Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam
Gazete Torbalı

BİR SALONDAN, BİR TANE “BAŞKAN” ÇIKAR


Önceki gün Torbalı’da gerçekleşen belediye başkanlığı seçimini daha uzunca bir vakit konuşacağız. Özellikle seçimde yaşanan usulsüzlükleri unutmayacağız, unutturmayacağız.

Belediye meclis üyelerine suç işlettirdiler. CHP’li yöneticiler, organize bir şekilde seçimlere gölge düşürdü. Bunu kabul etmemizi hiç kimse beklemesin…

Belediye Başkanı İsmail Uygur henüz hastanede tedavi görürken, CHP’li ilçe yöneticileri koltuk hesabı yapmaya başladılar.

Rahmetli, vefat ettiği gün adaylık tartışmaları başladı. Tartışmanın konusu “Kim daha iyi belediye başkanlığı yapar” değil, “Kurduğumuz düzene kim çomak sokmaz” idi.

Tam 10 gün boyunca aday açıklayamadılar. Son gün bile farklı isimler gündeme geldi. Genel merkez bir taraftan, il yönetimi bir taraftan, büyükşehir bir taraftan, ilçe yönetimi bir taraftan kendine yakın isimleri aday yapmak istedi.

Sonra bir “vasiyet” planı yapıldı.

İddialara göre, İsmail Uygur vefat etmeden önce vasiyet bırakmış, “Benden sonra Mithat Tekin olsun” demiş. Uygur’u az biraz tanıyan herkes bilir ki, İsmail Uygur kendinden sonrasını asla düşünmez. Kaldı ki zaten Uygur entübe idi ve yanına kimse sokulmuyordu. Böyle bir vasiyet bırakması da pek mümkün değildi.

Ama Uygur’un ailesi Yıldız Sivrikaya olmasın diye, böyle bir talepte bulundu. İşin içine Sefer İpekli ve Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız da girince, diğer meclis üyelerine adaylık yolu kapandı.

Tezgah günler öncesinden kurulmuştu. Mithat Tekin başkanlık koltuğunda oturacak, belediyeyi Ali Yakupoğlu yönetecek, partinin başında Erol Günaydın kalacak, Sefer İpekli genel seçimlerde milletvekili olamazsa 2024 yerel seçimlerinde gelip Mithat Tekin’i kaldırıp CHP’nin belediye başkan adayı olacaktı.

Seçim günü geldi çattı. İl Başkanı cebinde istifası ile birlikte Torbalı’ya geldi. Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ile Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de geldi Torbalı’ya. Parti içinde bir önseçim, yada en azından bir fikir alışverişi bekledik. Ancak meclis üyelerine fikirleri dahi sorulmadan, aday olarak Mithat Tekin’in ismi açıklandı.

CHP’li yöneticiler seçim salonunda da yerlerini aldılar. Birinci tur oylamada Mithat Tekin 16, Özgür Erman Çağlar 15 oy aldı. CHP daha ilk turdan 3 fire verdi. Seçimin kaybedileceğini anlayınca ara verilmesini istediler. AK Parti grubu bu talebi kabul etmedi. Hemen seçim salonunda telefonları eline aldılar. Bir Whatsapp grubu kurup tüm meclis üyelerini eklediler. Herkes oy kullanırken, nüfus cüzdanı ile beraber oyunun fotoğrafını çekip bu gruba atsın dediler.

AK Parti grubu bu durumu fark edince itiraz etti. Oy kabinine telefon ile girilmesin diye karar almak istedi. Ancak CHP grubu seçimi başka türlü kazanamayacağını anladığı için bu talebi kabul etmedi. Divan Başkanı Özkan Yıldız’ın canlı yayında yaptığı telefon konuşması zaten herşeyi ele verdi. “Sorun yok, fotoğrafa devam, gerisi bende” dedi.

Sonra zaten fotoğraflar hem yerel, hem de ulusal basına servis edildi ve kirli tezgah meydana çıktı.

CHP’li yöneticiler kendi meclis üyelerine oylarının fotoğrafını çektirmişlerdi. Gizli oylama ihlal edildi ve seçim kanunlarına uyulmadığı ortaya çıkmış oldu.

Cumhur İttifakı grubu itirazlarını hem meclis gündemine ekletti, hem de konuyu yargıya taşıdı. Görüştüğüm hukukçular açık bir ihlalin olduğunu ve seçimin iptal edilerek yenileceğini söylüyorlar.

Seçimde usulsüz oylarla “Başkan” seçilen Mithat Tekin, sevinç gösterileriyle, alkışlarla İsmail Uygur’un hatırasına ne kadar saygı(!) gösterdiğini göstermiş oldu. Bu kadar mı meraklıydınız rahmetli Uygur’un koltuğuna oturmaya? Uygur’un vefat edip, sizin belediye başkanı seçilmenize bu kadar mı sevindiniz?

Mithat Tekin’i 15 yıla yakın bir zamandır yakından tanırım. Bugüne kadar dürüst ve şerefli bir şekilde yaşadığına şahidim. Bu yaşından sonra, seçimde yaşanan usulsüzlüklerle anılmak istiyorsa, Torbalı tarihine “Usulsüz Başkan” olarak geçmeyi içine sindirebiliyorsa diyecek lafım yoktur.

Ama daha mazbatasını bile almadan belediye birimlerini gezmesi, siyasi partilere teşekkür ziyaretlerine çıkması, benim tanıdığım Mithat Tekin’e yakışmamıştır.

Bu arada aldığım duyumlara göre CHP’de cadı avı başlamış. İlk turda AK Parti Belediye Başkan adayı Özgür Erman Çağlar’a oy veren Mustafa Akbıyık ile beraber diğer 2 ismin tespit edilmesi için çalışma başlatılmış. Herkes birbirlerine şüphe ile bakıyor. Suçlanan isimler de var!

Özgür Erman Çağlar’a gelecek olursak…

Bir salondan bir tane “Başkan” çıkar, Torbalı belediyesi seçim salonundan da çıkan başkan Özgür Erman Çağlar olmuştur.

Çağlar’ı ancak hile ile yıkabilirlerdi, öyle de yaptılar. Ama daha herşey bitmiş değil… bu böyle yarım kalmayacak!

Merhum Belediye Başkanı İsmail Uygur hastanede tedavi görürken, kendisi hakkında bir tek eleştiri yapmadı. Son gerçekleşen belediye meclis toplantısında, “Uygur sağlığına kavuşup görevine dönsün, ondan sonra konuşacağım” dedi.

Uygur’un vefat haberi gelince, ilk baş sağlığı dileyen isimlerden biri oldu.

CHP’li yöneticiler hergün farklı bir açıklama yaparken, Çağlar “Ortada bir cenaze var, siyasi polemiklere girmek bize yakışmaz” diyerek susmayı tercih etti.

Seçim salonunda, CHP’li yöneticiler “Fotoğrafa devam” derken, Çağlar ayağa kalkıp, “Torbalı’nın hakkını size yedirmem, Cumhur İttifakı’nın hakkını size yedirmem. Bu yaptığınız suçtur, bu suçu işleyenler sonucuna katlanır” dedi.

Şimdi çıkıp da; “Eğer fotoğraf skandalı yaşanmasaydı, yine Mithat Tekin başkan seçilirdi” diyebiliyor muyuz?

Diyemiyoruz.

CHP’li yöneticiler de diyemiyor, Mithat Tekin de diyemiyor.

O halde başta da söylediğim gibi, bir sandıktan birçok sonuç çıkabilir ama bir salondan bir tane başkan çıkar. Torbalı Belediye meclis salonundan çıkan başkan da Özgür Erman Çağlar olmuştur…

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ