Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam
Gazete Torbalı

MİLLİ SERVETİMİZ ÇÜRÜMESİN

MİLLİ SERVETİMİZ ÇÜRÜMESİN

AK Parti döneminde ilçemize kazandırılan ve yüzde 70’den fazlası tamamlanan yeni belediye hizmet binasının akıbeti tartışılıyor.

Belediye Başkanı İsmail Uygur, siyasi sebepler nedeniyle bu binayı kullanmak istemiyor. Hatta hükümet Konağı olarak kullanılmak üzere Kaymakamlığa devretme çabaları da var.

Ancak bu bina, belediye hizmet binası olarak, belediyenin parası ile inşa edildi. Bu para Torbalı halkının cebinden çıktı.

Başka bir kuruma devredilmesi de doğru olmaz, kaderine terk edilmesi de…

Uygur’un bu binayı kullanmak istememesi de kabul edilebilir değil ama, madem ki kullanmayacak bari Kent Konseyi’ne verilsin.

Torbalı’daki tüm sivil toplum örgütlerinin temsil edildiği Kent Konseyi, bu binada ilçe halkına hizmet versin.

Böylelikle hem Torbalı’nın parası çöpe atılmamış olur, hem de Torbalı Belediyesi’ndeki fiili bir durum da ortadan kalkmış olur.

Nedir o fiili durum? Tabi ki eşbaşkanlık!

Bilindiği gibi Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur ile Kent Konseyi Başkanı Sefer İpekli aynı binada hizmet veriyorlar. Belediyede iki tane makam odası var. Bu durum güç savaşlarını da beraberinde getiriyor. Belediye personeli de arada kalıyor. Uygur ile İpekli’nin yetkileri birbirine karışıyor.

Belediye ile Kent Konseyi’nin ayrı binalarda hizmet vermesi, Kent Konseyi’nin itibarını da artırır, belediyenin gölgesinden de kurtarır. Şu an Torbalı’da çoğu insan kent konseyinin bağımsız olmadığını, Torbalı’yı yakından ilgilendiren hayati konularda CHP’den ve İsmail Uygur’dan bağımsız karar almayacağını, Kent Konseyi’nin belediyenin bir alt birimi gibi yönetildiğini düşünüyor.

Bu durum Sefer İpekli’ye siyasi olarak da ciddi zararlar veriyor. Son genel seçimlerde milletvekili adayı olmuş, TBMM’ye gitmeyi kıl payı kaçırmış, önümüzdeki dönem milletvekili olarak gösterilmesine kesin gözüyle bakılan, 2019 yerel seçimlerinde Torbalı’nın belediye başkan adayının belirlemesinde bu kadar aktif ve önemli bir rol oynayarak belirleyici olan İpekli’nin, bugün belediye güdümünde algılanması, siyasi olarak kendisine büyük zarar veriyor. Şu an İsmail Uygur’un karşısında bir karar alamayan İpekli, yarın milletvekili seçildiğinde nasıl karar alacak? Belediyedeki fiili eşbaşkanlık durumu, TBMM’de de mi devam edecek?

Tüm bu sıkıntıların giderilmesi noktasında Yeni Belediye Hizmet binası hem İpekli, hem de Uygur için tarihi bir fırsattır.

Kent Konseyi’ne bundan daha güzel bir bina inşa edilemez. Zaten büyük ölçüde tamamlanmış, ufak tefek ince işçiliği kalmış. Onlar da bir şekilde tamamlanır ve bu bina Torbalı’ya hizmet verebilir hale gelir.

Belediyenin spor ve sanat kursları bu binada hizmet verebilirler.

Deprem nedeniyle binası hasar gören ve şu an kirada olan Torbalı Esnaf Odası’na bir katı tahsis edilebilir.

Tepeköy ve Yemişlik Mahalle muhtarlıklarına birer oda tahsis edilebilir.

İlçedeki hemşehri derneklerine bu binadan yer tahsis edilebilir.

Bu şekilde bina verimli ve aktif bir şekilde kullanılabilir. Bu da Torbalı’nın faydasına olur diye düşünüyorum

Bunun dışındaki diğer seçenekler, Torbalı’nın, Torbalı Belediyesi’nin ve Torbalı halkının parasını çöpe atmak olur…

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ