Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam
Gazete Torbalı

Torbalı seçimi için dava açıldı!


Torbalı’da gerçekleştirilen başkanlık seçimi için AK Parti adayı Özgür Erman Çağlar’ın dava açtığını belirten AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, “Oylama devam ederken, CHP Meclis üyelerini yönlendiren söylemleri tek başına seçimin sağlıklı ve üyelerin hür oy kullanmasının önüne geçilmiştir. Bu halde demokratik bir oy kullanılması mümkün değildir. Bu yapılan CHP’li meclis üyelerini mağdur etmiştir” diye konuştu

Merhum başkan İsmail Uygur’un vefatının ardından Torbalı’nın yeni belediye başkanının belirlenmesi için İzmir Valiliği’nin çağrısıyla belediye meclis üyeleri dün Torbalı BKM’de bir araya gelmişti. Yapılan toplantılar sonrası CHP’nin başkan adayı Mithat Tekin olurken Cumhur İttifakı Grubu’nun adayı ise Özgür Erman Çağlar olmuştu. Üç turda yapılan oylamanın ilk iki turunda CHP fire verirken salt çoğunluğun arandığı üçüncü turda seçimi CHP adayı Mithat Tekin kazandı. Cumhur İttifakı Grubu adayı Özgür Erman Çağlar, oy kullanılan kabinde oyların telefonla çekildiğini iddia ederek seçimi mahkemeye taşıyacaklarını açıklamış ve Çağlar’ın iddiası salonda tartışmalara neden olmuştu. Yaşanan gelişmeler sonrası ise AK Parti İzmir İl Başkanlığı yaşanan süreç ile ilgili basın açıklaması düzenledi. AK Parti İzmir İl binasında düzenlenen toplantıya ev sahibi AK Parti İl Başkanı Kerem Ali Sürekli’nin yanı sıra, AK Parti İl Başkan Yarımcısı İsmail Çiftçioğlu, AK Parti İzmir Büyükşehir Belediyesi Grup Başkanvekili Özgür Hızal, Torbalı Başkan adayı Özgür Erman Çağlar ve Torbalı İlçe Başkanı Selman Günaydın katıldı.

CHP DE MUĞLA-ULA’DAKİ VEFAT SONRASI ADAY ÇIKARTTI

Seçim öncesi AK Parti’nin aday çıkarması halinde ‘siyasi ahlaksızlık’ olacağı söylemlerine değinen AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, CHP’nin geçmişte vefatlar sonrası aday çıkarttığını söyledi. Sürekli, “Dün Torbalı’da bir belediye başkanlığı seçimi gerçekleştirildi. Bunun sebebi de rahmetli İsmail Uygur’un vefat etmesiydi. İsmail Uygur’a cenabı haktan rahmet diliyorum. Bir dönem kendisi ile büyükşehir meclisinde çalışmıştık. Bu süreçte Torbalı belediye meclisi olağanüstü toplanarak başkan seçmesi gerekti. Süreç başlar başlamaz spekülasyonlar ortada uçuşmaya başladı. Biz bu konuda süreçte hiç koşmadık ve açıklamada bulunmadık. Bir acı vardı ve bu sürecin geçmesini bekledik. Ancak ne yazık ki CHP’de 5-6 adayın ortaya çıkması, ardından Cumhur İttifakı’nın aday çıkartıp çıkartmayacağı konusunda spekülasyonların başlaması çok acı vericidir. 2004 yılında zamanın şartlarında rahmetli Piriştina hayatını kaybetmiş ve bir karar alınmıştı. O süreçten bu yana AK Partili belediyelere de yaşanan vefatlarda CHP’nin tutumu ne oldu? Bunu araştırdılar mı? Bu bilgiye genel merkezlerinden alabilirler. Geçtiğimiz aylarda Muğla Ula’da AK Partili belediye başkanımız vefat etmiş ve burada CHP aday çıkarmıştır. AK Parti ve Cumhur ittifakı oralarda hiç spekülasyon yapmamıştır. Siyasi etikten ve ahlaktan bahsediliyor. Biz bunları dün gördük. Siyasi etik ve ahlak dün altüstü oldu. Belediye meclis üyelerinin özgür iradelerine ipotek kondu. Torbalı’da dün yaşananlar tarihe kara leke olarak geçecektir. CHP zihniyeti tek parti döneminde açık oy gizli tasnif yönetimi kullanmıştı” dedi.

KİMLİKLERİ İLE FOTOĞRAF İSTENDİ

Oy pusulalarını da bilgisayar çıktısı olmadığına dikkat çeken Sürekli, “meclis üyelerinin iradeleri yok sayılarak baskılı bir seçim yapılmıştır. Dün seçim başlamadan önce grupların grup başkanı olan ilçe başkanları ve adaylar bir araya gelerek belli konularda anlaşmalar yapmıştı. Torbalı’daki seçimin sağlıklı geçmesi açısından alınması gereken tüm önlemlerde konuşuldu ve karara bağlandı. Ancak buna CHP uymadı. Seçiminin sağlıklı gerçekleşmesi için oy pusulaları Menemen’de olduğu gibi bilgisayar çıktısı olması lazımdı. Aslında zaten seçim öncesi buna karar verilmişti. Seçimde de Cumhur İttifakı’nın 12, CHP’nin 18, Deva’nın da 1 meclis üyesi var. 1’ncü turda Cumhur İttifakı adayı 15, CHP adayı 16 oy aldı. Her şey bundan sonra başladı. Bütün usulsüzlükler tehditler bundan sonra başladı. İlk önce ara istediler. Belediye meclislerinde seçimler aralıksız yapılır, Menemen’de de bu gündeme gelmişti. Sonrasında yapılan konuşmalarda ara verilmeme kararı verildi ancak sonra başka bir söylem bulunmuş. Meclis üyelerinden kimlikleri ile oy kullanıldığı sırada fotoğraf istenmiş” diye konuştu.

GİZLİ OY İLKESİ İHLAL EDİLMİŞTİR

Fotoğraf taleplerinin duyulması sonrası AK Parti adına Grup Başkan vekillerinin itiraz ederek tutanaklara not düştüklerini belirten Sürekli, “Bu bilgiler gelince grup başkanvekilimiz söz olarak bu durumu bildirdi ve tutanaklara bunlar geçirildi. Burada cep telefonları toplanarak seçime devam edilmesi talep edildi. Meclis başkanı da gruplara söz verdi. Sonrası CHP sıraların söz alan Cevdet Sardık, ‘Biz grup kararı aldık bu şekilde oy kullanacağız bunda bir mahsur yoktu’ dedi. CHP Grup Başkanı da böyle bir grup kararı olmadığını söyledi olayı fark edince. Fotoğraf çekme işlemleri de bu süreçte devam etmektedir. Oturumu yöneten Meclis Başkan Vekili, üst düzey CHP Başkan Vekili ile konuşuyor, oradan talimatları alıyor ve ‘fotoğraflı devam’ diyor. Bununla ilgili dün akşamüstü UYAP üzerinden davamız açılmıştır. Yargı süratle karar verecektir. Gizli oy ilkesi ihlal edilmiştir. Gizli oy ile ilgili TBMM’de nasıl milletvekilleri iradesi korunuyorsa, belediye meclislerinde de bu amaçlanmaktadır. Meclis toplantısının hakkaniyet ile yönetmekle görevli divan kurul başkanının taraflı davrandığı görülmektedir. Oylama devam ederken, CHP Meclis üyelerini yönlendiren söylemleri tek başına seçimin sağlıklı ve üyelerin hür oy kullanmasının önüne geçilmiştir. Bu halde demokratik bir oy kullanılması mümkün değildir. Bu yapılan CHP’li meclis üyelerini mağdur etmiştir. Seçim sağlıklı yapılsaydı sonuç ne olursa olsun herkes saygı gösterildi. Bu tür eylemlerde seçimin bütün saygınlığına saygı düşürülmüştür. Bize CHP’nin tek parti dönemi seçimlerini hatırlatmıştır. CHP’nin yönetiminde seçim yapılsa bu seçimin hali nasıl olur diye kaygılanmamak mümkün değil” ifadeleri kullandı.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ