Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam
Gazete Torbalı

Belediyenin Faaliyet Raporu oylandı


Torbalı Belediyesi Nisan ayı olağan belediye meclis toplantısı bugün gerçekleşti. Belediyenin 1 yıllık faaliyet raporunun oylanması sırasında söz alan AK Parti Meclis Grup Başkanvekili Özgür Erman Çağlar, Torbalı’nın gerçeklerini Belediye Başkanı Mithat Tekin ile CHP yönetiminin yüzüne vurdu

Torbalı Belediyesi Nisan ayı olağan belediye meclis toplantısı bugün gerçekleşti. Komisyon seçimlerinin yapıldığı meclis toplantısında başkanlıktan gelen önergeler görüşüldü. Belediye meclisinin son gündem maddesi ise Torbalı Belediyesi Faaliyet Raporu’nun oylanması oldu. Faaliyet Raporu’nun görüşülmesi sırasında Belediye Başkanı meclis üyeleri ile beraber oturdu, meclisi 1.Başkanvekili Özkan Yıldız’ı yönetti. Faaliyet Raporu’nun görüşüldüğü sırada Cumhur İttifakı adına söz alan AK Parti Meclis Grup Başkanvekili Özgür Erman Çağlar’ın eleştirileri belediye yönetiminde ve CHP’li yöneticilerde soğuk duş etkisi yarattı.

ÇAĞLAR AÇTI AĞZINI, YUMDU GÖZÜNÜ

Belediye meclisinde söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Erman Çağlar, “Faaliyet Raporu 3 gün önce elimize ulaştı, incelemek için yeterince zamanımız oldu. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz ama maalesef 3 yılını dolduran belediye yönetimi yine kes, kopyala, yapıştır bir faaliyet raporu hazırlamış. Adı faaliyet raporu ama maalesef faaliyetsizlik üzerine hazırlanan bir rapor olmuş. Beni az çok tanıyanlar bu konuda siyaset yapmayacağımı bilirler. Benim sözlerimi ister bir eleştiri olarak değerlendirin, isterseniz tespit olarak değerlendirin, Torbalı kamuoyunun bilmesi açısından 200 bin nüfuslu Torbalı Belediyesi’nin nasıl bir faaliyet raporu hazırladığını kısaca değerlendirmek istiyorum” dedi.

işte o video;

İyi olan şeylere teşekkür, kötü olanlara da eleştiri yapmak bizim görevimizdir diyen Çağlar, “Birimleri ayrı ayrı incelediğimizde Ekim ayında bütçesini 43 Trilyon’dan 160 Trilyon’a çıkarmış olduğunuz Fen İşleri Müdürlüğü’nü geçtiğimiz 1 yıllık süre içerisinde Yazıbaşı’da tamamlanmamış bir kreş, Subaşı’da tamamlanmamış iki adet muhtarlık ofisi, asfalt şantiyesi ve idari bina, Pancar belediye tesisi, Esnaflarımızla beraber defalarca karşı çıkmamıza rağmen Tepeköy Pazar yerinin taşınması, ki bir türlü de taşınamıyor bazı sıkıntılar olduğunu duyuyoruz. Onun dışında ilaçlama yapılmış, bakım ve onarım yapılmış. Torbalı Belediyesi’nin bütçesinin neredeyse yarısının ayrıldığı Fen İşleri’nin bie yılda yaptığı faaliyetler maalesef bunlar. Halkımızın takdirine bırakıyorum” dedi.

“BEN OLSAM 1 GÜN GÖREVDE TUTMAZDIM”

Sözlerine devam eden Çağlar, “Faaliyet Raporu’nda Park Bahçeler Müdürlüğü’ne bakalım. Hiçbir ekleme çıkarma yapmadan, sizin hazırladığınız faaliyet raporundan okuyorum. Park Bahçeler Müdürlüğü’nün bütçesi 27 Trilyon’dan 47 Trilyon’a çıkarılmıştı. En çok artırılan bütçelerden bir tanesi. Baktık inceledik neler yapılmış diye; bazı yeşil alanların çapalama, gübreleme, otların biçilmesi ve budama işlemleri yapılmış. Kışlık-yazlık çiçek dikimi yapılmış, panel çit ve demir korkuluk tamiri yapılmış. Alpkent’te iki tane parka fitnes aleti koyulmuş, Cumhuriyet Mahallesi’nde 3501 Sokak’a bank konulmuş, Yeniköy açık düğün salonu yapılmış, süs havuzuna süs bitkisi dikilmiş, birkaç parka da yine bank konulmuş. Belediyenin Park ve Bahçeler Müdürlüğü 1 yılda faaliyet olarak bunları rapora ekletmiş. Biraz ciddiyet bekliyoruz. Bunlar faaliyet değil. Ben size soruyorum, bunların hangisi faaliyet? Park Bahçeler yönetimini tanımam etmem ama, ama buradaki meclis üyelerine saygısızca bunları faaliyet olarak gösteren bu kişileri, sizin yerinizde olsam bir gün bile görevde tutmazdım.

BİLİRKİŞİ RAPORUNU GÖSTERDİ

İmar Müdürlüğü’nün faaliyetlerine de değinen Çağlar, yeni belediye hizmet binası projesine karşı açılan davanın bilirkişi raporunu göstererek, “Belediyenin meydan projesini faaliyet raporuna eklemişsiniz, gördük içimiz açıldı, güzel görüntüler. Ama biz bununla da ilgili zamanında belediye binası varken yenisini yapmayın dedik. Kent Meydanı yapalım, otopark yapalım, bizler de destek olalım çünkü ihtiyaç var. Ama illa ki belediye binası da olsun dediniz. Gelinen noktada İzmir 2.İdare Mahkemesi’nde bölgedeki esnaflar tarafından açılan dava sonucunda bilirkişi raporu ile muhtemelen yürütmeyi durdurma kararı çıkacak. Bunu o zaman da söylemiştik ama dinletemedik. Şimdi o kadar çaba, o kadar zaman boşa gitti. O zaman zorlamasaydınız şimdi kazmalar vurulmuş, proje başlamıştı” dedi.

“FESTİVALLER YAPILSIN AMA HİZMET DE YAPILSIN”

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün faaliyetlerine de değinen Çağlar, “Faaliyet Raporu’nun 24 sayfalık kısmı Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne ayrılmış. Belediyenin en etkin, en yetkin ve en faal olduğu birim Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü. Bizler Cumhur İttifakı meclis üyeleri olarak kültür, sanat aktivitelerinin yapılmasından hiçbir şikayetimiz yok. Bizim eleştirimiz 3 tane proje, hizmet yapılır, 2 tane festival yapılır. Biz hizmet görmüyoruz, her gün vur patlasın çal oynasın eğlenceler yapılıyor. Festivaller, spor etkinlikleri yapılsın ama bunun yanında hizmet de yapılsın istiyoruz. Yol çalışmaları ara ara yapılıyor, son 1-2 aydır da hızlanmış durumda, bu konuda Belediye Başkanına teşekkür ediyoruz. Bu yollardan çok çektik” dedi.

“SOSYAL YARDIMLARI ARTIRIN”

Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün faaliyetlerine de değinen Çağlar, “Temizlik İşleri de Park Bahçeler gibi. Geçtiğimiz Ekim ayında bütçesi 18 Trilyon’dan 27 Trilyon’a çıkarılmıştı. Cadde-sokak temizliği, Pazar yeri temizliği, konteynır temizliği gibi asli görevlerini faaliyet olarak yazmışlar. Temizlik İşleri yetkilileri Torbalı Belediyesi’nin vizyonunu pek anlayamamış diye düşünüyorum. Sosyal yardımlarla ilgili de şunu söylemek istiyorum. Sosyal belediyecilik iddiasında olan Torbalı Belediyesi’nin sosyal yardımlara ayırdığı bütçe, eğlence ve festivallere ayırdığı bütçenin çok çok altında, belediyemiz maalesef bu konuda da çok zayıf kalmıştır. Bu konuda belediyemizin bütçesini artırıp, ihtiyaç sahibi daha çok vatandaşa ulaşmasını bekliyoruz” dedi.

“TORBEL KAYITLARI ŞEFFAF DEĞİL”

Konuşmasında Denetim Raporu’na da değinen Çağlar, “Denetim Raporu hakkında dikkat çekmek istediğim en önemli konu doğrudan temin yöntemidir. Doğrudan temiz ile yapılan alımlar hep aynı kişilerden yapılıyor. Kişileri tanımam, kişilerle işim olmaz ama incelediğimizde hep aynı kişileri görüyoruz. Torbalı’da aynı işi yapan başka kimseler yok mu? Biz benzer işleri hep aynı kişilere verilmesini doğru bulmuyoruz. Yasa gereği personel gideri belediye gelirinin yüzde 30’unu aşmamalı. Ama bu konuda Belediye Şirketi Torbel üzerinden bu rakam yüzde 40’a yaklaşmış durumda. Torbel Şirketi’nin kayıtları daha şeffaf ve incelenebilir olmalı” dedi.

ÇAĞLAR: “BU FAALİYET RAPORU’NU KABUL ETMİYORUZ”

Meclis sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çağlar, “Her ortamda hak, hukuk, adalet, emek ve liyakatten bahsedenlerin, haksızlığa, hukuksuzluğa, adaletsizliğe ve liyakatsizliğe nasıl göz yumduklarını bugün bir kez daha görmüş olduk. Torbalı Belediyesi’nin bugün belediye meclisine sunmuş olduğu Faaliyet Raporu bize bir kez daha gösterdi ki, derdi makam olanların, derdi maaş olanların, Torbalı’nın dertleri ile dertlenmesi mümkün değil. 2019 yılından bu yana Torbalı’yı yönetiyorlar, 3 yılı geride bıraktılar, artık biraz ciddiyet bekliyoruz. Bir belediyenin, bir yılda, bir tane faaliyeti, bir tane hizmeti olmaz mı? Parka bank koymuşlar, çimler uzamış kesmişler, korkuluk kırılmış kaynak etmişler, 360 Trilyon bütçeye sahip Torbalı Belediyesi’nin Faaliyet Raporu bu! Bu faaliyet Raporu’nu kabul etmiyoruz” dedi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ