi ortaya koyuyoruz” dedi. AK Partili Yusuf Demircioğlu, “Süreç yasalara uygun bir kura çekimi yapılacak. Menemen’in kaybedecek zamanı yok” açıklaması yaptı.

SEÇİME GEÇİLDİ

Aday isimlerinin A 4 kağıdına yazılmasını CHP ve AK Parti cephesi önerdi. Bu sırada meclis salonuna kurulan bilgisayardan çıktı alındı.  Vali Yardımcısı Doğan, “Her şey aynı olsun. Kimse merak etmesin. Adalet her zaman önemlidir. Hayırlısı ne ise o olsun. Kim seçilirse seçilsin ilçemize iyi hizmetler yapacaktır” dedi. Doğan, daha sonra meclis salonun yanındaki odaya geçti. Bu sırada da isimlerin yazıldığı kağıtlar dörde katlanarak siyah torbanın içine atıldı. Daha sonra Doğan meclis salonuna geri döndü ve kura çekimini yaptı. Bu sırada Doğan, gömleğini dirseğine kadar sıvadı. Kuradan AK Partili Aydın Pehlivan çıktı. Sonucun açıklanmasının ardından AK Parti sıralarından sevinç sesleri yükselirken, CHP’li meclis üyeleri toplantıyı terk etti.

NE OLMUŞTU?

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un tutuklanmasının ardından belediye meclis toplantısında başkanvekili seçimi yapılmıştı. Seçimde CHP Deniz Karakurt’u, AK Parti ise Aydın Pehlivan’ı aday göstermişti. Üç tur süren seçimde her iki aday da 15’er oy aldı, bir oy ise boş çıktı. Seçimin ardından adaylar arasında kura çekimi yapıldı ve bunun sonucunda CHP’li Karakurt başkanvekili oldu.  

AK PARTİ İTİRAZ ETTİ

Seçimin hemen ardından AK Parti seçimin kanunda belirtildiği gibi yapılmadığını, torba yerine cam fanus kullanılmasının yanlış olduğunu savundu. AK Parti’nin bu itirazını mahkeme yerine buldu ve yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bunun üzerine CHP bir üst mahkeme giderek yürütmeyi durdurma kararına itiraz etti ancak bu talep reddedildi. Mahkemenin bu karanın ardından Karakurt, göreve meclis birinci başkanvekili Mehmet Karabiniş’e bıraktı. Bu sırada da İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, belediye meclis toplantısında başkanvekili seçimi yapılmasını yönünde yazıyı Menemen Belediyesi’ne gönderdi.

MİLLET İTTİFAKI ÖNERİYİ GÜNDEMDEN DÜŞÜRDÜ!

Ocak ayı ilk meclis toplantısına CHP ve İYİ Partili meclis üyeleri katılmadığı için salt çoğunluk sağlanamadı. İkinci meclis toplantısı geçtiğimiz hafta Perşembe günü toplandı. Bu toplantıda da CHP ve İYİ Partili meclis üyeleri seçim maddesinin gündemden düşürülmesini önerdi, bu öneri oy çokluğu ile kabul edildi. Böylece başkanvekili seçimi yapılamadı.

ÇOĞUNLUK SAĞLANAMADI

Millet ittifakının bu hamlesinin ardından İzmir Valisi Köşger, belediye kanunun 46. maddesini işleme koydu ve seçimin yapılması için bir vali yardımcısını görevlendirdi. Vali Yardımcısı Hulusi Doğan, dün meclisi topladı. Ancak toplantıda çoğunluk sağlanamadığı için meclis bugüne ertelendi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ