Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Gazete Torbalı

Basın bürosu da Uygur’u savunmadı

Basın bürosu da Uygur’u savunmadı

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen Belediye Meclis toplantısı hoş olmayan görüntülere sahne oldu. Belediye Başkanı İsmail Uygur’un sesini yükseltmesi, üslubunu bozması, “lanlı-lunlu” konuşması kabul edilebilir gibi değil. Zaten AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Erman Çağlar da “Van minüt çıkışı” ile tepkisini göstererek, “Sayın Uygur, sesinizi yükseltmeniz sizi haklı yapmaz, kullandığınız sözü size aynen iade ediyorum” diyerek toplantıyı terk etti. Cumhur İttifakı meclis üyeleri de Çağlar ile birlikte toplantıyı terk ettiler.

AK Parti İlçe Başkanı Selman Günaydın da, İsmail Uygur’u kınayan bir açıklama yaptı. Söz konusu üslubun Torbalı’yı yöneten bir belediye başkanına yakışmadığını söyledi. “Üslubu beyan, ayniyle insan” dedi. Günaydın, CHP’li meclis üyelerinin de bu dili kabul etmediklerini, Uygur’un bu tavır ve tarzından rahatsızlık duyduklarını bildiklerini söyledi.

Günaydın, milletin helal oylarıyla seçilmiş belediye meclis üyelerine karşı böyle bir üslubun kabul edilemeyeceğinin de altını çizdi.

Bu olay hem İzmir basınında, hem de ulusal basında geniş yer buldu.

Belediye başkanı İsmail Uygur’dan, yada CHP İlçe Örgütü’nden bu konuda her hangi bir açıklama gelmedi. Birkaç gün beklediler. Sonra yoğun baskılara karşı, belediye basın bürosu çalışanı İbrahim Danış’a bir yazı yazdırdılar.

Açıkçası ben merak ediyordum, bu konuda nasıl bir adım atacaklar, Uygur’u nasıl savunacaklar, olayın üstünü nasıl kapatacaklar, nasıl telafi edecekler diye.

Nitekim onlar da servis ettikleri yazıda Uygur’u savunmadılar. Zaten nasıl savunsunlar…

Olayın özünü bir kenara bırakıp, Selman Günaydın’ın bir sayfalık basın açıklamasından bir tek “helal oy” cümlesini cımbızla çekip, onun üzerinden konuyu başka bir boyuta çektiler. En iyi bildikleri boyuta; haram-helal tartışmasına…

“Helal oy” söylemi bir kavramdır ve bu kavramı CHP’li siyasetçiler de sık sık kullanır. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da kullanır, Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun da kullanır. Seçimle göreve gelen her siyasetçi milletin helal oyları ile işbaşına gelir. Zaten Selman Günaydın o ifadeyi tüm meclis üyeleri için kullandı. Sadece Cumhur İttifakı meclis üyeleri için değil.

“Helal oy” demek, milletin verip de helal ettiği oylardır. Helal oy cümlesinden, “İslami esaslara uygun şekilde verilmiş oy” anlamı çıkmaz. İstediğiniz kadar zorlayın!

Belediye Başkanı İsmail Uygur da Torbalı halkının helal oyları ile seçilmiştir. Aksi halde kendisini belediye başkanı olarak kabul edebilir miydik? Uygur çıkıp da “Hayır kardeşim ben helal oylarla seçilmedim, haram oylarla seçildim” diyebilir mi?

Sevgili İbrahim Danış, buradan size ekmek çıkmaz. Haramı-helali gündeme getirerek konuyu özünden saptırmaya çalışmayın. Burada tartışmamız gereken şey, İsmail Uygur’un belediye meclisinde kullandığı üsluptur.

Arsa satışlarını, Çağlar’ın tepkisini, belediye meclisini siyasi çerçevede sabaha kadar tartışabiliriz. Ama İsmail Uygur’un kullandığı üslup ve tarz, siyasi çerçevenin çok uzağındadır. Siyasi eleştiri ve yorumun çok uzağındadır. 200 bin nüfuslu Torbalı bu şekilde yönetilemez.

Sizin de bu konuda bizimle hemfikir olduğunuzu düşünüyorum. Çünkü siz de Uygur’un savunulacak bir tarafını bulamadığınız için konuyu çok başka yerlere çekmeye çalışmışsınız.

Arsa satışlarına gelecek olursak;

İki senedir yan gelip yatıyorsunuz, elle tutulur, gözle görülür bir tek hizmet göremedik.

Arsa satmaktan başka bir şey yapmadınız. Eleştirdiğimiz zaman da Adnan Yaşar Görmez ile kendinizi kıyaslıyorsunuz. İsmail Uygur ne zaman çıkıp da “Ben belediyecilikte kendime Adnan Yaşar Görmez’i örnek alıyorum, onu kendime kıyas kabul ediyorum” diyecek merakla bekliyorum.

Adnan Yaşar Görmez’in sattığı yerler de, satın aldığı yerler de ortada. Bunu yanında 5 yılda yaptığı 300 kalem hizmetler de ortada.

Siz 1 metrekare yer almadan, bir tek çivi çakmadan, ne var ne yok satacaksınız, sonra da “E canım Adnan başkan da satmadı mı?” diyeceksiniz.

Ben bütün o meclis toplantılarını takip ettim. Her mecliste CHP’li meclis üyeleri, başta Grup Sözcüsü İbrahim Özel olmak üzere en sert şekilde muhalefet ettiler. Ama Torbalı’nın faydasına gördükleri zaman da Adnan Yaşar Görmez’e destek verdiler. Aynı meclis üyelerine şimdi soruyorum; Adnan Yaşar Görmez’in arsa satışına karşı çıktığınız gibi bugün kendi belediye başkanınız İsmail Uygur’a neden karşı çıkmıyorsunuz? Demek ki sizin derdiniz Torbalı değilmiş, siyasi hesaplarınızmış…

Torbalı’yı seviyor olsaydınız, bu kadar arsa satışına sessiz kalmazdınız!

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ