Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam
Gazete Torbalı

Belediyenin asgari ücreti ne olacak

Belediyenin asgari ücreti ne olacak

Türkiye’de asgari ücret net 2 Bin 825 lira olarak açıklandı. Tabi ki gönül ister ki bu rakam çok daha yüksek olsun. Ancak işçi ve işveren dengesinin de bir şekilde sağlanması gerekiyor. Ben burada Türkiye’nin asgari ücret politikasına değinmeyeceğim ama şunu da belirtmek isterim ki; asgari ücret konusunda ben her zaman işçiden ve emekçiden yanayım. Yapılan 500 liralık zammı da bu manada olumlu karşılıyorum.

Hükümetin politikasına karşı, muhalefet de bir asgari ücret politikası geliştirdi. Nüfusun yaklaşık yüzde 60’ının yaşadığı il ve ilçelerde belediyeyi kazanan CHP yönetimi, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatı ile asgari ücreti en az 3 Bin 100 TL yapma kararı aldı.

Türkiye’deki birçok CHP’li belediye de bu karara uyarak en düşük ücreti 3 Bin 100 TL olarak açıkladı.

Tabi bu sadece CHP’nin attığı bir adım değil, AK Partili, MHP’li ve İyi Partili birçok belediyede de asgari ücret 3 Bin 100 TL’nin çok üzerinde.

Torbalı’da da önceki dönem Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, genel olarak asgari ücretin üzerinde bir ücret politikası uyguluyordu.

Şimdi gözler yeniden Torbalı Belediyesi’ne çevrilmiş durumda. İsmail Uygur’un bu konuda nasıl bir adım atacağı merak konusu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gönderdiği talimata uyacak mı, uymayacak mı?

Tabi bu konuda Uygur daha önce hayal kırıklığı yaratmıştı. 2019 seçimlerinde Torbalı’ya gelen Genel Başkan Kılıçdaroğlu, belediyeyi almaları durumunda işçi çıkarmayacaklarının sözünü hem kendi verdi, hem de aynı sözü İsmail Uygur’a tekrar ettirdi.

Ancak Uygur hem Genel başkanın verdiği sözü yerde bıraktı, hem de kendi verdiği sözü tutmadı ve yaklaşık 500 işçiyi işten çıkardı. Bir de buna kılıf uydurup, “Bankamatik işçisi” diye iftirada bulundular. Hem işçi kıyımı yaptılar, hem de haysiyet cellatlığı yaptılar. Ama neyse ki işçiler mahkemeye gittiler ve mahkeme işçilerden yana bir karar verdi.

Uygur hem işçilerin tazminatını ödemek zorunda kaldı, hem de işe iade davasını kazanan işçilere 9 brüt maaş ödemek zorunda kaldı. Torbalı Belediyesi, çok büyük zarara uğramış oldu.

Uygur bu konuda da CHP Genel Merkezi ile defalarca karşı karşıya geldi, hatta partiden ihraç ve istifası bile gündeme gelmişti.

Ancak Uygur bildiğini okumaya devam etti…

Şimdi asgari ücret konusunda nasıl bir karar vereceği merak ediliyor. Açıkçası bu konuda ben hiç umutlu değilim. Çünkü Uygur göreve geldiği 2019 yılından bu yana belediyede çok ciddi bir kadrolaşmaya gitti. Belediyenin önemli makamlarına birçok atama yaptı. Kendi oğlunu belediye şirketine genel müdür yapmıştı.

Ve bu atamalarla göreve gelen arkadaşların birçoğu asgari ücretin çok üzerinde maaş alıyorlar. Asgari ücret alanların neredeyse tamamı Park-Bahçeler ve Temizlik İşleri’nde çalışan gariban işçi kardeşlerimiz. Asgari ücret ile ev geçindiren bu arkadaşlarımız, Torbalı Belediyesi’nin de asgari ücreti 3 Bin 100 TL olarak açıklamasını bekliyorlar.

Bu konuda Torbalı Belediyesi’nin vereceği kararı bende merakla bekliyorum. İnşallah Uygur bu kez bizi yanıltır ve işçiden, emekçiden yana bir karar alıp, kamuoyuna tez vakitte açıklar. O gariban kardeşlerimiz de yeni yıla mutlu bir şekilde girerler…

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ