Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam
Gazete Torbalı

“Mithat Tekin’in Belediyeden haberi yok”


Belediye Başkanı Mithat Tekin’in önceki gün çıktığı canlı yayında “Torbalı en yüksek vergi veren ilçelerin başında geliyor ama maalesef hükümetten bunun karşılığını alamıyoruz” şeklindeki sözlerine AK Parti Meclis Grup Başkanvekili Özgür Erman Çağlar’dan sert yanıt geldi

Bu sözleri söyleyen bir belediye başkanının mali hesaplarından haberi yoktur diyen Çağlar, “Torbalı Belediye Başkanı Mithat Tekin, katıldığı bir canlı yayın programında Torbalı’nın ödediği verginin karşılığını alamadığını iddia etmiş. Bunu söyleyen birinin belediyenin mali hesaplarından haberi yoktur. Torbalı Belediyesi, yerel yönetimler yasası gereğince Merkezi Hükümet’ten alması gerekeni fazlasıyla alıyor. Türkiye’deki tüm belediyelere ne ölçüde destek veriliyorsa, Torbalı’ya da o ölçüde destek veriliyor. Merkezi hükümet Torbalı’ya kaynak gönderirken, İzmir Büyükşehir Belediyesi gibi karşılığında tapu da almıyor. Büyükşehir Belediyesi, asli görevlerini yaparken bile Torbalı Belediyesi’nin tapularını isterken, Merkezi Hükümet hiçbir karşılık beklemeden Torbalı’ya milyonlarca liralık hizmet ve yatırım kazandırıyor. Tüm belediyelerde olduğu gibi, Torbalı Belediyesi de merkezi hükümetten her türlü desteği alıyor. Sayın Mithat Tekin’in bunun aksini iddia ederken yüzünün kızarmasını beklerdim. Ben bu söylemin siyasi amaçlarla yapıldığına inanıyorum. Ama öyle bile olsa, siyasi popülizm uğruna insanın kalbi mühürlenmemeli ve her ortamda doğruyu söyleyebilmeli. Dürüst olmak, doğruları konuşabilmek böyle makamlarda oturan insanlar için lütuf değil, zorunluluktur” dedi.

ÇAĞLAR; “BELEDİYE BİNAMIZI NEDEN BÜYÜKŞEHİR’E VERDİNİZ?”

Belediye başkanı Mithat Tekin’in, AK Parti döneminde inşa edilen Tepeköy Mahallesi’ndeki belediye hizmet binasını da İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne verdiğini hatırlatan Çağlar, “Belediye hizmet binasının Hükümet Konağı olması süreciyle ilgili yaptığı değerlendirme de kesinlikle doğru değil. O dönem Torbalı Kaymakamlığı’nda bir araya geldik. Toplantıda Kaymakam bey, ben, Mithat Tekin, Ali Yakupoğlu ve o dönemki İlçe Başkanımız Selman Günaydın da vardı. Sayın Tekin, bu bina karşılığında birkaç yer istedi. Biz de gerekli desteği sağladık, ilgili yazışmalar yapıldı. Sonra görüşmeler devam ederken sayın Tekin bu kararından vazgeçip, Torbalı halkının bu binasını Büyükşehir Belediyesi’ne tapusuyla birlikte verdi. Kendisine belediye meclisinde sordum, yarın siz giderseniz, büyükşehir belediyesi verdiği sözleri tutmazsa ne olacak diye. Vebali benim boynuma dedi. Torbalı’yı veballe mi yöneteceksiniz? Büyükşehir Belediyesi zaten Torbalı’dan topladığı katı atık, su ve diğer gelirler karşılığında ilçemize hizmet etmek zorunda. Ama bırakın hizmet etmeyi, bir de belediye hizmet binamızı tapusuyla alıyor. Karşılığında hizmet yapıp yapmayacağı da meçhul. Biz kendilerine tapuyu vermeyin, tahsis kararı alın dedik dinlemediler. Cumhur İttifakı Meclis üyeleri olarak bizde bu kararı yargıya götürdük. Mahkeme süreci devam ediyor. Torbalı’nın ve Torbalı halkının lehine bir karar çıkmasını umuyorum” dedi.

“GÖZTEPE’NİN TEŞEKKÜR EDECEĞİ İSİMLER BELLİ”

Tekin’in aynı canlı yayında, “Göztepe Spor Kulübü’ne yer tahsisi yaptık, Göztepe taraftarları Tunç Soyer’e teşekkür etmeli” sözlerine de değinen Çağlar, “Göztepe tesisleri konusunda kimse rol çalmaya kalkmasın. Bu yer bizden önce 3 maddelik bir protokol ile bir spor kulübüne verilmişti. Biz 2014 yılında göreve gelince, Torbalı’nın faydasına olacak şekilde detaylı ve kapsamlı bir protokol ile İzmir’imizin güzide kulübü Göztepe’ye tahsis ettik. Bunu da İzmir Milletvekilimiz Mahmut Atilla Kaya, o dönemki belediye başkanımız Adnan Yaşar Görmez ve belediye meclis üyelerimizle beraber biz yaptık. Bu işin aslını astarını da tüm Göztepe camiası iyi biliyor. CHP’li belediye gelince bu protokolü önce iptal etmek istedi, gelen tepkiler üzerine bu kez de İzmir Büyükşehir Belediyesi üzerinden hiçbir protokol yapmadan tahsis etti. Sayın Mithat Tekin, Tunç Soyer’e teşekkür edecekse etsin, ama asıl teşekkürü hakeden önceki dönem belediye yönetimimiz ve Mahmut Atilla Kaya vekilimizdir. Tabi biz teşekkür bekleyerek yapmadık o tahsisi. Torbalı’nın faydasına olacağına inandığımız için yaptık. Torbalı için bir iş yaparken, hiçbirimiz teşekkür beklemeyiz. Ama nankörlüğe de sessiz kalamayız. Biz bu tahsisi yaparken bize karşı çıkanlar, bize muhalefet edenler, bize itibar suikastı yapanlar, şimdi çıkmış bizim aldığımız karar üzerinden kendilerine siyasi prim sağlamaya çalışıyorlar. İnsanların emeğini görmezden gelemezsiniz. Kamuoyunu doğru şekilde bilgilendirmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

“TEKİN, HEM ACEMİ HEM TECRÜBESİZ”

Belediye Başkanı Mithat Tekin’in açıklamalarının acemice olduğuna değinen Çağlar, “Sayın Mithat Tekin hem acemi, hem de tecrübesiz bir şekilde konuşuyor. Torbalı’da kimin ne yaptığını herkes görüyor. Bizim dönemimizde yapılan hizmetler de ortada, CHP döneminde yapılmayan hizmetler de ortada. Sayın Tekin bir de aday olmak istediğini açıklamış. Kendisine tavsiyem, şurada 1 yıl gibi kısa bir süre kaldı, acilen Torbalı’nın ihtiyaç duyduğu hizmetleri yapsın. Yerel seçimlerde Torbalı halkından oy istemeye yüzü olsun” dedi.

“TORBALI, CUMHUR İTTİFAKI’NI BEKLİYOR”

Torbalı 4 yıldır kaderine terk edilmiş diyen Çağlar, “Maalesef 2019’dan beri CHP yönetimi Torbalı’ya bir tek çivi çakmadı. Ulaşımdan altyapıya, şehirleşmeden imara kadar sorunlar diz boyu. Böyle bir ortamda Belediye Başkanı çıkmış anketlerde iyi durumda olduklarını söylüyor. Siz anketi parti binanızda yapsanız yine sizin için iyi çıkmaz. Bizler her gün sokaklardayız, hemşehrilerimizle iç içeyiz. Torbalı halkının Cumhur İttifakı özlemini açık bir şekilde görüyoruz. Bunu hem önümüzdeki genel seçimlerde, hem de bir yıl sonraki yerel seçimlerde siz de göreceksiniz. Bulunduğunuz makamlar sorumluluk gerektiren makamlar ve maalesef sizler 4 yıldır bu sorumluluğu kendi iç çekişmelerinize, koltuk kavgalarınıza kurban ettiniz. Torbalı, sizin yüzünüzden 5 yılını kaybetti. Ama kimsenin endişesi olmasın, 2024’te Cumhur İttifakı iş başına gelecek, hem geride bıraktığı 5 yılı telafi edecek, hem de önümüzdeki 5 yıl boyunca Torbalı’nın ihtiyaç duyduğu hizmetleri, yatırımları ve eserleri hızlı bir şekilde inşa edecektir, bundan kimsenin şüphesi olmasın” şeklinde sözlerini tamamladı.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ