Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam
Gazete Torbalı

TORBALI’DA ERDOĞAN RÜZGARI


Türkiye, tarihinin en önemli seçimlerinden birine hazırlanıyor. 14 Mayıs’ta milletimiz sandık başına giderek, 5 yıllığına ülkeyi yönetecek Cumhurbaşkanını seçecek.

Cumhur İttifakı’nın adayı mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu arasında geçmesi beklenen seçimde Muharrem İnce de oy oranını hızlı bir şekilde artırıyor.

Bu seçimi “önemli” hale getiren şey; kurulan ittifaklar ve ittifaklar içerisindeki “aşırıcı” partiler. Türkiye tarihinde ilk defa HDP gibi bir siyasi partinin, Millet İttifakı çatısı altında iktidara gelme, iktidarda söz sahibi olma, Türkiye’nin politikalarında söz sahibi olma ve Cumhuriyetin kurumlarında görev alma imkanı doğdu.

Öbür tarafta da HDP’nin terör örgütü PKK ile bağlantısı nedeniyle bunu engellemeye çalışan vatansever bir cephe oluştu.

Kimin galip geleceğine milletimiz karar verecek…

Yerel bazda bir değerlendirme yapacak olursak, Torbalı’da Cumhur İttifakı’nın önde çıkacağına inanıyorum. Özellikle son gerçekleşen yerel seçimleri baz alırsak, bu sonucu rahatlıkla görebiliriz.

2019 yerel seçimlerinde AK Parti ve CHP yarıştı. Bu seçimde CHP kendi maksimum oyunu aldı. Bunun yanında İyi Parti’nin tamamı CHP’yi destekledi. Üstüne HDP seçmeni topyekün CHP’ye oy verdi. Bugün “küçük partiler” dediğimiz 0,5’lik oyu olan tüm partiler CHP’ye oy verdi. Bu da yetmedi bir de AK Parti’nin kendi içerisindeki küskünler de CHP’nin adayını destekledi. Ona rağmen CHP’nin Torbalı’daki oy oranı yüzde 52,49 olabildi.

Peki 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bu şartlar devam ediyor mu? CHP’nin tamamı, İyi Parti’nin tamamı, HDP’nin tamamı, küçük partilerin tamamı Kılıçdaroğlu’nu destekliyor mu? AK Parti ve MHP’den Kılıçdaroğlu’na gidecek oy var mı?

Hiç sanmıyorum…

Kılıçdaroğlu’nun HDP ittifakı nedeniyle sandığa gitmeyecek, gitse de Kılıçdaroğlu’na oy vermeyecek birçok CHP’li vatandaşımız var. Aynı şekilde Kılıçdaroğlu’nun adaylığına en başından beri itiraz eden İyi Parti tabanı da Kılıçdaroğlu’nu büyük oranda desteklemiyor. Bunun yansımaları sokağa da açık şekilde yansıyor.

Doğu ve Güneydoğulu birçok vatandaşımız da Kılıçdaroğlu’na oy vermeyeceğini söylüyor. PKK’nın gölgesinin düştüğü Millet İttifakı’na oy vermeyecek çok sayıda “vatansever” insan var Torbalı’da.

Öte yandan AK Parti, MHP, BBP, Yeniden Refah Partisi gibi Cumhur İttifakı’nın ana partilerinde tam bir kenetlenme oluşmuş durumda. Zaten Cumhur İttifakı Torbalı’da kendi oyunu alırsa rahatlıkla “birinci parti” olur.

Buna bir de HDP ve PKK yüzünden CHP’den ve İyi Parti’den kaçan Milliyetçi, Ulusalcı, Cumhuriyetçi, Atatürkçü, Vatansever oyları da eklerseniz seçim sonucu üç aşağı, beş yukarı ortaya çıkıyor…

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ