Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Gazete Torbalı

İKİ MECLİS, TEK FARK: BAŞKAN!

İKİ MECLİS, TEK FARK: BAŞKAN!

Bugün size iki fotoğraf göstereceğim. İkisi de Torbalı Belediyesi meclis toplantısından. Biri AK Parti döneminde çekildi, diğeri CHP döneminde…

Birinci fotoğraf;

2014-2019 yılları arasında Torbalı’yı AK Partili Adnan Yaşar Görmez yönetti. AK Parti döneminde belediye meclislerinde alınan kararların büyük bölümü “oy birliği” ile alınıyordu. Büyük bölümü dediğim yüzde 90’ın üzerinde. Belediyede meclis kayıtları var, çıkarıp tek tek sayabilirler.

Belediyenin yapacağı her hizmet önce belediye meclisinde tartışılır, her meclis üyesi fikrini söyler, Torbalı için en faydalı olan karar oy birliği ile kabul edilirdi.

Bazen de taraflar ortak bir noktada buluşamaz, meclis üyeleri muhalefet eder, karar komisyonlara havale edilip tekrar gözden geçirildikten sonra meclise getirildi.

Toplumsal konularda, belediye meclis üyeleri parti rozetlerini bir kenara bırakır, Torbalı için tek vücut olurlardı.

Bunun sayısız örneklerini yaşayarak gördük.

İkinci fotoğraf;

Bu dönem ise, belediye meclisi bu görüntülerden çok uzak kaldı. Özellikle Belediye Başkanı İsmail Uygur’un tavır ve tarzı nedeniyle CHP’li meclis üyeleri bile rahatsız.

Uygur’un “kin ve nefret siyaseti” belediye meclis toplantılarına gölge düşürüyor. Eleştiri kültürüne zarar veriyor. Torbalı için hayati öneme sahip birlik ve beraberlik görüntüsünü yok ediyor.

En son Ocak ayı belediye meclis toplantısında gördük. Bu tavır, bu tarz, bu üslup, 200 bin nüfuslu Torbalı’yı yöneten bir belediye başkanına yakışıyor mu?

Kinle, nefretle, öfkeyle, hakaretle, küfürle bir ilçe yönetilebilir mi?

Vatandaşa zaten kapısını kapatmış, bütün kararları tek başına alıyor, tartışma ve eleştiri kültüründen uzak, ayda bir defa sadece yarım saat belediye meclisinde ortaya çıkıyorsun, onu da yüzüne-gözüne bulaştırıyorsun…

Görevde iki yıl geride kalmış. Elle tutulur, gözle görülür bir hizmetin olmamış, kendi partin bile senden şikayetçi, vatandaş oy verdiğine pişman olmuş, arsa satmaktan başka bir şey yapmamışsın, yine bir arsa satışı belediye meclisine gelmiş, AK Parti grubu da eleştiri hakkını kullanıp muhalefet görevini yerine getiriyor, sen çıkıp “lan, lun, höyt” dersen, onlar da “Van minüt çıkışı” yapıp meclisi terk ederler.

Ne oldu peki? Torbalı’yı yine gereksiz bir gündemle ulusal basına taşıdın. Kendi meclis üyelerin bile arkanda durmadı. Vatandaşın tepkisini bir kat daha artırdın. Hem sen kaybettin, hem Torbalı kaybetmeye devam ediyor…

Yakında CHP’li meclis üyeleri de toplantılara katılmayı bırakacaklar, Uygur tek başına meclis toplantısı yapıp, tek başına el kaldırıp indirecek hale gelecek!

Hatta kim bilir, belki de kendi belediye meclis üyeleri, CHP’nin itibarını kurtarmak için Uygur’a muhalefet eder hale gelir, Cumhur İttifakı ile beraber hareket edip, Uygur’a karar aldırtmaz hale gelirler.

Uygur, bu tavrını bırakmazsa, belediye meclisinin desteğini kaybeder, belediye meclisini karar alamaz hale getirir, benden söylemesi…

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ