Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam
Gazete Torbalı

UYGUR ASIL ŞİMDİ ÖLDÜ!

UYGUR ASIL ŞİMDİ ÖLDÜ!

Merhum Belediye Başkanı İsmail Uygur’un ömrü mücadele ile geçti, siyasetle geçti. 1980’li yıllarda sağ-sol olayları yaşanırken Uygur genç bir öğrenciydi. Torbalı Lisesi’nde yaptığı olaylar, protestolar, eylemler, kavgalar bugün bile anlatılır.

Bir bağlaması vardı Uygur’un, karşıt görüşlü kişilerin evinin önüne gidip yüksek sesle solcu-devrimci türküler söylermiş.

Tabi Uygur’a laf söylemek her babayiğidin harcı değil, çünkü arkasında dağ gibi Hikmet Uygur ağabeyi vardı.

Bu efsanelerle büyüdüm ben. Çok hikayeler dinledik. Kavgalarını, verdiği mücadeleyi, çektiği eziyeti, yokluğu-yoksulluğunu, sevdalarını…

Ağır bedeller ödedi İsmail Uygur!

Merhum belediye başkanlarımızdan Ertan Ünver ile ilgili çok anısı vardı. Uygur’un anlatımı ile dinlemeyenler çok şey kaybetti. Buradan merhum Ertan Ünver’i de rahmetle anıyorum. Bazı anılarını müsait bir vakitte buradan kaleme alırım umarım.

Uygur’un CHP İlçe Başkanı olma hikayesini herkes bilmez.

Kendi anlatımına göre, Uygur’un babası vefat etmiş, Muratbey Mahallesi’ndeki evlerinde taziye var. İçerisi taziyeye gelenlerle doluyken Ertan Ünver arabası ile kapıya gelir. Kalabalığın içinden eliyle Uygur’a “Gel” işareti yapar.

Uygur gider arabanın yanında, “Arabaya bin” der Ertan Ünver. Uygur da “Abi taziyemiz var, babam vefat etti, misafirleri bırakıp nasıl geleyim” diye cevap verir.

Gelirsin, gelemezsin derken “Papaz” lakaplı Ertan Ünver’in inadı ağır basar, Uygur arabaya biner. Yeniköy taraflarına giderler. Orada Ertan Ünver, “Çok düşündüm ve karar verdim, CHP’nin ilçe başkanı sen olacaksın” der.

Uygur da, “Abi babam öldü, cenazem daha yerde, ne ilçe başkanlığı, hem ben yapamam” falan dese de “Papaz” yine galip gelir.

Uygur, İlçe Başkanı olarak göreve başlar. 1999 seçimlerinde de CHP’nin “Belediye Başkan Adayı” olur. Bu seçimi kaybeder. Seçimin ertesi günü parti yönetimini tek tek arayıp, ilçe binasına çağırır. Partinin bütün borçlarını, elektriğini-suyunu, kirasını ödemiş cebinde sigara parası bile kalmamış. Bugün Övünç Demir’in “kayyum yönetiminde” görev alan İfaket Çavuş o zaman CHP Kadın Kolları Başkanı. Kendi sigarasını İsmail Uygur’a vermiş. Merak edenler bu hikayeyi ondan da dinleyebilirler. (Bu arada sigara sağlığa zararlıdır)

Şu an Türkiye’de ulusal siyasette “ittifakları” konuşuyoruz. Uygur, bu ittifakları daha o yıllarda yapmıştı. DSP ile ittifak kurup Hasan Karatoklu belediyesine muhalefet ediyordu. 2004 yılında MHP ile ittifak kurup MHP’ye aday çıkartırtmadı.

Derken 2004 seçimlerinde az bir farkla belediye başkanı seçildi.

2009 seçimlerinde, o dönemin İl Başkanı Kemal Karataş’ın da etkisiyle Torbalı’da belediye başkan adayı İbrahim Öz gösterildi. Bu hikayeyi de daha önce defalarca yazmıştım, o yüzden hızlı hızlı geçiyorum.

Uygur, Ankara’ya gidip, CHP’nin adayını değiştirtti. 2014 yılına kadar belediye başkanlığı yaptı. O dönem Yazı İşleri Müdürü Osman Benzer’in görev yerini değiştirdi diye açılan davadan dolayı 2014 seçimlerinde aday olamadı.

CHP, Ufuk Yörük ile girdiği seçimi kaybetti.

Derken 2019 seçimlerinde CHP bu kez Torbalı’da Övünç Demir’i aday gösterdi. Uygur yine Ankara’ya gitti, bin bir mücadele ile yeniden kendisini aday göstertti.

18 Nisan 2021 tarihine kadar belediye başkanlığı yaptı.

Önce arkasındaki dağı, “Hikmet Uygur’u” kaybetti, önceki gün sene-i devriyesiydi, onu da rahmetle anıyorum. Sonra aynı yaşta Uygur hayatını kaybetti…

Uygur vefat edince, her yere fotoğrafını astılar, “Seni unutmayacağız, emanetin emin ellerde, mirasına sahip çıkacağız” falan yazdılar.

“Vasiyeti var” dediler, Mithat Tekin’i belediye başkanı yaptılar.

Mithat Tekin çıkıp açıklamalar yapıyor, “Uygur’un emanetlerine sahip çıkacağız, mirasına sahip çıkacağız, yarım bıraktığı projeleri tamamlayacağız” filan…

Ne oldu?

Övünç Demir gelip ilçe başkanlığı makamına oturdu.

Hani nerede mirasçılar? Emanetçiler nereye kayboldu? Hani sahip çıkıyordunuz, koruyordunuz, kolluyordunuz? Koltuğuna oturmaktan başka ne yaptınız Uygur için?

Övünç Demir’i tenzih ediyorum, kendisi genç bir siyasetçidir. Bugüne kadar kendisiyle her siyasi ortamda karşı karşıya gelmiş olsak da onun particiliğini, örgütçülüğünü hep takdir etmişimdir. Bu konuda kendisini rencide edecek bir tek davranışım olmamıştır.

Benim bahsettiğim “Övünç meselesi” değil, yıllarca Uygur’a muhalefet etmiş, karşısında çalışmış, hatta başka partilere destek verdiği iddia edilen biri (Bu iddiaya ben şahsen kesinlikle katılmıyor olsam da) gelip CHP İlçe Başkanlığı’na atanıyor, mirasçılar nerede belli değil…

Uygur hayatta olsaydı, Övünç Demir CHP’ye ilçe başkanı olabilir miydi? Bu sorunun cevabını mirasçılardan bekliyorum.

Bu soruya cevap veremiyorsanız, bir daha Uygur’un mirası, emaneti, vasiyeti falan demeyin.

Uygur’un tek mirasçısı eşi Afet hanım ile, çocukları Efe-Ege kardeşlerimdir. Onun dışında hiç kimse mirasçıyım falan demesin…

Uygur, 18 Nisan’da değil, Övünç Demir’in ilçe başkanı olarak atandığı gün ölmüştür.

Yukarda da yazdığım gibi, bütün ömrü mücadele ile geçmiş, partisi için varını-yoğunu ortaya koymuş, “Çocuklarımın büyüdüğünü göremedim” diyen birinin mirasçıları rahat uyuyabiliyorlar mı?

Bugün ki siyasi varlığını Uygur’a borçlu olanlar, onun dişiyle tırnağıyla kazandığı makamlarda oturanlar, kendi çoluk-çocuğunun istikbalini yapıp, kendi siyasi kariyerini düşünüp, bu atamaya sesini çıkarmayanlar rahat mısınız?

Siz bu şekilde mi Uygur’un mirasına sahip çıkacaksınız? Vefat edeli 6 ay olmadı, daha toprağı kurumadı, eti çürümedi, siz partisini kaptırdınız bile… yazık!

Vallahi zavallısınız…

Gidin bu yazımı da şikayet edin, size “zavallı” dediğim için hakaret davası açın, ben Uygur için defalarca çıktım hakim karşısına, yine çıkarım!

Ama siz, bu saatten sonra insan içine bile çıkamayacaksınız…

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ