Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam
Gazete Torbalı

PEHLİVANOĞLU BİNASININ HİKAYESİ

PEHLİVANOĞLU BİNASININ HİKAYESİ

Kazım Dirik Caddesi üzerinde bulunan ve Pehlivanoğlu binası olarak bilinen binanın yapıldığı günden bugüne hikayesini anlatacağım sizlere…

Binanın bulunduğu arsa belediyeye aitti. Dönemin belediye başkanı merhum Ertan Ünver, bodrum katı ile beraber marketin bulunduğu zemin katını yaptırdı. Binanın inşaatını Emin Yeşilbaş, belediyeden aldığı bir arsa karşılığında yaptı.

Binanın diğer katları eski belediye başkanı Hasan Karatoklu döneminde inşa edildi. Karatoklu binayı yaparken, Ticaret Odası ile Esnaf Odası’nı çağırdı. “Bütün binanın inşaatını yapın, karşılığında birer kat da siz alın” dedi.

Dönemin Ticaret Odası Başkanı Muzaffer Sekban, Esnaf Odası Başkanı Mustafa Şen idi.

Sekban ile Şen, bu teklifi kabul ettiler.

Binanın ikinci katını Ticaret Odası, üçüncü katını da Esnaf Odası aldı. 4, 5 ve 6. katların da kaba inşaatlarını yaparak belediyeye teslim ettiler.

Hem Ticaret Odası ile Esnaf Odası’nın yeri oldu, hem de belediyenin cebinden bir kuruş para çıkmadan çarşıda 3 katlı yeri oldu.

Belediye daha sonra binanın kendisine kalan 3 katını ihale ile satışa çıkardı. İhaleyi Torbalılı bir işadamı kazandı.

Dönemin Ticaret Odası Başkanı Muzaffer Sekban, belediyeye giderek, ihaleye itiraz etti ve ihaleyi iptal ettirdi.

Yeniden yapılan ihaleyi, bu kez Ticaret Odası kazandı ve o dönemin parası 7 Bin 500 lira gibi bir bedelle binanın diğer katlarını Ticaret Odası’na kazandırdı.

Belediyenin elinde sadece marketin bulunduğu zemin katı katı kalmıştı.

Torbalı Belediyesi’nin yan tarafında bulunan ve açık otopark olarak kullanılan yerin mülkiyeti Pehlivanoğlu’na aitti.

Torbalı Belediyesi İsmail Uygur döneminde, burayı istimlak etmek istedi. Karşılığında da marketin bulunduğu yeri verdi. Mahkeme açıldı, mahkemeyi belediye kazandı.

Böylelikle belediyenin bu bina ile hiçbir ilişkisi kalmadı.

2013 yılında Ticaret Odası kendi hizmet binasını yapacağı zaman, bu binanın satışı gündeme gelmişti. O zaman bizler de Ticaret Odası’nın buradaki payını satıp, kendi binasını yapabileceğini dile getirmiştik. Ancak dönemin Ticaret Odası Başkanı Behçet Çınar, bu satışa yanaşmadı ve burayı satmadan Ticaret Odası inşaatını tamamladı.

Şimdi de depremden hasar aldığı için boşaltılıyor. Muhtemelen kısa süre içerisinde yıkımı da gerçekleşecek.

Aldığım duyumlara göre, Pehlivanoğlu binayı komple satın almak istiyor. Ticaret Odası ve Esnaf Odası ile görüşmeler yapılıyor.

Bakalım bu görüşmeler nasıl sonuçlanacak.

Bu arada, ağır hasar alan bu binanın bir an önce tamamen boşaltılması ve kontrollü bir şekilde yıkılması gerekiyor. Bu konuda biz de yetkilileri uyarma vazifemizi yerine getirmiş olalım.

Bu vesile ile bu binanın yapımında emeği geçenleri de anmış olalım. Ahirete intikal etmiş olanlara Allah’tan rahmet, hayatta olanlara da uzun ve sağlıklı ömürler diliyorum…

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ