Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam
Gazete Torbalı

TORBALI’YA HALK EKMEK KURULSUN


Artan un ve üretim maliyetleri, döviz kurundaki hareketlilik derken ekmek zamları da kaçınılmaz oldu. Torbalı’daki ekmek üreticileri ile görüştüğüm zaman onlara da hak vermemek elde değil.

Ancak ne olursa olsun, vatandaşın ekmeğini siyasete alet etmeden çözüm üretmek de yetkililerin görevi.

Bu nedenle buradan bir çağrıda bulunmak istiyorum; fırıncı esnaflarımızı da sisteme dahil edip, mağdur olmalarının önüne geçip, Torbalı’da Halk Ekmek Fırını kurulsun.

Buradan Torbalı Belediyesi’ne çağrıda bulunuyorum;

Belediye meclisimizde hem CHP’li, hem de AK Partili fırıncı belediye meclis üyelermiz var; Metin Şahin ile Nurettin Albaş.

Şahin ile Albaş’ın belediye meclisinde görev yapıyor olması Torbalı için bir fırsattır.

Belediye Başkanı Mithat Tekin de uzun yıllardan beridir gıda sektöründe hizmet veriyor.

Mecliste bir komisyon kurulsun, Mithat Tekin komisyon başkanı olsun, Metin Şahin ile Nurettin Albaş da komisyon üyeleri olsun. Bu komisyonun görevi Torbalı’da halk ekmek fırını kurmak olsun.

Bildiğim kadarıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Halk Ekmek Fırını var. Birçok ilçede halk ekmek büfeleri var. Bu büfelerden Torbalı’ya da kurulabilir. Yok eğer Büyükşehir’in kapasitesi yetmiyorsa, Torbalı’daki fırıncılarla görüşülür, ihale usulü belediye alım garantisi verir, her yıl bir fırıncıdan ekmek alınır. Yada bütün fırıncılar bir araya gelip ortak bir fırın açar, belediye uygun fiyata ekmek alıp, üzerine kar koymadan vatandaşa ulaştırır.

Torbalı’da daha önce Halk Ekmek Fırını vardı. Eski Belediye Başkanı Hasan Karatoklu döneminde oldukça da başarılı bir şekilde işliyordu. 2004 yılında İsmail Uygur göreve gelince bu fırını kapattı. O zamanın şartları belki onu gerektirmiştir. Ancak hatırladığım kadarıyla merhum Belediye Başkanı İsmail Uygur da Halk Ekmek Fırını kurmak için bir proje hazırlamıştı. Ertuğrul Mahallesi’nde bulunan bir belediye arsasına fırın yaptırmak için mecliste alınmış bir karar da var.

Madem sayın Mithat Tekin, İsmail Uygur’un “Mirasçısı” olarak “Emanetlerine sahip çıkacağız, projelerini biz tamamlayacağız” diyor, işte fırsat; Uygur’un mecliste aldığı kararı yerine getirin ve Torbalı’ya bir Halk Ekmek Fırını kazandırın.

Pandemi koşulları ile beraber ülkemizin ve vatandaşlarımızın içerisinden geçtiği süreç ortada. Lafa geldiği zaman fiyat artışlarına hepiniz tepki gösteriyorsunuz. Peki vatandaşın alım gücü üzerinden siyaset üretip, hükümetin siyasi olarak zayıflamasını bekleyip seyirci mi kalacaksınız? Yoksa böylesine bir süreçte elinizi taşın altına koyup, çözüm mü üreteceksiniz?

Bu projeye Torbalı Esnaf Odası da dahil edilebilir. Belediye, üreteceği ekmekleri ilçedeki bakkallara verir, onlar kar koymadan vatandaşa ulaştırır. Torbalı esnaf Odası da “aracı” olur.

Her fırsatta “Alışverişinizi yerel esnaftan yapın, zincir marketleri değil mahalle bakkallarını tercih edin” diyoruz. Mahalle bakkalı ile vatandaş arasındaki bağı da bu şekilde güçlendirmiş oluruz.

Bence bu projenin tam zamanı. Zaten belediye 3 yıldır Torbalı’ya çivi çakmadı, bunu başarsınlar hep birlikte alkışlayalım…

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ