Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam
Gazete Torbalı

Alevi olduğu için aday yapılmadı

Alevi olduğu için aday yapılmadı

2019 seçimlerinde Torbalı’dan belediye meclis üyesi seçilen ve Belediye Başkan Yardımcılığı görevine atanan Prof. Dr. Özkan Yıldız’ın “Alevi” kimliği nedeniyle CHP Genel Merkezi tarafından Menderes’te aday yapılmadığı öğrenildi. Alevi vatandaşların tepkileri üzerine CHP’nin Çiğli’de aday değişikliğine gitmesi beklenirken kulislerde Prof.Dr. Özkan Yıldız’ın isminin geçtiği belirtildi

Cumhuriyet Halk Partisi’nin İzmir’in ilçelerinde gösterdiği ve göstermediği adaylar parti tabanında tepki çekmeye devam ediyor. Bu isimlerden en dikkat çekici olanı ise siyasi geçmişi olmasına rağmen Alevi kimliğinden dolayı aday gösterilmeyen Pof.Dr. Özkan Yıldız oldu. Geçmiş dönemlerde Belediye Başkan yardımcılığı, rekor oyla seçilerek İzmir Büyükşehir Belediyesi parti meclis üyeliği gibi görevlerde yer alan ve MYK’ya Menderes’ten tek isim olarak giren Yıldız, aday belirleme sürecinde CHP içerisinde bulunan diğer Alevi milletvekilleri tarafından saf dışı edildiği söyleniyor. İddialara göre yaşanan bu olayların ardından İzmir’de bulunan Alevi vatandaşların duruma tepki göstermesi üzerine Çiğli Belediye Başkanlığına aday gösterilen fakat seçmen tarafından tepkiyle karşılanan Uygar Yıldırım’ın değişeceği ve yerine Özkan Yıldız’ın aday gösterilmesi bekleniyor.

ÜYELERE MESAJ GÖNDERİLDİ

İzmir’de belirlenen adaylar arasında en çok tepki gören isim ise Çiğli Belediye Başkan Adayı Uygar Yıldırım oldu. Adayların açıklanmasının ardından belediye önünde toplanan vatandaşlar iki gün boyunca ithal ve çocuk başkan istemiyoruz diyerek Yıldırım’ın adaylığına tepki gösterdi. Alevi kimliği sebebiyle devre dışı bırakılan Prof. Dr. Özkan Yıldız’ın aday gösterilmesine Alevi toplumunun gösterdiği tepkiler sonrasında Yıldız’ın ismi Çiğli Belediye Başkanlığı için söylenmeye başladı. Çiğli’de aday değişikliğine gidileceği yönündeki söylemleri ilçe başkanlığı tarafından üyelere SMS yoluyla iletilen mesajlar da destekler nitelikte.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ