Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam
Gazete Torbalı

Belediyenin 2021 yılını değerlendirdi

Belediyenin 2021 yılını değerlendirdi

AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Erman Çağlar, gazetemize verdiği röportajda samimi açıklamalarda bulundu. Yeni yıl öncesinde belediyenin 2021 yılı performansını değerlendiren Çağlar, 2024 yılında yapılacak olan yerel seçimlerde adaylığı ile ilgili de ilk kez konuştu

İşte o röportaj;

Soru: Sizce Torbalı’nın şu an en büyük sorunu nedir?

Çağlar: Torbalı’nın bir değil, birden fazla sorunu var. Özellikle ulaşım, trafik ve altyapı bu sorunların başında geliyor.

Soru: Sizce belediye yönetimi, Torbalı’nın sorunlarına çözüm üretebilir mi?

Çağlar: Belediyenin şu an da bırakın bahsettiğimiz sorunları çözmeyi, sorun çözmeye dair ortaya bir irade bile koyamıyor. Bu yönde bir çabalarını da maalesef göremiyoruz. Toplumdan uzak, halkın beklentilerinden uzak, Torbalı halkının şikayetlerinden uzak, kendilerini soyutlamış bir şekilde festivallerle, eğlencelerle günlerini geçiriyorlar. Bırakın ilçenin acil çözüm bekleyen sorunlarına çözüm üretmeyi, var olan sorunların bile farkında olmayan bir zihniyet ile karşı karşıyayız.

Soru: 2021 yılında belediye hizmetlerini yeterli buluyor musunuz?

Çağlar: Bu soruya güler misin, ağlar mısın? Şaka gibi bir soru. Cumhur İttifakı meclis üyeleri olarak biz gerek belediye meclis toplantılarında olsun, gerek yaptığımız basın açıklamalarında olsun bu konuyu sürekli gündeme getiriyoruz. Belediyenin bir tane hizmetini göstersinler, ilk tebrik eden ben olacağım. Bugüne kadar Torbalı’nın yararına yaptıkları bir tane hizmeti kendileri bile gösteremiyorken belediyenin performansından biz nasıl memnun olalım.

Soru: Belediyenin festivallerini neden eleştiriyorsunuz?

Çağlar: Genel olarak belediyelerin sosyal ve kültürel faaliyetlerine karşı değilim. 5393 sayılı belediye kanununda da sosyal ve kültürel faaliyetler belediyelerin görevi olarak tanımlanmış zaten. Kültürel, sportif faaliyetlerin yapılmasından yanayım. Bizim eleştirdiğimiz nokta Torbalı Belediyesi’nin kurumsal olarak vatandaşlarımızın, ilçemizin sorunlarına eğilip çözüm üretmesi gerekirken, Torbalı için projeler üretip hizmet etmesi gerekirken, öncelikli görevlerini yapmayıp bunun yanında festivaller düzenleyerek vur patlasın çal oynasın anlayışı ile belediyecilik yapmasıdır. 3 ay sonra 3.yılını dolduracak olan Torbalı Belediyesi 1 tane hizmet yapmadan, 1 tane proje üretmeden, belediye kaynaklarının önemli bir kısmını festival ve eğlencelere harcarsa biz de doğal olarak tepkimizi gösteririz. Torbalı’nın bu kadar acil çözüm bekleyen sorunu varken bunları görmezden gelip eğlenceler tertip eden bu anlayışa karşı sessiz kalamayız. Bu şekilde belediye yönetilemez. Cumhuriyet Halk Partili vatandaşlarımızın da bu konudan rahatsız olduklarını biliyorum. Cumhuriyet Halk Partili meclis üyeleri sokakta vatandaşlardan şikayet almıyorlar mı? Bu kadar şikayet alırken, sorunların çözülememesi onları da rahatsız etmiyor mu? Hiçbir siyasetçi bu kadar sorun varken, yokmuş gibi davranamaz. Zaten CHP’nin ittifak ortaklarından da bu konuda benzer açıklamalar görüyoruz, onlar da rahatsızlıklarını ifade ediyorlar.

Soru: Belediyenin 2022 yılı bütçesini nasıl değerlendiriyorsunuz? Yatırım, proje ve hizmete ayrılan pay sizce yeterli mi?

Çağlar: Cumhur İttifakı meclis üyeleri olarak 2022 yılı belediye bütçesini belediye meclisinde ve komisyonlarda inceledik. Meclis tutanaklarına da geçen konuşmalarımızda belirttiğimiz üzere önümüzdeki yılın bütçesi büyüyen ve gelişen Torbalı’ya hitap etmiyor. Geçtiğimiz yıl bütçenin yüzde 70’ini dahi gerçekleştiremeyen belediye yönetimi bu dönem için yaklaşık olarak yüzde 150 oranında bütçe artışı bekliyor. Böyle bir bütçenin hazırlanması traji-komiktir. Bütçeyi incelediğiniz zaman 2022 yılı içerisinde başlayacak ve tamamlanacak 1 tane proje olmadığını görürsünüz. Tamamen şişirilmiş, gerçeklikten uzak, hayali bir bütçe olmuş. Mesela Torbalı Belediyesi 2021 yılında 10 Bin TL bağış almış ve bunu gelir kalemi olarak yazmış. 2022 yılında ise bağış geliri beklentisi 79 Milyon TL olarak yazılmış. Biz de sorduk, yahu arkadaş geçen yıl 10 Bin lira bağış almışsınız, bu yıl 79 Milyon lira bağış nasıl eklersiniz bütçeye dedik. Verdikleri cevap daha komik; Tunç Soyer söz verdi dediler. Koskoca Torbalı Belediyesi, Tunç Soyer’in sözüyle mi bütçe yapacak? Bu durum belediyemizin kurumsallığı ile bağdaşır mı? Teşbihte hata olmaz ama bakkal dükkanı mı yönetiyorsunuz? Bakkal esnafımız yanlış anlamasın, onlar bile daha iyi yönetir manasında söylüyorum bunu. Sözle, vaatle, gelecekle bütçe mi yapılır? Anlamak mümkün değil… Bütçede festivallere ayrılan pay, sosyal yardımlara ayrılan paydan daha fazla. Fen İşleri bütçesi 43 Milyon liradan 160 Milyon liraya yükseltilmiş. 4 kat artırmışlar. Temizlik İşleri bütçesi 18 Milyon liradan 27 Milyon liraya yükseltilmiş. Umuyoruz ki bu bütçe artışı oranında, hizmet artışı da görürüz. Umuyoruz ki bu bütçe Torbalı’ya hizmet edilerek kullanılsın. Bugüne kadar göremedik! Payı en çok artırılan birimler, vatandaşın en çok şikayet ettiği birimler. Bütçeden bu kadar yüksek oranda pay alıp, bu kadar hizmet etmemek de ayrı bir meziyet doğrusu.

Soru: Ne olacak bu yolların hali?

Çağlar: Bunu bana değil, bu alanda yetkili kurum olan belediye yönetimine sormak lazım. Bizler gündeme getirmekten bıktık, vatandaş sormaktan bıktı, ama bugüne kadar tatmin edici bir yanıt alamadık. Türkiye genelinde herhalde Torbalılı hemşehrilerim kadar bahtsız kimse yoktur. Bu kadar beceriksiz, bu kadar acziyet içinde bir belediye yönetimi başka hiçbir yerde yoktur. Torbalı’da kral çıplak! Bunu söylediğim için üzgünüm. Yolların bu hali üzerinden popülist bir siyaset yapabilirim, ama benim derdim buradan bir siyaset devşirmek değil, tek isteğim bu sorunların bir an önce çözüme kavuşmasıdır. Hizmette siyaset ve particilik olmaz. Keşke bir an önce bu sorunları çözseler de vatandaşlarımız daha fazla mağdur olmasa.

Soru: Mevcut belediye yönetimi, meydan projesi yapabilir mi?

Çağlar: Daha önce de bu konuda bir açıklama yapmıştım. Torbalı’nın bir kent meydanına ihtiyaç duyduğu ortada. Bu proje bizim görevde olduğumuz dönemde de gündeme gelmişti, bu konuda bazı çalışmalar yapmıştık. Ama mevcut belediye, asgari görevlerini bile yerine getiremiyor. Doğru düzgün çöp toplayamayan, parkların bakımını dahi yapamayan, ki bunları da hizmetten sayacağımızı açıklamıştık, şimdi kent meydanı projesi yapacaklarını söylüyorlar. Bizim bu konuda tüm Torbalı halkı gibi kaygılarımız var. Umarım bu kaygılarda haklı çıkmayız. Torbalı’nın yollarında, sokaklarında bu millete çektirdikleri eziyeti umuyoruz ki bu meydan projesinde de yaşatmazlar. Kaldı ki belediye meclis toplantısında da gündeme getirdiğimiz üzere proje içerisinde belediye hizmet binası da bulunuyor. Hizmet binası için 40 Milyon lira da bütçe ayırmışlar. Genelgeye göre, bütçeye konulan bu bedelin hizmet binasına harcanması mümkün değil. Nitekim stratejik plana da eklenemez. Belediye meclisinde gerekli uyarılarımızı yaptık. Belediye başkanına zimmet çıkabilir dedik. Umarım bu konuda göz göre göre hata ve usül yanlışlığı yapıp kendilerini sorumlu duruma düşürmezler. Biz o konudaki şerhimizi ve kaygımızı tutanaklara eklettik. Biz Cumhur İttifakı meclis üyeleri olarak kent meydanına karşı değiliz. Göreve geldiğimiz 2019 yılından bu yana siyasi olarak aynı çizgideyiz. Torbalı’nın faydasına olacak her konuda belediye yönetimine destek veririz. Yeter ki Torbalı için faydalı olsun.

Soru: CHP’nin içinde bulunduğu durumu nasıl görüyorsunuz?

Çağlar: CHP’nin içinde bulunduğu durum onların kendi iç sorunu. CHP’nin kurumsal kimliği ile ilgili konuşmam doğru olmaz. Kendilerini ilgilendiren bir süreç yaşıyorlar. Zaten biz bu süreçlerin yaşanacağını tahmin ettiğimiz için Cumhur İttifakı adına meclis seçiminde aday olmuştuk. Bunların koltuk, makam ve maaş kavgasına düşecekleri, Torbalı’ya hizmet etmeyecekleri belliydi. Tabi bizim gibi Torbalı halkı da yaşananları görüyor. Biz meclisteki seçimde aday olmayıp, duruş göstermeseydik bugün eleştiri de yapamazdık. Belediyenin örtülü olarak yaptığı işlere bizler de ortak olurduk. İyi ki o dönem aday olup duruşumuzu göstermişiz. Ne kadar doğru bir karar verdiğimizi bugün daha net bir şekilde görüyoruz. Bizim duruşumuz da, istikametimiz de bellidir. Biz onların ne yaptığı ile ilgilenmiyoruz, bizim için önemli olan bizim ne yaptığımız.

Soru: Torbalıspor sizin için ayrı bir öneme sahip. Şu anki kötü gidişat hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çağlar: Biliyorsunuz Torbalıspor benim sevdam, çocukluk aşkım. Sporda inişler çıkışlar olur. Ben de fırsat buldukça maçlarına gitmeye çalışıyorum. Taraftarlarımızın takımıza olan sevgisini gördükçe mutlu oluyorum. Belki şu an için kötü gidiyor ama başlarında tecrübeli bir başkan var. Gemiyi limana sağ salim yanaştıracaktır, buna inanıyorum. Neticede yıllarını bu takıma vermiş ve dinamiklerini bilen birisi. Ama tabi herşeyi de başkana yüklememek lazım. Yerel yönetimin de desteği ile oluyor bu işler. Sporcu maliyetleri çok arttı. Dolayısıyla tüm şehrin takıma sahip çıkması gerekli. Sadece birkaç kişinin çabası ile bir yere varılmıyor. Ben ilerde Torbalıspor’un çok daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum. Bu başarıya layık bir şehir ve taraftara sahibiz. Bu sezon için başarılar dilerim. Belediye meclis toplantılarında defalarca ilçenin spor takımlarına destek verilmesi yönünde taleplerde bulunduk. Spor benim hayatımın bir parçası. Spora ve sporcuya destek olmak da bizlerin asli görevi.

Soru: Cumhur İttifakı’nın Torbalı’daki çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?

Çağlar: Gerek AK Parti Torbalı İlçe Başkanı sayın Selman Günaydın ve yönetimi, gerek Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı sayın Veli Kaçar ve yönetimi, gerekse de Büyük Birlik Partisi İlçe Başkanı sayın Zeynel Abidin Fidaner ve yönetimi olsun, Cumhur İttifakı üyesi siyasi partilerimiz büyük emekler ortaya koyarak çalışıyorlar. Zaten vatan ve memleket konusunda ortak fikirlere sahibiz. Cumhur İttifakı’mızın tüm bileşenleri canla başla sahada çalışıyorlar. Umuyorum ki tüm bu çabaların karşılığını önce 2023 seçimlerinde, daha sonra da 2024 seçimlerinde alacağız.

Soru: 2024 seçimlerinde aday olacak isimler arasında sizin de adınız geçiyor. 2024’te aday olacak mısınız?

Çağlar: Bildiğiniz üzere yaklaşık 8 yıldan bu yana AK Parti Belediye Meclis Grup Başkanvekili ve Büyükşehir Belediye Meclis üyesi olarak görev yapıyorum. Bizim partimiz, teşkilatımız, tabanımız, Cumhur İttifakı üyelerimizle şu an tek hedefimiz 2023 seçimleridir. Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bizlere tevdi ettiği 2023 hedeflerine ulaşmak için gece gündüz demeden çalışıyoruz. Şanslıyız ki ilçemizin evladı milletvekilimiz sayın Mahmut Atilla Kaya partimiz için, teşkilatımız için, Torbalı’ya hizmet noktasında daima yanımızda. Parti teşkilatımız, ilçe başkanımız sayın Selman Günaydın, yönetim kurulumuz, kadın ve gençlik kollarımız, mahalle başkanlarımız, Cumhur İttifakı’nın saygıdeğer bileşenleri olarak 2023 hedeflerimize kenetlenmişken adaylık tartışmasını doğru bulmuyorum. Ülkemizin bekası söz konusu iken kişisel beka derdine düşmemiz doğru olmaz. Yeri ve zamanı geldiğinde teşkilatımız en doğru kararı verecektir. Bu ferasete sahip bir teşkilatımız var. Partimizin şu andaki önceliği 2023 seçimleridir. Cumhur İttifakı üyelerimizden ve teşkilatlarımızdan tek ricam bu süreçte birlik ve beraberliğimizi koruyarak, yek vücut bir şekilde çalışmalarımıza devam etmemizdir.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ