Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam
Gazete Torbalı

BUZDAĞININ GÖRÜNEN KISMI

BUZDAĞININ GÖRÜNEN KISMI

İki gündür Torbalı’nın tek gündem maddesi, CHP’li meclis üyelerine “Huzur hakkı” adı altında verilen aylık 8 Bin 900 lira!

Bu skandal Türkiye genelinde büyük ses getirdi.

Belediye Başkanı Mithat Tekin’in açıklaması oldu, AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Erman Çağlar’ın açıklamaları oldu, AK Parti Torbalı İlçe Başkanı Selman Günaydın tepkisini dile getirdi, onların hepsine değineceğim.

Ama önce isterseniz gelin bakalım Torbel Şirketi nasıl kuruldu ve nasıl işliyor.

Torbalı Belediyesi’nin Torbel şirketi 2014 yılından önce İsmail Uygur tarafından kuruldu. O dönem kuruluş işlemlerini Başkan Yardımcısı İlyas Çimen takip ediyordu. O dönem bende belediyede görevliydim, kuruluş aşamalarını yakından biliyorum. Limited şirket olarak kuruldu. Limited şirketlerde “huzur hakkı” olmaz. O nedenle kurulduğunda huzur hakkı falan söz konusu değildi.

Daha sonra AK Parti döneminde yasal zorunluluktan dolayı “Anonim Şirket” haline getirildi. Yönetim kuruluna da 3 kişi atandı. Bu sayıyı istediğiniz gibi belirleyebiliyorsunuz.

Belediye başkanlarının, belediye şirketini denetleme görevi bulunduğundan dolayı, o dönemki Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, şirkete Yönetim Kurulu Başkanı olmadı. Ama kanun gereği belediyeden birinin atanması gerekiyordu, Yönetim Kurulu Başkanı olarak Belediye Başkan Yardımcısı Turgut Buluş atandı. Diğer yöneticiler de belediyede memur olarak görev yapan Özel Kalem Müdürü Adnan Korkmaz ile Bora Sartan oldu.

Turgut Buluş’a aylık “Bin 800 lira” gibi cüzi bir huzur hakkı bağlandı.

Bugün Mithat Tekin’in 5 belediye meclis üyesine aylık 8 Bin 900 lira bağlama konusunu savunurken kast ettiği o işte… Turgut Buluş bu görevi 1 buçuk yıl falan yaptı.

Daha sonra 2019 seçimlerinin ardından belediyeyi CHP alınca, Torbel’in 3 kişilik yönetim kurulu üye sayısını 7 kişiye çıkardılar.

O günden beri bazı meclis üyeleri görev  yapıyor, istifa edenler oluyor, değişenler oluyor.

Şu an Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Tekin olarak görev yapıyor. Tekin ile beraber Musa Serbest, Ömer Şentürk, Savaş Benli, Özkan Altun ve Ali Yakupoğlu gibi isimler de Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapıyorlar, aylık 8 Bin 900 lira da huzur hakkı alıyorlar.

Torbel’in bir de Denetim Kurulu var. Orada da bazı meclis üyeleri görev yapıyor ve onlar da yıllık olarak huzur hakkı alıyorlar. Ne kadar aldıklarını bilmiyorum.

Keşke belediyemiz biraz şeffaf olsa da, bu konuda net bilgilere ulaşabilsek…

Ama merak etmeyin, 2024 seçimlerinden sonra kim ne almış, ne vermiş hepsini tek tek açıklamak boynumun borcu olsun!

Torbalı halkı iki gündür bu konuyu konuşuyor, ben açıkçası bugün Belediye Başkanı Mithat Tekin ve diğer meclis üyelerinin Torbel’deki görevlerinden istifa etmelerini bekliyordum. Ancak Mithat Tekin bir açıklama yaparak, “Bizden önce de vardı, Cumhurbaşkanı danışmaları kaç maaş alıyor, bizimki maaş değil huzur hakkı” gibi söylemlerle aylık 8 Bin 900 Lira’lık maaşı savundu.

Bakın arkadaşlar, hiç kimse iki yanlıştan bir doğru çıkarmaya çalışmasın. Bir yanlışı, başka bir yanlışı örnek göstererek savunmaya çalışmasın. AK Parti döneminde yasal zorunluluktan dolayı 1 Belediye Başkan Yardımcısına aylık Bin 800 lira huzur hakkı verildi diye, şimdi 7 kişiye aylık 8 Bin 900 lira maaş vermenin alemi yok!

Bunun kıstası bu değil.

Bütün belediyelerde şirketler var, birçok başkan huzur hakkı alıyor. Ama Torbalı gibi bir ilçede 7 kişiye aylık 8 Bin 900 lira huzur hakkı olmaz… Torbalı bunu kaldırmaz. Bu vicdanlara da sığmaz, akla-mantığa da sığmaz.

Zaten 3 yıldır hepiniz yan gelip yatıyorsunuz. Hizmete dair çivi çakmadınız. Tunç Soyer bile Mithat Tekin’i odasına çağırıp “Kendine çeki-düzen ver” diyor.

Böyle bir ortamda Mithat Tekin’in gündeme gelmesi gereken şey huzur hakkı mı?

“Maaş değil, bizimki huzur hakkı” derken, Torbalı halkının zeka seviyesi ile alay mı ediyorsun?

Özgür Erman Çağlar da, Tekin’e yanıt vererek “Bilerek ve isteyerek, koltuğunu korumak için yanlış yapıyorsun, yanlışa yanlış diyemiyorsun” dedi.

AK Parti Torbalı İlçe Başkanı Selman Günaydın da tepkisini dile getirdi.

Ama ben asıl tepkiyi CHP’den bekliyorum.

Özellikle dürüst ve samimi Cumhuriyet Halk Partili vatandaşlarımız, kendi partilerine sahip çıksın. Oy verdikleri ve kazandıkları belediyeye sahip çıksınlar. CHP’li bir belediyenin bu tür konularla gündeme gelmesine itiraz etsinler.

Maaş alan isimlerin de hemen hemen hepsi başka partilerden CHP’ye geçme. CHP’li vatandaşlarımızı kendi partilerini savunmaya davet ediyorum.

Mithat Tekin’in de CHP’de aktif siyaset ne zaman başladığını, nasıl meclis üyesi olduğunu daha sonra ayrıntılı bir şekilde anlatırım sizlere…

Buradan hem sayın Mithat Tekin’e, hem de diğer meclis üyelerine sesleniyorum;

İster maaş deyin, ister huzur hakkı deyin, isterseniz başka bir şey deyin! Torbalı Belediyesi’nin kaynaklarını bu şekilde tüketmeye hakkınız yok. Belediye şirketlerinin nasıl işlediğini bildiğinize emin değilim, ama şunu unutmayın sağlıklı işlemezse, bir yanlışlık olursa, bir hata olursa, aldığınız huzur hakkı sizleri kurtarmaz.

Eminim şu an belediye şirketinin sağlıklı işlemediğini sizler de en az benim kadar biliyorsunuz. Yarın birgün seçim olur, seçimi kaybedersiniz, AK Parti göreve gelir, yeni gelen başkan “Getirin bakalım şirketin şu defterlerini, kayıtlarını” der. Aylık 8 Bin 900 lira sizi kurtarmaz.

Torbalı kamuoyunun beklentisine yanıt verin, istifalarınızı sunun. Benim söyleyeceklerim bunlar, gerisi sizlere kalmış…

Ferdi Tayfur’un “Huzurum Kalmadı” şarkısı da benden sizlere gelsin!

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ