Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam
Gazete Torbalı

İzmir’in gündemi Mithat Tekin!

İzmir’in gündemi Mithat Tekin!

Torbalı Belediye Başkanı Mithat Tekin, CHP’nin tuhaf ilçe kongresinin ardından sessizliğini bozdu. İzmir’in köklü medya kuruluşlarından Son Kale’ye açıklamalarda bulunan Başkan Tekin, kongrede Övünç Demir ve Sefer İpekli’nin rol aldığı bir tiyatronun sahneye konulduğunu, herkese hakaret edildiğini savunarak, “Burada partiliyi kandırıyorsunuz, delegeyi kandırıyorsunuz, il başkanını kongrede kandırıyorsunuz. Hepsi kabul da genel başkan yardımcılarını, genel başkanımızı kandırmak da ne oluyor? Bu kadar mı siyasi ahlaktan uzaksınız? Makam hırsı gözünüzü bürümüş” dedi.

İZMİR, BAŞKAN TEKİN’İ KONUŞUYOR

CHP Torbalı İlçe Örgütü’nün önceki hafta yapılan kongresinde, liste hazırlayıp tekrar göreve talip olduğunu açıklayan CHP İlçe Başkanı Övünç Demir, son anda karar değiştirmişti. Gidip hazırladığı listede kendi isminin üzerini çizerek Hakkı Polat’ın ismini yazan Demir, herkesi şaşırtmıştı. Kürsüden aday olmayacağını açıklayıp ters köşe yapan Demir’in ardından kürsüye çıkan CHP İzmir Milletvekili adayı Sefer İpekli’nin sözleri ise tansiyonu iyice yükseltmişti. Hazirunda Torbalı Belediye Başkanı CHP’li Mithat Tekin de bulunuyorken konuşmalarını sürdüren İpekli, Demir’in belediye başkan adayı olması gerektiğini söylemişti. Divan başkanı CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, İpekli’nin sözlerine tepki göstermiş, ancak Başkan Mithat Tekin, yaşananlar karşısında sessizliğini bozmamıştı.

AÇTI AĞZINI YUMDU GÖZÜNÜ

Tuhaf kongrenin üzerinden 10 gün geçmesine rağmen, ilçede tartışmaların devam etmesi ve farklı boyutlara evrilmesi üzerine Torbalı Belediye Başkanı Mithat Tekin, dün akşam sosyal medya hesabından bir açıklama yapmıştı. İsim vermeden Övünç Demir ve Sefer İpekli’ye tepki göstermişti. Başkan Mithat Tekin, sürecin ayrıntılarını SONKALE’den Mustafa Akbaş’a anlattı. Sakin ve babacan tavrıyla bilinen Tekin, açtı ağzını yumdu gözünü…

İşte o röportaj:

-İzmir siyaseti sosyal medya hesabınızda yayınladığınız açıklamayı konuşuyor. Olayın perde arkası nedir sayın başkan?

MİTHAT TEKİN: CHP’li bir belediye başkanı olarak demokrasi şenliğine gittiğimi sanmıştım. Şeffaf bir şekilde yürütülen delege seçimleri yerini aynı şekilde sonuçlanacak bir kongreye bırakacaktı. Ancak kongre adeta açık hava tiyatrosuna dönüştü. Daha önce planlanan kurmaca bir tiyatro, oynandı. Güya Övünç Demir ilçe başkanı olacaktı da Sefer İpekli sahnede ‘Sen belediye başkanı ol’ diyecek, Övünç Demir de ‘Madem delegem istiyor ben belediye başkan adayıyım’ diyecekti. Aynen böyle de işledi. Çok basit bir senaryoydu. Kendileri için belki basit değildi ama Cumhuriyet Halk Partisi’ne hiç yakışmadı. Cumhuriyet Halk Partili delegenin gözüne baka baka senaryo canlandırmaları siyasi nezaketsizliktir. Bu senaryoyu yazıp oynayan kişiler divandaki milletvekiline hazirundaki belediye başkanına ve üyelerin oylarıyla seçilen delegeye adeta hakaret ettiler.

“İL BAŞKANINI BİLE KANDIRDI”

-Sizin haberiniz yok muydu Övünç Demir’in aday olmayacağından?

MİTHAT TEKİN: Ben aday olacağını düşünmüyordum. Zaten belediye başkan adaylığı gibi bir düşüncesi olduğunu yıllarca dile getiriyor. Her partili gibi aday olmak isteyebilir, hakkıdır… Ancak gerek delege seçimleri süresince gerekse de kongre anına kadar belediye başkan adaylığına dair bir açıklama yapmadı. Hatta delege seçimi süresince ‘ben ilçe başkan adayıyım’ diyerek delegeleri kaybetmemeye çalıştı. CHP Genel Merkezi’nin yayınladığı genelgeye rağmen yaptı bunu. İl başkanı Şenol Aslanoğlu bile kongreden ayrılırken ‘İlçe başkan adayı kim’ diye sorduğunda bile ‘Aday benim’ dedi. İl başkanını bile kandırmaktan çekinmedi.

“YALAN SÖYLEMESİN, AĞLAYAN KADIN FİLAN YOKTU”

-Tüm bunlara ‘bir senaryo’ diyorsunuz, öyle mi?

MİTHAT TEKİN:  Evet aynen, bir senaryo döndü. Zaten salona aday olarak geldiği hazırladığı listeden bile belliydi. Verdiği listede başkan adayı için kendi adı yazıyordu. Sonra adaylığını geri çekince listelerdeki Övünç Demir adını karalatıp Hakkı Polat yazdırdı. Ne hikmetse ilçe başkanı yaptığı kişi listede ne yönetim kurulu listesinde ne de yedek yönetim kurulu listesindeydi. Aslında Övünç Demir’in adının karalanıp yerine Hakkı Polat’ın adı yazılacağını daha önceden planlamışlardı. Kimse son anda delege istedi, kadının biri gelip ağladı ‘Sen başkan ol’ dedi gibi yalanlar söylemesin. Kongre boyunca Övünç Demir’le yan yana oturdum, değil ağlayan bir kadının tek bir üyenin bile gelip sen belediye başkanı ol dediğini görmedim.

-Hakikaten çok enteresan…

MİTHAT TEKİN: Zaten bunlar da alengirli işler bitmiyor. Seçim döneminde ilçedeki MHP’li bir esnafı Kılıçdaroğlu ile görüştürüp ‘Bizi kurtarın’ dedirttiler. Sonra adam çıktı ‘şaka yaptım’ dedi. Bu partinin genel başkanına bile dalga geçirttiler.

-Bir de montaj video olayı var.. O nedir?

MİTHAT TEKİN: Seçim döneminde AK Parti’nin yaptığı montaj videolarından dert yanıp, siyaseti ahlaksızlaştırıyorlar derken bir montajın da bizim partimizce bana yapılması bizleri hayal kırıklığına uğrattı. Kongre günü Sefer İpekli’nin yaptığı bu siyasi terbiyeyi aşan açıklamaları aslında alkışlıyormuşum gibi gösterilen bir video Övünç Demir tarafından montajlanarak paylaşıldı. Ben daha ne diyeyim?

“İLÇE BAŞKANI OLANA KADAR HİÇ PARTİDE GÖRMEDİM”

-Peki seçilen ilçe başkanı hakkında ne düşünüyorsunuz?

MİTHAT TEKİN: Soruyu şu şekilde düzeltirseniz daha iyi olur; mevcut ilçe başkanını tanıyor musunuz? Ya da Mevcut ilçe başkanı hakkında Torbalı ne düşünüyor? 3 dönem meclis üyeliği, başkanvekilliği yaklaşık 2,5 yıldır da belediye başkanlığı yapıyorum. Hakkı Polat’ı Övünç Demir ilçe başkanı olana kadar partide görmedim. Hiçbir çalışmada, basın açıklamasında, hiçbir eylemde, Adalet Yürüyüşü’nde görmedim. Hangi sandıkta görev almış? Dahası bu ismin, 2014 yılında belediyeyi kaybetmemize neden olan DSP’nin ekibinde yer aldığı biliniyor. Ve daha acısını duydum inşallah doğru değildir. Sayın ilçe başkanının 2019’da da İsmail Uygur seçilmesin diye AK Parti’nin adayı Adnan Yaşar Görmez’i desteklediği kahvelerde konuşuluyor. Zaten kongredeki açıklamaları da kendisinin ne olduğunu gösteriyor. Partimiz iktidar olana kadar çalışacağız diyeceğine söz konusu ilçe başkanı olan kişi ‘Övünç Demir’i hak ettiği yere gelene kadar çalışacağız’ diyerek bir ilçe başkanına yakışmayacak, akla mantığa sığmayan ifadeler kullanması da ayrıca bir hayal kırıklığı. Cumhuriyet Halk Partisi’nin Torbalı’da iktidar olmasından bile bir haber ki bu ifadeleri kullanıyor.

“DİSİPLİN SUÇUDUR” DİYENLERE KARŞI DUVAR GİBİ DURDUM

-Kongrenin üzerinden 10 gün geçti, neden bu kadar sessiz kaldınız?

MİTHAT TEKİN: Analarının ak sütü gibi delege seçimlerini kazandılar. Kongre gününe kadar ne bir kırgınlık ne de bir tartışma çıktı. Beni il delegesi yazmadıklarını bildiğim halde nezaket gösterdim; partimdir, parti görevi bildim, kongre salonunda yerimi aldım. Cumhuriyet Halk Partisi’nin kongresi benim için, aile içi bayramdır. Kongre gününden itibaren aldığım telefonun haddi hesabı yoktur. Serzenişte bulunan, açıklama yapmak isteyen, ‘imza toplayalım, bu bir disiplin suçudur şikayet edelim’ diyenlerin karşısında bir duvar gibi durdum. Aslında bu benim için bir fırsattı. Ben krizi fırsata çevirecek biri değilim. Zaten bu da bize yakışmazdı. Ben bu kadar dik dururken olayın muhataplarından tek bir özür ya da hata yaptıklarını kabul eden bir ifade gelmediği için bir açıklama yapma gereği duydum.

“GENEL BAŞKANI BİLE YANILTTILAR”

-Bir de ilçede çok konuşulan pazaryerinin taşınması konusu var. Bu krizle o konunun ne alakası var?

MİTHAT TEKİN: Asırlık bir Pazar burası. Yıllarca ilçenin tek pazaryeriydi. Şimdi 16 adet daha pazaryerimiz var. Ben İsmail Uygur’dan bir emanet aldım. Bu proje 100 küsür proje arasından yarışmayla seçildi. Bana bu arkadaşlar, ‘emanetçi değil, ihanetçi damgası vurmaya çalışıyorlar. Ben pazaryerinin taşınması ve yerine altı iki kat otoparklı bir kent meydanının yapımı için mücadele veriyorum. Sefer İpekli ile Övünç Demir AK Parti’nin yapmadığı politikayı yapıp pazara iniyor. Pazarcıya, ‘Biz taşınma işlemini durdurduk’ diyor. Dahası genel merkeze kadar yalan yanlış ifadelerle durumu taşıyorlar. Allah’tan Ankara’ya gitmişim. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na ve genel başkan yardımcılarımıza projeyi doğru olarak anlattım. Desteklediler…

MAKAM HIRSI GÖZÜNÜZÜ BÜRÜMÜŞ…

Burada partiliyi kandırıyorsunuz, delegeyi kandırıyorsunuz, il başkanını kongrede kandırıyorsunuz hepsi kabul da genel başkan yardımcılarını, genel başkanımızı kandırmak da ne oluyor? Bu kadar mı siyasi ahlaktan uzaksınız? Makam hırsı gözünüzü bürümüş. Daha konuşacak çok şey var. Ancak partimizin daha fazla zarar görmesini istemiyorum. Ancak bu suskunluk da benim kişiliğime değil partime ve makamıma zarar veriyor. Bu kadar suskunluk yeter. Ben sabrımla taşı çatlatırım.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ